ΠΑΣ Λαμία Κ19

Κ-19: Αυτοκτόνησε στο φινάλε / Έπιανε τα άπιαστα ο Τρόπουλος – Καρδιοχτύπησαν με Δερματά!

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών K-19 της Super League η ομάδα της Λαμίας φιλοξενήθηκε από την αντίστοιχη του ΠΑΣ Γιάννενα γνωρίζοντας άδικη ήττα με 1-0 χάρη σε γκολ στο 92ο λεπτό! Έχασε τετ-α-τετ στο 95′ ο Λαμπρόπουλος!

Οι κυανόλευκοι του Λάκη Παπανικολάου δεν κατάφεραν να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από την Ηπειρωτική πρωτεύουσα και έτσι παραμένουν στους 10 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου και κατ’ επέκταση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν στο 16′ με τον Ρίζο να σουτάρει και την μπάλα να περνά λίγο άουτ ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Μίνα βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά πάνω στο σουτ τον τζάρτζαρε επιτυχώς αμυντικός της Λαμίας, γλιτώνοντας την ομάδα του.  Η Λαμία ήταν σωστά διαβασμένη στον αγωνιστικό χώρο μη επιτρέποντας στα Γιάννενα να επιβάλλουν το παιχνίδι τους.

Το μόνο τα αξιοσημείωτο από πλευράς φάσεων στο πρώτο ημίχρονο ήταν μία προσπάθεια του Κύρκου στο 34′ η οποία κόπηκε από τον Πέτρου ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δοκίμασε σουτ με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας σε ένα φτωχό από πλευράς θεάματος πρώτο 45λεπτο.

Στο ημίχρονο μεταφέρθηκε προληπτικά στο νοσοκομεία ο Δερματάς της Λαμίας γιατί είχε πόνο στα πλευρά, προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις για τυχόν ράγισμα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν σαφώς πιο επιθετικά με τον Τρόπουλο να κρατά το μηδέν  με μία σπουδαία απόκρουση στο 47′ όταν σε σε κόντρες στην περιοχή η μπάλα έφτασε στον Μπούμπα που σούταρε λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι με τον πορτιέρο των Φθιωτών να διώχνει ενστικτωδώς!

O τερματοφύλακας της Λαμίας συνέχισε τις σπουδαίες επεμβάσεις αφού στο 56′ με διπλή επέμβαση αρχικά σε σουτ έξω από την περιοχή και στην επαναφορά της μπάλας σε κοντινό σουτ του Φερεντίνου είπε και πάλι όχι στη μεγαλύτερη στιγμή μέχρι εκείνη τη στιγμή για τους γηπεδούχους.

Στο 61′ ακόμη μια χαμένη στιγμή για τους Γιαννιώτες με τον Ζώνιο να εκτελεί απευθείας ένα κερδισμένο φάουλ και την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα εκτός εστίας του Τρόπουλου ο οποίος στην επόμενη φάση είπε και πάλι όχι σε τετ-α-τετ του Φερεντίνου!

Η Λαμία και πάλι κοντρόλαρε τον ρυθμό του παιχνιδιού με τα Γιάννενα να πετυχαίνουν γκολ στο 80′ με τον Μίνα  όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το τρίποντο από τα Γιάννενα στο 87′ όμως το σουτ του Κοντονίκου βρήκε σε ετοιμότητα το Βρακά.

ΟΙ Γιαννιώτες απάντησαν με κορυφαία στιγμή στο 88′ όταν ο Γερονικολός ξέφυγε από δεξιά, σούταρε από πλάγια θέση, με τον Τρόπουλο να κρατάει το μηδέν και τον Μαχαιρά να μην προλαβαίνει στην επαναφορά της μπάλας, αφού ο “πορτιέρε” της Λαμίας μπλόκαρε με 2η προσπάθεια.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Τρόπουλου δεν ήταν ικανή να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, αρκετοί δοκίμασαν σουτ, με τον Μπούμπα να την στέλνει στα δίχτυα.

Η Λαμία έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση στην τελευταία φάση του ματς όμως ο Βρακάς με εντυπωσιακή επέμβαση έσωσε την εστία του και την ομάδα του από την ισοφάριση!

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννενα (Χρήστος Αγγέλης): Βρακάς, Πήλιος, Πόγιας, Τσιούτσιος, Ντούντης (46′ Ζώνιος), Μπούμπας, Φερεντίνος (70′ Γερονικολός), Ρίζος, Μίνα, Κύρκος (46′ Τσέλιος), Λάμα (64′ Μαχαίρας)

ΠΑΣ Λαμία (Λάκης Παπανικολάου): Τρόπουλος, Αποστόλου (66′ Χύσκα), Πέτρου, Δερματάς (32′ Τσιχλάκης), Πάντος, Καλαμπαλίκης, Τρούμπουλος, Δαβής (63′ Κοντονίκος), Μαργαρίτης, Τασιούλας, Λαμπρόπουλος