Καβάλα στ’ άλογο και στην παραμονή / ΑΕΛ – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Πάτησε τη Λάρισα και ξεφεύγει. Η Λαμία πήρε πολύ σημαντική νίκη επί της ΑΕΛ με 0-1 μέσα στο Αλκαζάρ, την βύθισε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία και πλέον οι κυανόλευκοι αν πάρουν νίκη με τον ΠΑΣ Γιάννενα την Κυριάκη κάνουν άλμα παραμονής.

Όσο και αν προσπάθησε ο Αλέξης Κούγιας να κάνει ντέρμπι ένα παιχνίδι όπου η Λαμία είναι σαφώς καλύτερη ομάδα από την ΑΕΛ δεν τα κατάφερε με τους κυανόλευκους να πάιρνουν νίκη παραμονής στο Αλκαζάρ με χρυσό σκόρερ τον Αραμπούλι.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε να ξεκινήσει τον σημερινό αγώνα έχοντας τον Επασί κάτω από τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Σκόνδρα, αριστερά τον Μαρτίνεθ ενώ στο κέντρο έπαιξαν οι Αντέτζο και Τζανετόπουλος.

Στο κέντρο αγωνίστηκαν οι Μπεχαράνο και Τζανδάρης ως αμυντικά χαφ, με τον Ντέλετιτς να παίζει αριστερά, τον Μπα δεξιά και τον Καραμάνο να παίζει πίσω από τον μοναδικό προωθημέμο Αραμπούλι στο γνωστό 4-2-3-1.

Από την άλλη ο Τζιανλούκα Φέστα αποφάσισε να ξεκινήσει τους Nάγκι, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μουκαντζό, Γκράουρ, Χουσίνο , Κολομπίνο, Στίφλερ, Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Καρανίκας.

Το ματς

Μόλις στο 20΄η Λαμία κάνει τεράστιο λάθος στην άμυνά της, τη μπάλα την πήρε ο Μπεν Χατίρα ο οποίος πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά ευτυχώς ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο κερδισμένα κόρνερ για την ΑΕΛ και τα δύο πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Πολύ πιο δυνατά μπήκε στο ματς η ομάδα του Φέστα, η οποία θέλησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως ο ΠΑΣ με σωστές άμυνες κράτησε το «0».

Πρώτο σουτ της Λαμίας στο 3΄όταν ο Καραμάνος συνδυάστηκε ωραία με τον Αραμπούλι, ο πρώτος πάσαρε στον Γεωργιανό, ο οποίος ξεμαρκαρίστηκε αλλά το αριστερό πλασέ που έπιασε πέρασε άουτ. Τεράστιο λάθος του Χουσίνο στο 4΄ο Ντέλετιτς κέρδισε την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, αλλά τελικά ο αμυντικός των γηπεδούχων πρόλαβε και με το κορμί του σταμάτησε τον Σέρβο ακραίο της Λαμίας.

Αρκετά γρήγορα η ομάδα της Λαμίας κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να απορροφήσει την αρχική πίεση της ΑΕΛ. Δυνατό σουτ του Μαρτίνεθ στο 11΄από μακρινή απόσταση, ο Νάγκι ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Τέσσερις τελικές… σε 12 λεπτά

Ένα πολύ γεμάτο πρώτο τέταρτο είδαμε στο «Αλκαζάρ», καθώς οι δύο ομάδες είχαν από 2 τελικές προσπάθειες, παίζοντας αμφότερες ψηλά, πιέζοντας για να δημιουργήσουν καλές προϋποθέσεις και να βρουν κάποιο γκολ.

Πολύ καλύτερη η ομάδα της Φθιώτιδας, καθώς μετά το πρώτο 4λεπτο όπου η ΑΕΛ έκανε ένα «γερό μπάσιμο» στο ματς, το παιχνίδι το ήλεγχε ο ΠΑΣ. Αρκετά λάθη στην άμυνα της Λάρισας, με τον Χουσίνο ιδιαίτερα να έχει κάποιες κακές στιγμές όπου λίγο έλειψαν να αποβούν μοιραίες για την ομάδα του.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Λαμία λίγο πριν ολοκληρώσουμε το πρώτο 20λεπτο στο ματς. Ο Ντέλετιτς έβγαλε καταπληκτική πάσα στον Καραμάνο ο οποίος είχε βγει πλάγια αριστερά, αυτός έδωσε στον Μπα, με τον Μαυριτανό εξτρέμ να πατάει περιοχή να σουτάρει, ο Χουσίνο έβαλε το πόδι, κόντραρε η μπάλα και ενώ είχε πορεία προς τα δίχτυα ο πεσμένος στο χορτάρι Νάγκι κατάφερε να την μπλοκάρει.

Η σωστή αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ Λαμία αλλά και η πίεση ψηλά των παικτών του Γρηγορίου δεν άφηναν στην ΑΕΛ να δημιουργήσει παιχνίδι, αντιμετωπίζοντας γενικά οι γηπεδούχοι μεγάλο πρόβλημα στην δημιουργία. Ένα φάουλ του Καρανίκα στο 32΄από καλή θέση και ευκαιρία για γέμισμα, ο Καραμάνος «καθάρισε» σχετικά εύκολα, διώχνοντας με το κεφάλι.

Από το πρώτο πεντάλεπτο όπου η κατοχή ήταν στα πόδια της ΑΕΛ, φτάσαμε στο καλό τέταρτο του ΠΑΣ ενώ από το μισάωρο και έπειτα το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και χαρακτηριστικό ήταν το 50-50% στην κατοχή.

Το τέταρτο τεμάχιο του Αραμπούλι

Και ενώ το παιχνίδι έδειχνε πως θα οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το πρώτο 45λεπτο στο 0-0, μία εξαιρετική σέντρα του Μαρτίνεθ από τα αριστερά στο 42΄ο Αραμπούλι βρέθηκε ολομόναχος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Εξαιρετική ασίστ από τον Ισπανό, ακόμη πιο ωραία κεφαλιά του Γεωργιανού, ο οποίος μετά τα δύο γκολ κατά του Άρη και το γκολ-πέναλτι στη Ριζούπολη, το συγκεκριμένο τέρμα ήταν το 4ο του στο πρωτάθλημα και παραμένει στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ της Λαμίας.

Το «ταμείο» του πρώτου ημιχρόνου

Θα έλεγε κανείς πως το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν μερικά καλά λεπτά παιχνιδιού. Όμως, η Λαμία ήταν αυτή που ουσιαστικά απειλούσε στο ματς, έφτανε σωστά στην αντίπαλη άμυνα, με καλά δομημένες επιθέσεις και ήταν θέμα χρόνου να βρει το γκολ που έψαχνε. Αυτό ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον μεν Αραμπούλι να φτάνει στο τέταρτο γκολ του στο πρωτάθλημα και ο δε Μαρτίνεθ να δίνει την πρώτη του ασίστ.

Tεράστια ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 49′ με τον Αραμπούλι

Η Λαμία μπήκε με τον αέρα του 0-1 στην επανάληψη με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο δεύτερο γκολ που θα τελείωνε το παιχνίδι. Και θα το είχε καταφέρει αν στο 50′ ο Αραμπούλι ήταν λίγο πιο εύστοχος. Ο Μπα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά η άμυνα της ΑΕΛ δεν μπόρεσε να διώξει με τον Αραμπούλι να πλασάρει εκτός ισορροπίας και τον Νάγκι με τα πόδια να κάνει σπουδαία επέμβαση.

Η ΑΕΛ απάντησε στο 54′ με τον Μουκαντζό μέσα από την περιοχή να ταλαιπωρεί Αντέτζο και Μαρτίνεθ, έκανε και το σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους μετά το πρώτο δεκάλεπτου του δευτέρου ημιχρόνου με την Λαμία να χάνει την κατοχή της μπάλας και κατ’ επέκταση τον έλεγχο του παιχνιδιού προσπαθώντας να χτυπήσει στη κόντρα.  Σε μία από αυτές στο 63′ ο Χουσίνο γύρισε τη μπάλα πίσω στο Νάγκι, με τον πορτιέρε της ΑΕΛ να προσποιείται στον Αραμπούλι και να διώχνει. Η ΑΕΛ απάντησε στην επόμενη φάση με τον Ακούνια να γυρίζει με το κεφάλι στην μικρή περιοχή αλλά ο Ντουρμισάι ήταν πιο πίσω και δεν μπόρεσε να μπει στη φάση. Στο 68′ η ΑΕΛ απείλησε και πάλι με δυνατό σουτ του Χουσίνο ο Επασί όμως έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Κοντρόλαρε το παιχνίδι η Λαμία – Νέα φάση με Μπεχαράνο
 Η Λαμία στο τελευταίο 20λεπτο ανέβασε τις γραμμές τις ανακτώντας τους χώρους στο γήπεδο και στο  70′ απείλησαν εκ νέου με κεφαλιά του Αραμπούλι μετά από σέντρα του Μαρτίνες, όμως μπλόκαρε ο Νάγκι. Στο 77′ έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαρία με τον Μπεχαράνο έπειτα από ωραία συνεργασία των κυανόλευκων να υποδέχεται την μπάλα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής ο Νάγκι όμως μπλόκαρε σταθερά.

Τα λεπτά περνούσαν με την Λαμία να χάνει ακόμη μία ευκαιρία στο 85′ με τον Αραμπούλι να γυρίζει τη μπάλα αλλά ο Γκαζαριάν δεν πρόλαβε να πάει στη φάση. Η ΑΕΛ ένα λεπτό αργότερο απάντησε εκ νέου με τον Μιχαήλ με κεφαλιά να στέλνει ελάχιστα άουτ τη μπάλα.

Η ΑΕΛ προσπάθησε στα 3 λεπτά των καθυστερήσεων να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης χωρίς να τα καταφέρει με την Λαμία να παίρνει τεράστια νίκη μέσα στη Λάρισα.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΛ: Νάγκι, Γκράουρ, Ζίζιτς, Χουσίνο, Μιχαήλ, Καρανίκας (46′ Nικολιάς), Κολομπίνο (89′ Σπάρβ), Στίφλερ, Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Μουκαντζό.

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Καραμάνος (89′ Τζέιμς), Ντέλετις (89′ Μπιάρνασον), Μπα (69′ Γκαζαριάν), Αραμπούλι.