Η μπίλια (ξανα)έκατσε στο Χ / ΠΑΣ Λαμία – Παναιτωλικός 2-2

Τη νίκη ήθελε… την ισοπαλία πήρε τελικά ο ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον Παναιτωλικό και τώρα «τρέχει» καθώς τα περιθώρια στενεύουν.#slgr #lamiafc #panaitolikosfc #LAMPAN #slgrinterwetten #season2021_2022

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό στο ΔΑΚ Λαμίας «Αθανάσιος Διάκος» με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 2-2.

Ντεμπούτο για Τρούμπουλο, Γκόλεμιτς και Αραμπούλι… Δύο φορές προηγήθηκε ο ΠΑΣ Λαμία, δύο φορές ισοφαρίστηκε σε ένα ματς που έπρεπε να είχε κερδηθεί.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι  ο ΠΑΣ Λαμία μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα από τον αντίπαλό του. Μόλις στο 2΄ο Ρόμανιτς κερδίζει φάουλ και την εκτέλεση ανέλαβε ο Ταϊρόν. Ο Ισπανός το εκτέλεσε απευθείας καθώς η θέση που είχε δοθεί το φάουλ του το επέτρεπε, όμως η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε ελάχιστα διπλα από το κάθετο δοκάρι του Ροντρίγκες.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία να κάνει το 1-0 στο 8΄. Ο Ταϊρόν εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Μαζουλουξής πήρε την πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη ο Μανούσους χτυπάει στο δοκάρι και φτάνει στον Αντέτζο ο οποίος από κοντά επιχειρεί να πλασάρει αλλά ο Ροντρίγκες βγάζει τη μπάλα κόρνερ εκ νέου!

Αυτή τη φορά όμως ο Μαζουλουξής δεν αστόχησε! Ο Ταϊρον εκτελεί ξανά το κόρνερ, ο Έλληνας αμυντικός πηδάει πιο ψηλά απ΄όλους και με δυνατή κεφαλιά γράφει το 1-0! Αποθέωσει απ΄όλο το γήπεδο για τον νεαρό αμυντικό, ο οποίος επισφραγίζει με το γκολ του αυτό τις εξαιρετικές έως τώρα εμφανίσεις του.

Η Λαμία απειλεί ξανά στο 17΄και πάλι από στημένο του Ταϊρον. Ο Ισπανός εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά αυτή τη φορά, η μπάλα πέρασε σχεδό απ΄όλους και κατέληξε στο πίσω δοκάρι. Εκεί βρισκόταν ο Αντέτζο, ο οποίος προσπάθησε με πλασέ να σκοράρει αλλά για λίγο δεν βρήκε καλά τη μπάλα με συνέπεια να μπλοκάρει εύκολα ο Ροντρίγκες.

Πρώτη τελική φάση για τον Παναιτωλικό, στο 20΄όταν ο Χουχούμης από τα αριστέρα έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Mετά το πρώτο 20λεπτο και έπειτα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να κρατάνε τη μπάλα όσο περισσότερο μπορούν στα πόδια τους, χωρις όμως να απειλεί επί της ουσίας καμία από τις δύο.

Η χαλαρότητα αυτή, δυστυχώς στοίχησε για μία από τις δύο ομάδες και αυτή ήταν ο ΠΑΣ Λαμία. Στο 30΄ο Ντουάρτε δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αιφνιδιάζοντας τον Σαράνοφ, ο οποίος παρόλο που έπεσε είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του και το 1-1 ήταν γεγονός.

Στην ακριβώς επόμενη φάση ο Μαρτίνεθ βλέπει ωραία την κάθετη κίνηση του Μανούσου, του πέρασε τη μπάλα ο Έλληνας σέντερ φορ έκανε την προβολή προλαβαίνοντας τον Ροντρίγκες με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Παρόλο αυτά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφ-σάιντ με τον Σιδηρόπουλο να ακυρώνει το γκολ.

Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν αυτή που απειλούσε, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να περάσει τον δικό της ρυθμό. Στο 37΄ο Κορνέλιους δοκίμασε να απειλήσει με ένα σουτ από απόσταση αλλά η κατάληξη ήταν άουτ.

Στο ένα λεπτό καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής του αγώνα, Τάσος Σιδηρόπουλος, δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 1-1 χάρη στα τέρματα του Μαζουλουξή και του Ντουάρτε. Καλό πρώτο 20λεπτο για τον ΠΑΣ Λαμία, με αρκετές χαμένες ευκαιρίες όμως από εκεί και έπειτα ο ρυθμός της έπεσε, έμεινε αρκετά πίσω με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να ανεβεί, να πάρει χώρο και απο το γκολ της ισοφάρισης και έπειτα είχε τον έλεγχο του ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΠΑΣ Λαμία να πιέζει ψηλά και να χάνει την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Ρόμανιτς. Ο Ταϊρόν από την κορυφή της περιοχής του Ροντρίγκες, είδε τον Σέρβο να κάνει κίνηση, του έδωσε τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή, αλλά το σουτ του δεύτερο μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε στο 47΄όταν ο Ντίας από τα αριστερά έκανε κίνηση προς τα δεξιά και στο κέντρο της περιοχής του Σαράνοφ, σούταρε αλλά ο Σέρβος πετάχθηκε και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Από το κόρνερ ο Παναιτωλικός και πάλι απείλησε αλλά η φάση με την κεφαλιά του Ντουάρτε κατέληξε άουτ.

Λίγο πριν το 60΄ο Γρηγορίου βλέποντας πως η ομάδα του δεν αποδίδει το ποδόσφαιρο που επιθυμούσε, πραγματοποίησε τις πρώτες του αλλαγές παιρνόντας στο ματς τον Γκόλεμιτς και τον Προβυδάκη.

Η απόδοση της Λαμίας μπορεί να μην ανέβηκε, όμως το γκολ ήρθε! Ο Μανούσος από τα δεξιά πήρε την πάσα από τον Ταϊρον, ο πρώτος έβγαλε την σέντρα στο πίσω δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Μαρτίνεθ. Ο Ισπανός σούταρε, ο Βαρόνε έβαλε το πόδι του με τη μπάλα να καταλήγει αρχικά στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια ο Νούνιες ήρθε με δύναμη να σουτάρει τη μπάλα και να την στειλει για το 2-1 στα δίχτυα του Ροντρίγκες. Στο 66΄του αγώνα ο Κοσταρικανός, πετυχαίνει το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, στο 73′ του αγώνα. Ο Ντίας, ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού στον αγώνα, έκανε προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, πέρασε Προβυδάκη και Βύντρα για να πασάρει στον Ντουάρτε. Ο τελευταίος, ευτυχώς για τον ΠΑΣ, πλάσαρε άουτ με το 2-1 να παραμένει.

Ο Χουχούμης, στο 75΄ εβγαλε μπαλιά «ξυράφι» στην άμυνα της Λαμίας, με τον Σαράνοφ να μην βγαίνει να μπλοκάρει, τους αμυντικούς να μην βρίσκουν τη μπάλα και τον Βέργο… να μην προλαβαίνει να σκοράρει.

Οι πολλές αλλαγές από τις δύο ομάδες, έριξαν κάπως τον ρυθμό από το 80΄και έπειτα, πράγμα το οποίο βόλευε αρκετά τον ΠΑΣ Λαμία.

Δυστυχώς, μία αδράνεια στην άμυνα της Λαμίας έφερε για δεύτερη φορά την ισοφάριση για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης κερδίζει αμφισβητούμενο φάουλ από τον Βύντρα, ο Μπαρμπόσα ανέλαβε την εκτέλεση και ο Βαρόνε με προβολή έκανε το 2-2…

Ψυχρολουσία για την ομάδα του Γρηγορίου…

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό καθώς παρέμεινε το 2-2 μέχρι που σφυριξε ο Σιδηρόπουλος.

Τέσσερα ματς, ένας βαθμός για τη Λαμία, η οποία αν και έχει καλές εμφανίσεις δεν μπορεί να κερδίσει τους απαραίτητους βαθμούς.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ,  Βύντρα, Αντέτζο, Τρούμπουλος, Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Νούνιες, Μανούσος, Ρόμανιτς, Μανουσάκης, Ταϊρόν

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Αραμπούλι, Γκόλεμιτς, Μαργαρίτης, Καραμάνος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τσούκαλος, Βλαχομήτρος

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Χουχούμης, Κορνίλιους, Βργκοτς, Λούι, Φλόρες, Βαρόνε, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος, Ντίας

Αναπληρωματικοί: Μελίσσας, Μπαρμπόσα, Καρέλης, Αποστολάκης, Μπελεβώνης, Αντούνιες, Μορσέι, Φυτόπουλος, Μαλής

ΦΩΤΟ: ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ 194