Match Center

Έφυγε με βαθμό, άξιζε τη νίκη / ΠΑΣ Γιάννενα – ΠΑΣ Λαμία 1-1

Published

on

Στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι της σεζόν ο ΠΑΣ Λαμία είδε τον Τσακαλίδη να προσπαθεί να…τινάξει στον αέρα το ματς από το πρώτο λεπτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως αντέδρασε, έφτασε στην ισοφάριση και το τελικό 1-1 με βάση την εικόνα του παιχνιδιού αδικεί τους κυανόλευκους.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε την ομάδα του με τον Σαράνοφ να επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια, τους Γκοράνοφ, Κορνέζο, Αντέτζο και Σιμόν στη τετράδα της άμυνας, τους Μπεχαράνο και Σλίβκα στο δίδυμο των αμυντικών χαφ με τον Ντε Βινσέντι σε ρόλο επιτελικού, τον Νούνιες αριστερά τον Τσιλούλη δεξιά και τον Μανούσο στην κορυφή της επίθεσης.

Ένα 4-2-1-3 το οποίο γινόταν 4-3-3 σε φάση άμυνας με τον Νούνιες να επιστρέφει ως τρίτος χαφ και τους Μανούσο και Τσιλούλη να αποτελούν το δίδυμο στην κορυφή.

Από την άλλη ο Θανάσης Στάικος παρέταξε την ομάδα του με τους Πριόρ, Πανταλάκη, Εραμούσπε, Σόρια, Κιάκο, Καραχάλιο, Μπιλμπάο, Ριένστρα, Παμλίδη, Ροσέρο και Κόντε.

Ανακάλυψε πέναλτι με το καλημέρα ο Τσακαλίδης – Το μάζεψε μέσω VAR

Το παιχνίδι πήρε με το καλημέρα φωτιά αφού Ο Τσακαλίδης ανακάλυψε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κορνέζου πάνω στον Παμλίδη με τους κυανόλευκους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση αυτή. Αποτέλεσμα των διαμαρτυριών ήταν και η κίτρινη κάρτα στον Γιώργο Κασναφέρη. Εν τέλει ο ρέφερι πήγε σε on field review μαζεύοντας το λάθος του.

Οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από την κατάσταση που επικράτησε με τη Λαμία να μοιάζει σαστισμένη στα πρώτα λεπτά, εντείνοντας την προσπάθεια να πετύχει ένα γρήγορο γκολ.  Και το πέτυχαν στο 13ο λεπτό. Ο Εραμούσπε με κεφαλιά «ψαράκι» μετά από κόρνερ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους!

Η Λαμία απείλησε στο 19′ με τον Μπεχαράνο ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με δυνατό σουτ ενώ στο 30′ σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, απέκρουσε ασταθώς ο Πριόρ, οφσάιντ στη συνέχεια ο Μανούσος που μπήκε στη φάση.

Επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 37′  ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννενα με τον Ροσέρο, τον έκοψε με ωραίο τάκλιν ο Σιμόν πριν εκτελέσει τον Σαράνοφ ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπιλμπάο, μπλόκαρε ο Σαράνοφ. Τρίτη συνεχόμενη φάση για τους γηπεδούχους στο 39′ με μακρινό σουτ του Κόντε, η μπάλα άουτ.

Πριν την εκπνοή του ημιχρόνου  η Λαμία άγγιξε την ισοφάριση με τον Κιάκο να σώζει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κορνέζου έπειτα από κόρνερ του Ντε Βινσέντι.

Έφτασε στην ισοφάριση νωρίς ο ΠΑΣ Λαμία!

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στοπ 49′ σκόραρε αλλά νωρίτερα ο Τσακαλίδης έδωσε επιθετικό φάουλ όμως τη δεύτερη φορά που το έκανε, στο 58ο λεπτό το γκολ μέτρησε κανονικά! Ο Σιμόν έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Νούνιες βρέθηκε στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 59′ ο Κιάκος βγήκε τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ να του λέει όχι κρατώντας το 1-1.

O ρυθμός του αγώνα πάγωσε με τη συμπλήρωση 70 λεπτών παινχιδιού αφού ο Πέδρο Κόντε βρέθηκε πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ζητώντας αλλαγή. Κρατούσε το γόνατό του και αποχώρησε από τον παιχνίδι κλαίγοντας με όλο το γήπεδο να τον χειροκροτεί.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο 72′ η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τζανδάρη! Ο Σούλης δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα, με τον Τζανδάρη να στέλνει τη μπάλα άουτ με την εστία στο… έλεός του.

Η Λαμία συνέχισε να….πυρπολεί την εστία του Σούλη ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι λόγω αναγκαστικής αλλαγής του Πρίορ και στο 77′ ο πορτιέρο των γηπεδούχων πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Γιακουμάκη εντός περιοχής.

Στο 87′ και πάλι η Λαμία έφτασε μια ανάσα από το 1-2 και την ολική ανατροπή αλλά το σουτ του Τζανδάρη από την γωνία της μεγάλης περιοχής έδιωξε σε κόρνερ ο Σούλης με φοβερή απόκρουση στο “Γ” της εστίας του.
Οι γηπεδούχοι στο 90′ στη δεύτερη καλύτερη στιγμή τους στην επανάληψη απείλησαν με τον Ουσέρο να σεντράρει από αριστρερά, ο Λώλης έκανε το γυριστό σουτ στη κίνηση με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
Στα 12(!) λεπτά των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννενα ανέβασε τους ποδοσφαιριστές του στο μισό της Λαμίας ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σαράνοφ με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Πριόρ (52′ α.α Σούλης) ,Πανταλάκης, Εραμούσπε, Σόρια, Κιάκος, Καραχάλιος, Μπιλμπάο (79′ Τζίμας), Ριένστρα (70′ Λιάσος), Παμλίδης (80′ Μορέιρα), Ροσέρο, Κόντε (69′ Λώλης)
ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Μπεχαράνο (86′ Μπάμπης), Νουνιεζ (79′ Τσούκαλος), Ντε Βινσέντι (68′ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μανούσος (68′ Γιακουμάκης) , Σλίβκα

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.