Match Center

Φιλικά: Μοιρασιά στο Περιστέρι με καλή εμφάνιση

Published

on

Μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση από τον ΠΑΣ Λαμία, αυτή τη φορά κόντρα στον Ατρόμητο στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 1-1, αλλά οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που «έκλεψαν την παράσταση». #lamiafc #lamia_season2021_22 #slgr #slgrinterwetten #atrlam

Με ένα γκολ πέναλτι του Γιώργου Μανούσου αλλά και άλλες πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ, ο ΠΑΣ Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο στο 7ο φιλικό του παιχνίδια για το φετινό καλοκαίρι.

Η σημερινή εμφάνιση της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου αποδεικνύει πως η Λαμία είναι πανέτοιμη για την έναρξη του πρωταθλήματος όποτε και αν πραγματοποιηθεί αυτή!

Το μάτς:

Στον αγώνα πιο δυνατά μπήκε ο γηπεδούχος Ατρόμητος, με τους ποδοσφαιριστές του Άνχλε Λόπεθ να έχουν την κατοχή της μπάλας, ενώ προσπάθησαν αρκετές φορές στα 7 πρώτα λεπτά να πατήσουν περιοχή, όμως η αμυντική λειτουργία της Λαμίας ήταν εξαιρετική.

Στο 10΄πρώτη καλή επίθεση της Λαμίας, με τον Ρόμανιτς να κάνει την ενέργεια από τα αριστερά, να πατάει περιοχή αλλά η σέντρα που έκανε ο Σέρβος δεν βρήκε στόχο. Στην ακριβώς επόμενη φάση ο Μαρτίνεθ δέχθηκε ωραία πάσα από τον Γκέντσογλου, ο Ισπανός προσπάθησε να βγάλει σέντρα με στόχο τον Καραμάνο, ο οποίος αν και δεν έκανε καλό κοντρόλ, γύρισε προσπάθησε να σουτάρει αλλά «κόπηκε» από τους αμυντικούς του Ατρομήτου.

Μεγάλη φάση για τον αγώνα έως εκείνο το λεπτό ήταν για τον Ατρόμητο, καθώς ο Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος, ο πρώην μπακ της Λαμίας, έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σαράνοφ φαινόταν πως το είχε, όμως η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του.

Ευχαριστημένος εμφανιζόταν ο Γρηγορίου από την εικόνα της ομάδας του στα πρώτα 20 λεπτά, ζητώντας μόνο περισσότερη πίεση. Η πρώτη εσωτερική αλλαγή που έγινε από πλευράς Λαμίας ήταν αυτή ανάμεσα σε Ελευθεριάδη και Ρόμανιτς, οι οποίοι άλλαξαν πλευρές.

Μία αρκετά καλή ευκαιρία είχε ο Μουνίθ στο 20΄! Ο Ισπανός μέσος, έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση με το αριστερό, αναγκάζοντας τον Σαράνοφ να πέσει και διώξει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Κουλούρης έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλάγια θέση σε σχέση με το τέρμα της Λαμίας, όμως σούταρε για να πέσει με προβολή ο Μαζουλουξής και να διώξει σωτήρια.

Στο 23΄ξανά ο Μουνίθ απείλησε την άμυνα της Λαμίας! Ο Ισπανός εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ που κέρδισε ο Κουλούρης, για να αναγκάσει τον Σαράνοφ σε μία ακόμη απέκρουση. Αυτή ήταν η τρίτη τελική του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν «κατασκηνώσει» στην άμυνα του ΠΑΣ και «σφυροκοπούσαν» συνεχώς. Παρόλο αυτά η αμυντική λειτουργία των «κυανόλευκων» άντεχε με σωστές τοποθετήσεις και ακόμη πιο σωστές επεμβάσεις και απομακρύνσεις.

Η Λαμία αφού άντεξε το καλό δεκάλεπτο του Ατρομήτου, προσπάθησε και αυτή να ανεβεί σιγά σιγά με τον Νούνιες να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να μοιράσει παιχνίδι. Τα αρκετά φάουλ που σφυρούσε ο διαιτητής του αγώνα κυρίως εις βάρος του ΠΑΣ Λαμία, «χαλούσε» τον ρυθμό του αγώνα.

Λίγο πριν το 30΄ο Σκόνδρας είδε ωραία τον Ελευθεριάδη που είχε βρεθεί έξω από την περιοχή του Πίριτς, όμως ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ, έκανε λάθος επιλογή χάνοντας την ευκαιρία να απειλήσει. Τέσσερις τελικές και δύο προς το τέρμα είχε η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ, έναντι μηδέν της Λαμίας, η οποία προσπαθούσε και να κρατήσει μπάλα αλλά και να ανεβεί.

Πολύ σκληρά μαρκαρίσματα των ποδοσφαιριστών του Ατρομήτου προς τους παίκτες της Λαμίας, ο διαιτητής του αγώνα παρόλο αυτά είχε αρκεστεί μόνο στα σφυρίγματα και στις παρατηρήσεις.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 44΄ όταν ο Ρόμανιτς από τα δεξιά «έσκαψε» ωραία τη μπάλα προς τη μικρή περιοχή του Ατρομήτου εκεί όπου βρισκόταν ο Νούνιες. Ο Κοσταρικανός δεν έκανε κοντρόλ, εκτέλεσε απευθείας, όχι όμως τόσο καλά με τον Πίριτς να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να κρατά το δοκάρι του Βασιλαντωνόπουλου και τις 3 καλές ευκαιρίες του Μουνίθ, ενώ ο ΠΑΣ Λαμία είχε μόλις 1 τελική προσπάθεια αυτή του Νούνιες στο 44΄.

Στην επανάληψη…

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Γρηγορίου να αλλάζει την επίθεσή του κατά τα 2/4. Εκτός πέρασε ο Καραμάνος και στη θέση του μπήκε ο Μανούσος, ενώ στη θέση του Ελευθεριάδη μπήκε ο Μανουσάκης.

Δύο εκπληκτικές φάσεις για τον ΠΑΣ Λαμία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου! Αρχικά στο 47΄ο Ρόμανιτς δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Πίριτς να «πετάξει» για διώξει τη μπάλα, ενώ στη συνέχει της φάσης ο Μανουσάκης πήρε το ριμπάουντ έκανε το σουτ αλλά το οριζόντιο δοκάρι σταμάτησε τον επιθετικό της Λαμίας!

Το 0-1 ήρθε από την άσπρη βούλα!

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Νούνιες γίνεται κάτοχος της μπάλας εντός της μεγάλης περιοχής του Ατρομήτου, ο Χατζηισαΐσας προσπάθησε να σταματήσει τον μεσοεπιθετικό της Λαμίας, όμως του έκανε φάουλ και κατά συνέπεια πέναλτι!

Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώην ποδοσφαιριστής των Περιστεριωτών, Γιώργος Μανούσος ο οποίος δεν αστόχησε και στο 49΄έκανε το 0-1!

Πολύ δυνατά είχε μπει στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία, δείχνοντας πως δεν έχει διάθεση να μείνει πίσω και να αφήσει την αντίπαλη ομάδα να κάνει παιχνίδια, αιφνιδιάζοντας επί της ουσίας τους γηπεδούχους.

Στο 54΄ο Ρόμανιτς έκανε ωραία την ντρίμπλα από τα αριστερά, έκανε και την παράλληλη πάσα με τον Μανουσάκη να προσπαθεί να μπει στη φάση, όμως ο Πίριτς πετάχθηκε και απομάκρυνε με άσχημο τρόπο. Τη φάση «καθάρισαν» επί της ουσίας οι αμυντικοί του Ατρομήτου.

Δυστυχώς, στην πρώτη του καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ευτύχισε να σκοράρει. Ο Μουνίθ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Κουλούρη, ο οποίος κέρδισε Μαζουλουξή και Σαράνοφ και με δυνατό πλασέ έκανε το 1-1.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία να κάνει το 1-2 στο 64΄. Ο Ρόμανιτς μετά από ωραία πάσα του Μαρτίνεθ, βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς, έκανε το σουτ αλλά ο Βόσνιος τερματοφύλακας έδιωξε σώζοντας την ομάδα του και κρατώντας το 1-1.

Ωραίο «κλέψιμο» του Ταϊρόν στο 75΄ με τον Ισπανό να παίρνει χώρο στο γήπεδο να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μανουσάκη ο οποίος τον ακολουθούσε, ο Κρητικός προσπάθησε να ξαναβρει τον μεσοεπιθετικό της Λαμίας αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν τη μπάλα μακριά.

Αμέσως μετά είχαμε μία ακόμη ατομική ενέργεια του Ρόμανιτς, ο οποίος αρχικά πέρασε τον Στρούγγη με διαδοχικές προσποιήσεις και έπειτα πάτησε περιοχή για να σουτάρει δυστυχώς άουτ.

Στο 79΄ο Μπεντινέλι έγινε κάτοχος της μπάλας εκτός της περιοχής, απέφυγε το μαρκάρισμα των αντιπάλων του, έκανε το σουτ όμως η κατάληξη ήταν ευτυχώς ελάχιστα άουτ.

Συνεργασία Ταϊρόν και Μανουσάκη, ο δεύτερος βρέθηκε πλάγια δεξιά έκανε τη σέντρα βρίσκοντας εξαιρετικά τον Ισπανό ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πίριτς. Λίγο αργότερα στο 84΄ο Ταϊρόν βρίσκει ξανά με εξαιρετική πάσα τον Μανουσάκη, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΣ Λαμία να δίνει μία ακόμη εξαιρετική παράσταση!

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ατρόμητος (Άνχελ Λόπεθ): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας, Στρουγγής, Καστεγιάνο, Σάλομον, Νάτσος, Κλωναρίδης, Μουνίθ, Καρτάλης, Κουλούρης

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Saranov, Σκόνδρας, Καραμάνος, Nunez, Martinez, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης, Romanic, Τζανδάρης, Adejo, Μαζουλουξής

Για τη Λαμία έπαιξαν επίσης οι: Βύντρα, Τζανετόπουλος, Ταϊρόν, Μανουσάκης, Μανούσος, Σαραμαντάς

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.