Ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ και παραμένει ουραγός / ΠΑΣ Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2

Published

on

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία φιλοξένησε στο «Αθανάσιος Διάκος» τον ΠΑΟΚ.

Την ήττα με σκορ 0-2 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SuperLeague 1. Η ομάδα της Φθιώτιδας, έκανε ένα αρκετά καλό πρώτο δεκάλεπτο, όμως από την στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπειτα από γκολ του Τζόλη δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να δείξει ότι μπορεί να ανατρέψει το σκορ.

Τεράστια ευκαιρία του Βασιλόγιαννη στο δεύτερο 45λεπτο για να μειώσει το σκορ σε 1-2, όμως χάθηκε. Τεράστιο διαιτητικό λάθος από τον Μανούχο, όταν ο Τζόλης χτύπησε τον Σκόνδρα εκτός φάσης με τον ρέφερι του αγώνα να δείχνει απλά μία κίτρινη κάρτα…

Χάνει Μπεχαράνο η Λαμία λόγω καρτών, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Ασίγμπα…

Το ματς:

Ο Τεννές ξεκίνησε τον αγώνα με το γνωστό 4-2-3-1 επιλέγοντας τον Επασί κάτω από τέρμα, δεξιά ο Σκόνδας αριστερά ο Μπάχανακ και στο κέντρο οι Ασίγκμπα και Αντέτζο. Στο κέντρο ήταν οι Μπεχαράνο και Μπουλούλης ενώ στην επίθεση, από τα αριστερά ο Ρόμανιτς, δεξιά ο Ντέλετιτς και Καραμάνο με Τσούκαλο στην κορυφή με έναν από τους δύο να παίζει ελάχιστα πιο πίσω από τον άλλον.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι η Λαμία και κυρίως με παιχνίδι από τα άκρα, προσπάθησε να κρατήσει πίσω τον ΠΑΟΚ. Στο 2΄του αγώνα ο Ντέλετιτς από τα δεξιά έκανε μία ενέργεια, έκανε τη σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πασχαλάκη αφού πρώτα κόντραρε στα πόδια αμυντικού.

Ίσως το καλύτερό του δεκάλεπτο πραγματοποίησε σε αυτό το παιχνίδι ο ΠΑΣ, ο οποίος αν και δεν είχε φάσεις, είχε πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, έβγαλε καλές συνεργασίες και τα αβίαστα δυστυχώς λάθη ήταν αυτά που τον κράτησαν μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ παρόλο αυτά μία κάθετη πάσα του Ελ Καντουρί έφτανε για να τρυπήσει την άμυνα της Λαμίας. Ο Μαροκινός έκανε την πάσα στον Ουαγκέ ο οποίος βρήκε με σέντρα τον Τζόλη στο κέντρο της περιοχής του Επασί, με τον Έλληνα διεθνή να κάνει το 0-1.

Μία τελική φάση, πρώτη απειλή από τον ΠΑΟΚ και δυστυχώς βάζει το γκολ που σύμφωνα με την εμφάνισή του δεν το δικαιούταν.

Πρώτο σουτ για τη Λαμία, στο 14΄όταν ο Μπουλούλης εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Μπεχαράνο, οι αμυντικοί απομάκρυναν με την μπάλα να φτάνει στον Βολιβιανό μέσο των γηπεδούχων, ο οποίος έκανε το απευθείας σουτ αλλά η κατάληξη ήταν άουτ.

Σουτ του Τζόλη στο 20΄για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα άουτ. Αυτή ήταν η δεύτερη τελική φάση των φιλοξενούμενων και αυτή από τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στα δεξιά και στον αμυντικό της Λαμίας, Γιάννη Σκόνδρα.

Από το γκολ και έπειτα, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πήρε την κατοχή της μπάλας, με τη Λαμία να αναλαμβάνει ρόλο «κυνηγού».

Καλή φάση για τη Λαμία στο 23΄όταν ο Ντέλετιτς από τα δεξιά έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά δεν βρήκε εστία! Δεύτερη καλή φάση για τον ΠΑΣ, όταν ο Μπεχαράνο εκτέλεσε με γέμισμα το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, ο Τσούκαλος πήρε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη να πεταχτεί και να μπλοκάρει εντυπωσιακά την μπάλα.

Νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα είχαμε από 30΄και έπειτα στο ματς με αποτέλεσμα να μην βλέπουμε ποδόσφαιρο. Χάθηκε η ροή και τα λάθη κυριως στο κέντρο έκαναν την εμφάνισή τους.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται, να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Η Λαμία αρκέστηκε στο να δημιουργήσε δύο ικανοποιητικές ευκαιρίες με τη μία να βρίσκει στόχο και την άλλη να περνάει εκτός.

Να τονίσουμε δε, πως στο 44΄και λίγο πριν ο Μαχούχος στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για ημίχρονο, ο Μάρκ Ασίγκμπα έπεσε στο χορτάρι του ΔΑΚ Λαμίας με τον Τεννέ να πραγματοποιεί την πρώτη του αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του Αφρικανού πέρασε ο Άνταμ Τζανετόπουλος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως τελείωσε το πρώτο για τους γηπεδούχους, καθώς ο Τεννές έκανε μία ακόμη αλλαγή και στη θέση του Μπάχανακ πέρασε τον Σαραμαντά.

Ο Νινούα εκτέλεσε ένα φάουλ με σέντρα, το οποίο κέρδισε ο Σφιντέρσκι, με τον Γεωργιανό μέσο να εκτελεί στο πίσω δοκάρι και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Επασί.

Στο 54΄ο Μουργκ έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Τζόλη ο οποίος εξ΄επαφής δεν μπορεί να σκοράρει! Καλή στιγμή αυτή για τους φιλοξενούμενους.

Χτύπημα εκτός φάσης από τον Τζόλη στον Σκόνδρα, με τον διαιτητή να δίνει απλά μία κίτρινη κάρτα στον επιθετικό και παρόλο που συμβουλεύτηκε το VAR.

Στο ίδιο έργο θεατές με τη διαιτησία του Μανούχου, ο οποίος σε μία ξεκάθαρη φάση, αρνείται την κόκκινη κάρτα στον αντίπαλο του ΠΑΣ Λαμία.

Με τη συμπλήρωσε μίας ώρας αγώνα, ο Αουγκούστο δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Επασί.

Ένα φάουλ αρκετά αυστηρό που κέρδισε ο Σφιντέρσκι από τον Τζανετόπουλο, σε πολύ καλή θέση ανέλαβε την εκτέλεση ο Βιεϊρίνια ο οποίος με ωραίο σουτ στην ανοιχτή γωνία του Επασί έκανε το 0-2.

«Μαχαιριά» ήταν αυτή στα πλευρά του ΠΑΣ Λαμία, καθώς την στιγμή που ο Τεννές έκανε τις αλλαγές του έτσι ώστε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, ήρθε το γκολ του Πορτογάλου για το 0-2.

Δεν φαινόταν πως μπορούσε η Λαμία να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί σωστά έτσι ώστε να απειλήσει. Πολλά λάθη, αβίαστα τα περισσότερα.

Στο 75΄ο Βασιλόγιαννης βγαίνει σε θέση τετ α τετ, όμως το σουτ που επέλεξε έφυγε απελπιστικά ψηλά άουτ! Απίστευτη ευκαιρία για τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας, ο οποίος την σπατάλησε…

Ατομική ενέργεια και σουτ από τον Αουγκούστο, ο οποίος πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της ομάδας του, έφτσασε έξω από την εστία του Επασί, σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ωραία σέντρα του Ζίβκοβιτς στο κεφάλι του Ουαγκέ, ο οποίος απείλησε αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά. Τα τελευταία δέκα λεπτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ότι ήθελε στο ματς, κρατώντας εύκολα τα υπέρ της 0-2.

Δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει για ακόμη μία φορά νικητής από τη Λαμία, βάζοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, σε έναν ΠΑΣ ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει, έδειξε καλό πρόσωπο στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα περισσότερο από το δύσκολο εξ΄αρχής παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπάχανακ, Μπουλούλης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Τσούκαλος

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης., Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Περέιρα, Ουαγκέ, Νινούα, Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Τζόλης, Σφιντέρσκι