Match Center

Έμεινε όρθιος στη Νίκαια/ Ιωνικός – ΠΑΣ Λαμία 1-1

Published

on

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόγιαν Σαράνοφ, ο ΠΑΣ Λαμία έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο της Νεάπολης κόντρα στον Ιωνικό. Είχε προηγηθεί με γκολ του Ντε Βινσέντι η Λαμία… αλλά ισοφαρίστηκε από τυχερό γκολ του Μάντζη. #slgr #lamiafc #ionikosfc #matchday7 #matchreport #season2022_2023

Με το 1-1 έφυγε από την έδρα του Ιωνικού ο ΠΑΣ Λαμία και με έναν σημαντικό βαθμό στις «αποσκευές» του έτσι όπως οδηγήθηκε το ματς.

Πρώτο γκολ για τον Ντε Βινσέντι, πολύ καλή εμφάνιση από τον Ασκόφσκι… ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΜΠΟΓΙΑΝ ΣΑΡΑΝΟΦ!

Έτσι έπαιξε ο ΠΑΣ Λαμία:

Ο Τζιανλούκα Φέστα ξεκίνησε τον αγώνα με μία έκπληξη στην 11άδα καθώς εκτός βρέθηκε ο Ντάνι Μπεχαράνο. Πιο συγκεκριμένα τώρα στο 4-2-3-1 ο Ιταλός τοποθέτησε τον Σαράνοφ στο τέρμα, τον Σιμόν δεξιά, τον Γκοράνοφ αριστερά και τους Κορνέζο και Αντέτζο στο κέντρο της άμυνας.

Στο κέντρο και ως «εξάρια» αγωνίστηκαν οι Σλίβκα και Τζανδάρης ενώ πιο μπροστά τους βρέθηκε ο Ντε Βινσέντι. Στα άκρα, αριστερά αγωνίστηκε ο Ασκόφσκι και δεξιά ο Τσιλούλης. Στο κέντρο της επίθεσης ο Ρίτσμοντ Μποάκιε.

Οι φάσεις του αγώνα:

Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Ιωνικός επισκέφτηκε την άμυνα της Λαμίας. Σέντρα του Φαντιγκα από αριστερά, ο Μάντζης δεν πρόλαβε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και η φάση συνεχίστηκε με ελεύθερο.

Μία σέντρα του Μύγα στο 4΄του αγώνα, ο Ελευθεριάδης προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά όμως μάταια καθώς εκεί βρισκόταν ο πολύ ψηλότερός του Κορνέζος ο οποίος και απομάκρυνε.

ΓΚΟΟΟΟΛ ΣΤΟ 9΄ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!

Ο Σαράνοφ παίζει τη μπάλα με τα χέρια για τον Ασκόφσκι, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο ξεπερνά τον προσωπικό του αντίπαλο και με μία απίστευτη κάθετη πάσα έβγαλε τον Ντε Βινσέντι απέναντι από τον Χουτεσιώτη. Ο Αργεντινός με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του τέρματος του αντίπαλου τερματοφύλακα για το 0-1!

Πρώτη τελική, ένα γκολ για τη Λαμία στο παιχνίδι.

Στο 11΄σέντρα του Ελευθεριάδη από τα αριστερά, τακουνάκι του Μάντζη στην μικρή περιοχή αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Σαράνοφ.

Ο Τσιλούλης προσπάθησε να απαντήσει στη φάση των γηπεδούχων, με τον Έλληνα εξτρέμ να πατάει την περιοχή του Ιωνικού με καλές προϋποθέσεις, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν υπό πίεση με αποτέλεσμα να φτάσει εύκολα στα χέρια του Χουτεσιώτη.

Σουτ στο 17΄από τον Φαντιγκά, έπειτα από τυχαίο στρώσιμο της μπάλας από τον Μύγα, όμως η φάση κατέληξε σε άουτ, με τον Σαράνοφ να ελέγχει τη φάση.

ΑΓΙΟΣ ΣΑΡΑΝΟΦ ΣΤΟ 23΄ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 23΄του αγώνα ο Βαλεριάνος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστέρα, ο Ελευθεριάδης πήρε την κεφαλιά με τον Μάντζη να κάνει την προβολή από κλασσική θέση για γκολ! Όμως, δεν είχε υπολογίσει τον «Άγιο» Σαράνοφ ο οποίος ενστικτωδώς πέφτει και με τα πόδια διώχνει τη μπάλα!

Στο 30΄ο Ιωνικός φωνάζει για πέναλτι σε χτύπημα του Ελευθεριάδη από τον Σαράνοφ, αλλά εχει προηγηθει οφσάιντ. Παρόλο αυτά το VAR πήρε θέση για τη φάση αυτή και έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ασκόφσκι εκμεταλλεύτηκε τον διάδρομο που του «έφτιαξε» ο Μποάκιε τραβώντας πάνω του τους αμυντικούς του Ιωνικού, προχώρησε δοκίμασε το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά σούταρε άουτ.

«Πέταγε φωτιές» στις αντεπιθέσεις ο ΠΑΣ Λαμία! Η ομάδα της Φθιώτιδας κάθε φορά που επιχειρούσε αντεπίθεση… έπιανε την αντίπαλη άμυνα στον ύπνο με αποτέλεσμα να δημιουργεί ευκαιρίες για γκολ.

Στο 36′ ένα σουυ του Λοβέρα, έξω από την περιοχή, δεξιά στο ημικύκλιο, ο Σαράνοφ έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 43΄ο Φαντιγκά δοκίμασε να απειλήσει τον Σαράνοφ αλλά ο Σέρβος του είπε όχι!

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 0-2

Ο Τζανδάρης από τα αριστερά βγάζει εκπλητική σέντρα στο 45΄ο Μποάκιε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χουτεσιώτης εντυπωσιακά έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο μακριά.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Λαμία να προηγείται με 0-1 σκορ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Λαμία να μην κάνει αλλαγές.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ 1-1 ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ

Δυστυχώς, στο 47΄του αγώνα και στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ιωνικός κατάφερε με ένα σουτ του Κάνιας το οποίο κόντραρε στον Μάντζη να ισοφαρίσει σε 1-1. Αρκετά τυχερός σε αυτή τη φάση ο αντίπαλος της Λαμίας.

Στο 54΄ πλασέ του Μάντζη από καλή θέση ο Σαράνοφ ήταν και πάλι στη σωστή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα. Λίγο αργότερα ένα κόρνερ του Άοσμαν, ο Σιμόν κατάφερε σχετικά εύκολα να απομακρύνει τη μπάλα και τον κίνδυνο.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ιωνικό στο 64΄. Ο Μύγας πήρε την κεφαλιά από τον Σλίβκα όμως η μπάλα αφού πρώτα την βρήκε ο Σαράνοφ στάμάτησε στο δοκάρι και πέρασε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Σαράνοφ χρειάστηκε ξανά να επέμβει όταν ο Μύγας και πάλι έκανε το σουτ. Το 1-1 παρέμεινε.

Διπλή αλλαγή για τη Λαμία στο 66΄με τον Μπεχαράνο να περνάει στη θέση του Ντε Βινσέντι ενώ ο Μαρμεντίνι σε αυτή του Ασκόφσκι. Έτσι μετά τις αλλαγές αυτές ο Σλίβκα πέρασε πιο μπροστά ως επιτελικός με τον Μαρμεντίνι να παίζει στα δεξιά και ο Τσιλούλης πέρασε στα αριστερά.

Ένα ακόμη δοκάρι για τον Ιωνικό…

Ο Σεμπά έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, συνέκλινε προς το κέντρο της περιοχής, έκανε το σουτ όμως τον Βραζιλιάνο σταμάτησε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαράνοφ. Ο Σέρβος γκολκίπερ βρήκε ελάχιστα τη μπάλα, σώζοντας επί της ουσίας την ομάδα του για ακόμη μία φορά!

Ξανά και ξανά ο Σαράνοφ λέει όχι στους παίκτες του Ιωνικού. Πλασέ του Σεμπά, απέκρουσε ο Σέρβος γκολκίπερ και κράτησε το 1-1…

Νέα διπλή αλλαγή για τον Φέστα και τη Λαμία στο 75΄. Στο παιχνίδι πέρασαν ο Μανούσος και ο Γιακουμάκης ενώ αποχώρησαν οι Μποάκιε και Τσιλούλης. Το 4-2-3-1 παρέμεινε για τον ΠΑΣ, μόνο που τώρα στα άκρα είχαμε τον Μαρμεντίνι και τον Γιακουμάκη και τον Μανούσο στην κορυφή.

Στο 80′ ο Μανούσος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη, πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά, ο βοηθός διαιτητή σήκωσε τη σημαία και καταλόγισε τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας σε θέση οφσάιντ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ιωνικός πίεσε ασφυκτικά την άμυνα της Λαμίας, όμως το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα κράτησε με σχετική ευκολία το 1-1, το οποίο και του έδωσε έναν σημαντικό εκτός έδρας βαθμό.

Μπράβο σε όλη την ομάδα για την προσπάθεια σε έναν αρκετά δύσκολο εκτός έδρας αγωνα!

Οι αρχικές ενδεκάδες:

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Αντούνες, Βαλεριάνος, Μύγας, Ρομαό, Λοβέρα, Φαντιγκά, Άοσμαν, Κάνιας, Ελευθεριάδης, Μάντζης

Αναπληρωματικοί: Περλέσι, Τσιριγώτης, Τσίμπσαχ, Οφόσου, Ιωαννίδης, Μεντόζα, Μίλο, Σάκιτς, Σεμπά

ΠΑΣ Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σλίβκα, Τζανδάρης, Ντε Βινσέντι, Ασκόφσκι, Μποάκιε

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπενίτεζ, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Γιακουμάκης, Μανούσος, Μαρμεντίνι

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.