Match Center

Kύπελλο ήταν και πάει….

Published

on

Σε έναν θεσμό που παίρνουν ευκαιρίες οι… εφεδρείες και οι πιτσιρικάδες ο Ατρόμητος χρειάστηκε ένα μεγάλο του… όπλο τον Στέφανο Ναπολεόνι για να κερδίσει 2-0 εκτός έδρας την Λαμία και να κάνει ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για την συνέχεια του Κυπέλλου.

Bέβαια η ομάδα μας θα μπορούσε να έχει αλλάξει τις αναλογίες του αγώνα αν ο Παπαευθυμίου είχε σκοράρει στο τετ-ατετ που είχε με τον Μπάρκα στο 5′ αλλά τελικά υπέκυψε στον σαφώς ανώτερο Ατρόμητο με κέρδος τους παίκτες με ΄λίγο χρόνο συμμετοχής που είχαν καλή παρουσία.

Η ομάδα μας πλέον μένει εκτός θεσμού και θα πάει στον τελευταίο αγώνα του Κυπέλλου κόντρα στην Βέροια με σκοπό να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της τιμής….

Η γηπεδούχος Λαμία έκανε αλλαγές στην διάταξή της, ξεκινώντας το ματς με 4-2-3-1. Ο Πανέτσος κίπερ, οι Κοντέων και Κοτσώνης ήταν τα στόπερ, δεξί μπακ ο Καλαϊτζίδης, αριστερά ο Τσόπελας, Ενγκουέμ και Τόσκας τα δύο αμυντικά χαφ και μπροστά τους ο Νατσιόπουλος, δεξί εξτρέμ ο Παπαευθυμίου, αριστερά ο Σερτζίνιο και φορ ο Αλεξίου.

Στην διάρκεια του αγώνα το σύστημα έγινε 4-1-4-1 με τον Ενγκουέμ μοναδικό καθαρό αμυντικό χαφ και τους Τόσκα και Νατσιόπουλο μπροστά τους στον άξονα.
Σε 4-2-3-1 με rotation πήγε και ο Δέλλας. Μπάρκας ο κίπερ, αμυντική διάταξη με Λαζαρίδη, Κιβρακίδη, Κοντοέ και Μπιτόλο, στο κέντρο τους Μπάλα και Ουσέρο, στα δύο άκρα της επίθεσης οι Μπρίτο και Μίλος Στόϊτσεφ. Δεκάρι ο Μπαστάκος και φορ ο Ναπολεόνι. Ο Στόϊτσεφ πάντως σε ορισμένες περιπτώσεις γύριζε προς τον άξονα.

Επίσης ο Μπαστάκος άλλαζε θέσεις με τον Ναποελόνι με τον πρώτο να πηγαίνει φορ και τον Ιταλό να πηγαίνει προς τα δεξιά ή να παίζει πίσω από τον επιθετικό.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Λαμία έδειξε τις διαθέσεις της με χαμένο τετ α τετ του άκρως επικίνδυνου Παπαευθυμίου, ενός ταλαντούχου πιτσιρικά των γηπεδούχων. Στο
9ο λεπτό ο Κοντέων απέτυχε να πάρει την κεφαλιά για να σκοράρει από κοντά ενώ στο 12′ ο Τόσκας είχε ένα καλό σουτ άουτ. Ο Ατρόμητος έδειχνε έξω από τα…
νερά του και εκτός ρυθμού σε όλο αυτό το διάστημα και ενώ η Λαμία βάση εικόνας άξιζε ένα γκολ.

Από το 25′ και μετά οι Περιστεριώτες άρχισαν να ισορροπούν τον αγώνα, να αποδίδουν καλύτερα δημιουργικά και επιθετικά και ενώ έφτασαν δύο φορές μία
ανάσα από το 0-1. Στο 29′ ένα καλό σουτ του Ουσέρο αποκρούστηκε και στο 37′ οι Περιστεριώτες είχαν δοκάρι με εξαιρετικό σουτ του Μπάλλα που πήρε φάλτσα. Στο 44′ μετά από πλασέ του Κιβρακίδη η μπάλα βρήκε το πάνω μέρος του δοκαριού και μετά έφυγε έξω.

Οι Περιστεριώτες μπήκαν άκρως πιεστικά και στο β’ μέρος με τον νεαρό Μπαστάκο να έχει ένα σουτ ελάχιστα ουτ στο 46′. Στο 49′ ο Κιβρακίδης είχε χαμένο τετ α τετ και στην συνέχεια ο Ναπολεόνι ααποφάσισε να πάρει το… όπλο του και να ‘καθαρίσει’ το ματς. Στο 58′ έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των παικτών των φιλοξενούμενων ο Μπρίτο του γύρισε την μπάλα εξαιρετικά και με σουτάρα ο Ιταλός έκανε το 1-0. Στο 65′ ο Ιταλός κέρδισε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι από τον Κοντέων και μετά έκανε το 2-0 με εύστοχο χτύπημα από τα 11 βήματα. Και βέβαια κάπου εκεί τελείωσε και το ματς. Και αυτό διότι ο Μπάρκας στο 75′ κράτησε το μηδέν στην άμυνά του με διπλή επέμβαση σε τετ α τε του Καραγιάννη αλλά και σε ψηλοκρεμαστό και πολύ καλό σουτ του Καλαϊτζίδη στο 82′.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Βαζάκας): Πανέτσος, Τσόπελας, Καλαϊτζίδης, Τόσκας (74′ Μπουλούλης), Ενγκουέμ, Κοντέων, Νατσιόπουλος, Σερτζίνιο (38′ Καραγιάννης), Κοτσώνης, Αλεξίου, Παπαευθυμίου (63′ Αντωνίου)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κοντοές, Μπρίτο, Ουσέρο, Ναπολεόνι (69′ Πίτου Γκαρσία), Μπάλλας, Στόϊτσεφ (80′ Λημνιός), Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Λαζαρίδης, Μπαστάκος (87′ Ούμπιντες)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.