Match Center

Έπεσε σαν Λαμία / Ολυμπιακός -ΠΑΣ Λαμία 3-2

Published

on

Σε ένα παιχνίδι που η Λαμία ήθελε δύο αποτελέσματα για να πάρει την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά απέναντι στον ίδιο αντίπααλο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με 3-2 συνεχίζει στους “4” του θεσμού.

Η Λαμία έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να βρει το γκολ που θα της έδινε αβαντάζ για την πρόκριση με τους ερυθρόλευκους να χρειάζονται δύο πλέον, όμως οι στημένες φάσεις αποδείχθηκαν η αχίλλειος πτέρνα των κυανόλευκων αφού και τα τρία γκολ που δέχθηκαν προήλθαν από κόρνερ!

Συν τοις άλλοις η Λαμία έχασε και τον Λάζαρ Ρόμανιτς ο οποίος αποβλήθηκε για έναν ανεξήγητο λόγο στο 61′ για θέατρο σε μία φάση που αφενός υπάρχει επαφή και αφετέρου ο Σέρβος δεν διαμαρτυρήθηκε για κάτι!

Έπαιξε το παιχνίδι της και πάγωσε το Καραϊσκάκη η Λαμία

Η Λαμία λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό μόλις στο 6ο λεπτό με τον Καραμάνο να αγγίζει το γκολ όμως ο Αλέν μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια. Ήταν ωραία φάση για την Λαμία με τον Ρόμανιτς να φεύγει στην κόντρα. άνοιξε πολύ ωραία με τακουνάκι αριστερά στον Ταϊρόν ο οποίος με παράλληλη σέντρα βρήκε τον Καραμάνο όμως η προσπάθειά του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στις χαμένες ευκαιρίες ένα λεπτό μετά όταν από λάθος του Ασίγκμπα ο  Τσιμίκας βγήκε μόνος από αριστερά και γύρισε στον Χασάν που σε κενή εστία σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 11′ νέα καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους με τον Μασούρα να πιέζει τον Αντέτζο κλέβοντάς του την μπάλα,  βρέθηκε απέναντι από τον Κάχριμαν αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμία κατάφερε να διώξει.

Στο 22′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή που κόντραρε στο πόδι του Τζανετόπουλου και κατέληξε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο ενώ στο 25΄η Λαμία χτύπησε και πάλι στη κόντρα με τον Νιάσσε να φεύγει μόνος του, άνοιξε ωραία δεξιά στον Βασιλόγιαννη ο οποίος καθυστέρησε και στη συνέχεια το σουτ που επιχείρησε κόντραρε πάνω στον Τσιμίκα.

Στο 31′ ο Ολυμπιακός φωνάζει για χέρι του Ασίγκμπα στη προσπάθεια του να διώξει την μπάλα σε μία φάση ολοκληρώθηκε με σουτ του Τσιμίκα που έφυγε άουτ. Ο διαιτητής Κουτσιαύτης περίμενε την ετυμηγορία του VARίστα Μανούχου, ο οποίος δεν είδε κάποια παράβαση και σωστά, αφού ήταν το χέρι στήριξης του Ασίγκμπα ο οποίος πέφτοντας την βρήκε άθελα του με το χέρι.

Τρία λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν φάουλ από μαρκάρισμα του Ρόμανιτς στον Γκασπάρ, ο Φορτούνης εκτέλεσε, ο Σισέ πήδηξε ψηλότερα από όλους και πήρε την κεφαλιά η οποία κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κάχριμαν.

Η Λαμία έχει την δική της να φωνάζει για πέναλτι στο 40ο λεπτό σε κράτημα  του Σισέ στον Βασιλόγιαννη μέσα στην μεγάλη περιοχή με τον Mανούχο από τo VAR να ενημερώνει πως δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.

Η Λαμία βρήκε το γκολ που ήθελε στο παιχνίδι για να βάλει τις βάσεις για ακόμη μία πρόκριση στο 44′ με τον Ταϊρόν να εκτελεί φάουλ από αριστερά και τον Αντέτζο με σουτ στη κίνηση να ανοίγει το σκορ παγώνοντας το Καραϊσκάκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον κυανόλευκο πάγκο.

Η τελευταία στιγμή του ημιχρόνου ανήκε στον Μασούρα ο οποίος στο 45′ δοκίμασε μακρινό σουτ με τον Κάχριμαν να μπλοκάρει εύκολα.

Βρήκε την ισοφάριση νωρίς ο Ολυμπιακός το τελείωσε o Σισέ με δύο γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό ο Ολυμπιακός μπήκε με ξεκάθαρο στόχο το γκολ αφού χρειαζόταν δύο τέτοια για να πάρει την πρόκριση. Ο Μάρτινς έριξε στη μάχη τους Βαλμπουενά και Ελ Αράμπι στις θέσεις των Λοβέρα και Μασούρα οι οποίοι δε προσέφεραν και πολλά στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 52′ ο Φορτούνης βρήκε τον Καμαρά μέσα στην περιοχή που σούταρε αλλά ο Τζανετόπουλος έδιωξε σε κόρενρ, από το οποίο προέκυψαν ακόμη δύο αφού ο Ελ Αραμμπί σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία με το κεφάλι.

Ο Ολυμπιακός πίεζε και η Λαμία έβγαινε στην αντεπίθεση όποτε της δινόταν η ευκαιρία, όπως στοο 54′ με τον Καραμάνο να φεύγει στη πλάτη της άμυνας, έσπασε στο πέναλτι για τον Βασιλόγιαννη ο οποίος ήταν έτοιμος για το 0-2 όμως τελευταία στιγμή ο Τσιμίκας του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Στο 56′ ο Κάχριμαν λίγο έλειψε να χαρίσει ένα ανέλπιστο γκολ στους γηπεδούχους αφού έκανε κακό διώξιμο προς τα πίσω με τις γροθιές και στη συνέχεια με δεύτερη προσπάθεια παραχώρησε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση με τον Βαλμπουενά να πιάνει ένα εντυπωσιακό ψαλιδάκι μέσα από την περιοχή και τον Κάχριμαν με σπουδαία επέμβαση να διώχνει σε κόρνερ.

Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν την ισοφάριση στο 60′ με τον Βαλμπουενά να εκτελεί κόρνερ και τον Χασάν να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κάχριμαν για το 1-1.

Η Λαμία έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της από αυτό το γκολ, έχασε και τον Ρόμανιτς σκανδαλωδώς αφού αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα για θέατρο σε μαρκάρισμα του Φορτούνη, με το ριπλέι να μην δικαιώνει τον ρέφερι Κουτσιαύτη.

Στο 71′ ο Ολυμπιακός χάνει τεράστια διπλή ευκαιρία να κάνει το 2-1 με τον Χασάν να σκάβει για τον Ελ Αραμπί ο οποίος έφυγε μόνος του στη πλάτη της άμυνας, σούταρε πάνω στον Κάχριμαν ο οποίος ενστικτωδώς έδιωξε σε κόρνερ. Από αυτό ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή με τον Χασάν να σημαδεύει το δοκάρι του πορτιέρε της Λαμίας και στη συνέχεια η μπάλα να καταλήγει σε νέο κόρνερ από το οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων με τον Σισέ να πετάγεται ψηλότερα από όλους και να καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Ο ίδιος παίκτης με ακριβώς τον ίδιο τρόπο στο 77′ έκανε το 3-1 με την μπάλα να έχει κοντράρει όπως φάνηκε και σε παίκτη της Λαμίας.

Η Λαμία κέρδισε πέναλτι στο 89΄με τον Νιάσε να πατά περιοχή και να ανατρέπεται αντικανονικά από τον Σεμέδο, ο Βιγιάλμπα εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών νικώντας από τα 11 βήματα των Αλέν για το 3-2.

Τα 4 λεπτά του έξτρα χρόνου δεν ήταν αρκετά για να φέρουν την ισοφάριση για τους κυανόλευκους με το 3-2 να είναι και το τελικό σκορ και την ομάδα μας να μένει εκτός συνέχειας Κυπέλλου.

Oι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης, Λοβέρα (46′ Βαλμπουενά)’ ,  Μασούρας (46′ Ελ Αραμπί), Χασάν (78′ Μορ)

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Μπουλούλης, Νιάσσε, Ταϊρόν (65′ Σκόνδρας). Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (75′ Βιγιάλμπα), Καραμάνος (65′ Σασσί)

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.