«Κατέρρευσε» μέσα σε 4 λεπτά ο ΠΑΣ Λαμία – «Έγραψε ιστορία» ο Κοντονίκος!

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan SuperLeague ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με αντίπαλο τον Άρη.

arislam

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan SuperLeague ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με αντίπαλο τον Άρη.

Το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου, αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτερο από του Άρη έχοντας μάλιστα και μία τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Μάλτσι, στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα μέσα σε 4 λεπτά κατέρρευσε.

Στο 55΄ο Σουλεϊμάνοφ άνοιξε το σκορ για το 1-0, στο 56΄ο Μανού Γκαρθία έκανε το 2-0 και ο Μπράμπετς στο 59΄πέτυχε το 3-0.

Στο 89΄ο Βασίλης Κοντονίκος έγραψε ιστορία, καθώς σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λαμίας, σε ηλικία 18 ετών μειώνοντας στο τελικό 3-1. Ο νεαρός μεσοπιθετικός είχε περάσει στη θέση του Μάλτσι, στο 84΄του αγώνα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 παρέταξε τον Άρη ο Άκης Μάντζιος. Στην εστία ο Κουέστα και οι Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Φεράρι στην άμυνα. Ζουλ, Νταρίντα τα δύο χαφ, οι Σουλεϊμάνοφ, Μανού Γκαρθία στα πλάγια και δίδυμο στην επίθεση οι Ανσαριφάρντ, Μορόν.

Με 4-2-3-1 κατέβασε τη Λαμία ο Λεωνίδας Βόκολος. Ο Κοσέλεφ στο τέρμα και οι Σιμόν, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ στην τετράδα της άμυνας. Στάνκο, Σλίβκα στον άξονα, οι Τσιλούλης, Νούνιες, Μαρτίνεθ στη μεσοεπιθετική τριάδα και ο Μάλτσι στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Τον έλεγχο του πρώτου μέρους είχε ο Άρης, χωρίς όμως να είναι ουσιαστικός. Οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 7’ όταν ο Μορόν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο Κοσέλεφ έκανε μια εκπληκτική επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του. Η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 14ο λεπτό, με τον Τσιλούλη να γυρίζει ωραία αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Τα λεπτά περνούσαν, η νευρικότητα δεν έλειψε και ο διαιτητής έδειχνε την κίτρινη κάρτα όπου χρειαζόταν. Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, ενώ στο 41’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μάλτσι, ο οποίος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από την άλλη το σύνολο του Άκη Μάντζιου δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί καμία φάση του και κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Όσα δεν είδαμε στο φτωχό πρώτο μέρος σκοπεύαμε να τα δούμε στο δεύτερο. Και αυτό διότι ο Άρης είχε ένα τετράλεπτο φωτιά, όπου πέτυχε τρία γκολ! Αρχικά στο 55’ ο Σουλεϊμάνοφ με πολύ ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ, ένα λεπτό αργότερα ο Μάνου Γκαρθία με σουτάρα διπλασίασε τα τέρματα και στο 59’ ο Μπράμπετς με κοντινό τελείωμα μετά από κεφαλιά-πάσα του Φαμπιάνο έγραψε το 3-0!

Στη συνέχεια ο Άκης Μάντζιος όπως είναι λογικό προχώρησε σε αλλαγές, με τον Λεωνίδα Βόκολο να κάνει και εκείνος το ίδιο λίγο αργότερα. Ο Άρης συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και δημιουργούσε συνεχώς προϋποθέσεις για γκολ, ενώ η Λαμία προσπαθούσε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει και τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν διαδικαστικά, με τον Κοντονίκο στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 3-1, πετυχαίνοντας το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Οι συνθέσεις:

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Ζουλ, Νταρίντα, Μάνου Γκαρθία, Μορόν, Ανσαριφάρντ (Σαβέριο 46′), Σουλεϊμάνοφ.

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Σιμόν, Νούνιες, Σλίβκα, Στάνκο, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Μάλτσι.