Κύπελλο

Κύπελλο: Το πανόραμα της 5ης φάσης και οι πιθανοί αντίπαλοι της Λαμίας

Θεσμός των εκπλήξεων έχει χαρακτηριστεί το Κύπελλο Ελλάδος και όχι άδικα, αφού τα αποτελέσματα της 5ης φάσης η οποία ολοκληρώθηκε σήμερα τον επιβεβαιώνουν στο έπακρο.

Αστέρας Τρίπολης, ΠΑΣ Γιάννενα και Απόλλων Σμύρνης έμειναν εκτός συνέχειας του θεσμού αφού ηττήθηκαν από Λεβαδειακό, ΑΕΛ και Κηφισιά αντίστοιχα, δηλαδή ομάδες κατώτερων κατηγοριών.

Η Λαμία επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 επί της σαφώς κατώτερης Ηλιούπολης και πλέον θα περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της. Στην επόμενη φάση συνεχίζουν οι ομάδες που προκρίθηκαν από την 5η φάση και εισέρχονται οι Ολυμπιακός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Αναλυτικά οι ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα της επόμενης φάσης είναι:

Λεβαδειακός, Αναγέννηση Καρδίτσας, Λάρισα, Άγιος Νικόλαος, Ιωνικός, ΠΑΣ Λαμία, Βόλος, Παναθηναϊκός, Παναιτωλικός, ΟΦΗ, Νίκη Βόλου, Κηφισιά, Ολυμπιακός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Δείτε τι συνέβη στα παιχνίδια της 5ης φάσης

Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 1-0 (vids)

lev-asteras

Το πρώτο… μπαμ στο φετινό Κύπελλο ήρθε από τον Λεβαδειακό! Η ομάδα της Λιβαδειάς χωρίς ούτε ένα ματς στο πρωτάθλημα και με μόλις δυο επίσημα στη διοργάνωση του Κυπέλλου επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης , με γκολ του Νίκα στο 96ο λεπτό της αναμέτρησης.  Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν επάξια την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία, Τασουλής, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Μουνάφο (46΄Ιγκλέσιας) , Γκόμεζ, Αλί Μπαμπά, Σόνι (65΄ Μπαράλες), Ριέρα (79΄ Σίτο).

Αναγέννηση Καρδίτσας – Καλλιθέα 5-4 πεν. (κ.α. 0-0)

asa-kallithea

Την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε της Καλλιθέας στα πέναλτι με σκορ 5-4, ενώ στην κανονική διάρκεια και στην παράταση το σκορ έληξε 0-0.

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε της Καλλιθέας εντός έδρας, με τους οπαδούς να δίνουν δυναμικό «παρών» στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες μάλιστα χρειάστηκε να φτάσουν μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι για να πάρει τελικά η Αναγέννηση τη νίκη σκορ 5-4.

Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να… σπάσει το ρόδι και να προηγηθεί, με το ματς να λήγει χωρίς σκορ (0-0), ενώ το ίδιο συνέβη και στην παράταση, με τις ομάδες να λύνουν έτσι τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Λαρέα, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πλέγας, Πολίτης, Μπραμπίγια, Μπιανκόνι, Αθανασιάδης

Καλλιθέα: Στρέζος, Κοντοχρήστος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Ρέντζας, Μπουλούλης, Χατζηδίμπας, Σαντάνα, Μουνιέ, Δούμτσης, Μάλτσι

AEΛ – ΠΑΣ Γιάννενα  3-1 πεν. (κ.α. 1-1)

Το πρώτο ημίχρονο στο «Αλκαζάρ» διεκδίκησε τον τίτλο του χειρότερου στο θεσμό του Κυπέλλου έως τώρα, αφού οι δύο ομάδες έμοιαζαν να μην έχουν κανένα κίνητρο σχετικά με την αποψινή αναμέτρηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο δε, παρατηρούσε κανείς μια ελαφριά τρικυμία στην περιοχή του ΠΑΣ, με την ΑΕΛ να βρίσκει δύο ανενόχλητες κεφαλιές με τον Μπαντιμπαγκά έπειτα από κορνερ και τον Νικολιά μετά από ωραία σέντρα του Όγκμποε. Αμφότεροι, όμως, κατάφεραν να αστοχήσουν εμφατικά.

Τα υπόλοιπα τριάντα πέντε λεπτά κύλησαν δίνοντας στους νυσταγμένους θεατές έναν παραπάνω λόγω να χαλαρώσουν εντελώς και να κοιμηθούν.
Όλα άλλαξαν άρδην από την αρχή κι όλας του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά από κόρνερ στο 47′, ο Μπέρτος έπιασε την κεφαλιά και ο Όγκμποε εκτέλεσε με το δεξί, με τον Γκαρντάφσκι – ως από μηχανής Θεός – να αποκρούει πάνω στη γραμμή. Οι παίκτες της ΑΕΛ ζήτησαν έντονα πέναλτι για χέρι, ο Παπαπέτρου δε σφύριξε κάτι, όμως σταμάτησε το παιχνίδι λίγα δευτερόλεπτα μετά και έστειλε τους «βυσσινί» στα 11 βήματα, πιθανώς από πληροφόρηση εκ του βοηθού του.

Όπως προκύπτει και από τα ριπλέι, πάντως, ο Γκαρντάφσκι απέκρουσε με το… σαγόνι, γι’ αυτό και δεχόταν για αρκετά λεπτά ιατρική βοήθεια, πεσμένος μέσα στην εστία της ομάδας του. Όταν σηκώθηκε, ο Παπαπέτρου τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Πριν περάσουν οκτώ λεπτά, ωστόσο, οι Ηπειρώτες κέρδισαν κι αυτοί πέναλτι, σε ανατροπή του Περέα από τον Ηλιάδη. Και εδώ υπήρξαν, ωστόσο, έντονα παράπονα, με τους «βυσσινί» να υποστηρίζουν ότι η παράβαση συνέβη εκτός περιοχής. Η απουσία VAR σήμαινε ότι και εδώ ο Παπαπέτρου δε θα προβληματιζόταν για να αλλάξει πιθανώς την απόφαση του, ο Κάργας έστησε τη μπάλα στη λευκή βούλα και έγραψε το 1-1 με ωραία εκτέλεση.

Ο ρυθμός έπεσε έπειτα και πάλι – σε καμία δε περίπτωση τόσο χαμηλά όσο στο πρώτο ημίχρονο – με τις δύο ομάδες να έχουν την πρόθεση να κυνηγήσουν το τρίτο γκολ της αναμέτρησης, όμως όχι και τον σωστό τρόπο.

Εκεί, τρεις ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ αστόχησαν (Σάλιακας, Κάργας και Παντελάκης, ευστόχησε μόνον ο Πίρσμαν), με την ΑΕΛ να επικρατεί με σκορ 3-1 (ευστόχησαν οι Ακούνια, Ηλιάδης και Κολομπίνο, αστόχησε ο Μπέρτος) και να παίρνει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Αυτή ήταν η τρίτη πρόκριση για τους Θεσσαλούς, μετά τον αποκλεισμό των Απόλλωνα Λάρισας (0-3) και Διαγόρα Ρόδου (1-2 στη παράταση) προηγουμένως.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά, Κολομπίνο, Νικολιάς (66′ Γιάκος), Μαυριάς (91′ Γλυνός), Όγκμποε (66′ Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Παντελάκης, Μίνα (46′ Τριάδης), Καραχάλιος (91′ Λιάσος), Σιόντης (84′ Μορέιρα), Γκαρντάφσκι, Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιντερ).

Λευκίμμη – Άγιος Νικόλαος 1-2

Το εισιτήριο για την φάση των «16» του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Άγιος Νικολάος, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λευκίμμης. Σε ένα παιχνίδι, το οποίο είχε θέαμα και από τις δύο ομάδες , οι Κρητικοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 18΄ είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ…

Μετά από το γκολ της ισοφάρισης οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-1, ο Γεωργακόπουλος όμως σε κενή εστία, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπένκο. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 76΄, η ομάδα του Λασιθίου κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου.
Η Λευκίμμη, μετά το δεύτερο γκολ που δέχτηκε πίεσε για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση του θεσμού.

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πλουσής, Πιθαρούλης, Τσανάι, Πάγια(73΄ Κίτος), Μαυρής, Μηνάς(90+5′ Τζιλάι), Παπαδόπουλος, Νοκάι(52΄ Μαρκάκης), Φουκαράκης

Ξάνθη – Ιωνικός 1-2

Η Ξάνθη είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να σκοράρει με τον Πλατέλλα και είχε ακόμη δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ιμπραίμι (χαμένο πέναλτι και δοκάρι), κόντρα σε έναν Ιωνικό που παρουσίασε μία εικόνα που μόνο… ευχαριστημένο δεν κράτησε τον Δημήτρη Σπανό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νικαιώτες κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 67′ με τον Τουράμ όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ ωστόσο στο 76′, ο Βραζιλιάνος στράικερ γύρισε προς τον Ντάλσιο, από το ύψος της μικρής περιοχής, και ο τελευταίος έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία κάνοντας το 1-1.
Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η αθηναϊκή ομάδα έφτασε στην ανατροπή στο 79′ με τον Γκοτσούλια να βγάζει κάθετη πάσα προς τον Τουράμ και αυτός πλάσαρε τον Ίτσο πετυχαίνοντας το 1-2. Από τη μεριά τους, οι Θρακιώτες έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 71′ με τον Αναγνωστόπουλο να λέει «όχι» στην προσπάθεια του Κρητικού.

Oι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Τζέιμι Μονρόι): Ίτσο, Μιχαήλ, Πολίμος, Παπάζογλου (74′ Μπάτζιος), Τζανακάκης (74′ Δεληγιαννίδης), Δόρης (64′ Κρητικός), Γκόμεζ, Πλατέλλας, Τσέλιος (90’+1′ Τ. Δημητριάδης), Μονρός, Ιμπραΐμι (74′ Διαμαντόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος (61′ Καμπράλ), Κωνσταντινίδης (46′ Βαφέας), Κιάκος, Μπάσα (46′ Άοσμαν), Ντάλσιο, Πογοσιάν (46′ Γκοτσούλιας), Τουράμ, Μάναλης (85′ Σάντσες).

Η Λαμία… εκτέλεσε (3-0) την Ηλιούπολη στο «Ελ Πάσο»

Τις δύο ομάδες που βρέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο της 5ης φάσης του Κυπέλλου στο «Ελ Πάσο», χωρίζουν δύο κατηγορίες, δεδομένου πως η Λαμία αγωνίζεται στη Super League και η γηπεδούχος Ηλιούπολη στη΄Γ΄Εθνική.

To…κερασάκι στη νίκη – πρόκριση της Λαμίας έβαλε ο Μαζουλουξής στο 93΄.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Βαγγέλης Χαντές): Τσάκαλος, Πολίτης, Μπουσάι, Ρέτζο, Τσατσάρης, Μαλάι, Γάγγος, Ταβάρες, Ντινιωτάκης, Ζέλο, Λάμπη

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Μαζουλουξής, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (57΄Μπεχαράνο), Γκέντσογλου 987΄Τρούμπουλος), Τιρόνε (57΄Ρόμανιτς), Ελευθεριάδης, Μανουσάκης (57΄Βλαχομήτρος), Τσούκαλος (74΄Μανούσος).

Πανσερραϊκός – Βόλος 1-3

Με «δώρο» τα δύο από τα τρία γκολ από τον Πανσερραϊκό, ο Βόλος νίκησε εκτός έδρας με 3-1 και συνεχίζει στους «16» του Κυπέλλου.

Οι Σερραίοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν πολύ γρήγορα απάντηση με τον Μαρκιόνι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ανάκογλου και με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 26′ ο Ρομέρο σημάδεψε το δοκάρι με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Βόλος βγήκε με αποφασιστικότητα και απείλησε στο 53′ με τον Φεράρι για να έρθει στο 57′ η γκάφα της χρονιάς τον Δημητρίου και το 2-1 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ένα απίστευτο αυτογκόλ με τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού να πασάρει στον Δημητρίου και αυτός στην προσπάθειά του να του ξαναδώσει την μπάλα, να τον «κρεμά»!

Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και απείλησε δις στο 69′ και στο 70′ με τους Κανίς, Ανάκογλου και στο 77′ ο Κόντσι βγήκε τετ α τετ, σκόραρε για λογαριασμό του Πανσερραϊκού, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Και αφού δεν έγινε το 2-2, ήρθε στο 78′ ο Ροσέρο με δυνατό διαγώνιο σουτ να γράψει το τελικό 3-1.

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1

Στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται από απόψε ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη του στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου με 1-0 χάρη σε γκολ του Καρλίτος στο 38’. Το τριφύλλι έδειξε χαρακτήρα σε ένα πολύ κρίσιμο νοκ άουτ ματς και κατάφερε να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα, βγάζοντας αποφασιστικότητα και έχοντας την συντριπτική πλειονότητα των ευκαιριών έναντι των γηπεδούχων που προσπάθησαν μεν αλλά δεν μπορούσαν.

Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν νευρικό, με αρκετά λάθη εκατέρωθεν ως απόρροια της ψυχολογικής πίεσης από τα άσχημα τελευταία αποτελέσματα και του νοκ άουτ χαρακτήρα της αναμέτρησης.

Ο Ατρόμητος μπήκε πιο αποφασιστικά στα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά ο Κουλούρης στο 5’ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα πλασάροντας εκτός εστίας από το σημείο του πέναλτι.
Μετά το πρώτο τέταρτο του ματς ο Παναθηναϊκός έβρισκε καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και στο 16’ έφτασε κοντά στο γκολ μετά από ωραία σέντρα του Χατζηγιοβάνη και κεφαλιά του Καρλίτος που πέρασε δίπλα απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 36’ ωστόσο ο Ισπανός επιθετικός δεν αστόχησε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1), μετά από σέντρα του Χουάνκαρ και έξοχο γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, πάρε/βάλε προς τον Καρλίτος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Το γκολ του Καρλίτος διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα των ημιχρόνων που ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να  έχει την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 56% και τις τελικές προς την εστία από μία για κάθε ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να αυξήσει την πίεση, αλλά οι πράσινοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά μετά από αλλαγή παιχνιδιού του Χατζηγιοβάνη στον Παλάσιος, ωραία συνεργασία με τον Καρλίτος και σουτ του Αργεντινού άουτ (58’). Και κατόπιν σε κάθετη πάσα του Καρλίτος στον Χατζηγιοβάνη που αστόχησε μπροστά από τον Γιαννιώτη (63’).

Οι Περιστεριώτες είχαν την κατοχή αλλά το τριφύλλι τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Μία ακόμη καταγράφηκε στο 85’ μετά από ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη και τον Γιαννιώτη να σώζει και άλλη μία στο 91’ σε κεφαλιά του Βιτάλ που έδιωξε και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος / 5-3-2): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (60’ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγκης, Παπαδόπουλος, Μαυρομάτης (76’ Αθανασίου), Γκαλβάο, Νάτσος (70’ Ντένιτς), Σάλομον, Καρτάλης (76’ Μπεντινέλι), Κωτσόπουλος(70’ Τζαβίδας), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ (79’ Σάντσες), Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (90’ Πούγγουρας), Καρλιτος, Παλάσιος (69’ Βιτάλ), Ιωαννίδης.

Παναχαϊκή-Παναιτωλικός 1-2: «Καθάρισαν» με Βέργο οι Αγρινιώτες

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής και πέρασε στην 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναιτωλικός δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην Παναχαϊκή με 2-1.

Οι Αγρινιώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο από το ξεκίνημα και στο 20’ ο Καρέλης μετά από μπαλιά του Ντουάρτε, πέρασε και τον Αθανασόπουλο και πλάσαρε για το 0-1.

Ως το τέλος του ημιχρόνου δεν σημειώθηκαν πολλές ευκαιρίες, με τους Πατρινούς να προσπαθούν να αντιδράσουν.

Στο 48’ όμως ο Καρακλάιτς έβγαλε τρομερή μπαλιά για τον Παπαχρονόπουλο ο οποίος πλάσαρε για το 1-1, αλλά στη συνέχεια ο Φλόρες τον παρέσυρε και έπεσε πάνω στο κάθετο δοκάρι. Ο 19χρονος χαφ τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

Ο Παναιτωλικός χρειάστηκε λίγο χρόνο και κάποιες αλλαγές για να συνέλθει και στο 74’ ο Βέργος με ωραίο σουτ πέτυχε το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά, οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που πίεζαν για ένα τρίτο γκολ, με την Παναχαϊκή να μην μπορεί να αντιδράσει.

Παναχαϊκή (Ζέλικο Κάλαϊτζιτς): Αθανασόπουλος, Μπελεζάκης, Στασινόπουλος (80’ Πολίτης), Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Τεγούσης, Παπαχρονόπουλος (52’ Κωνσταντακόπουλος), Καρακλάιτς, Αλεξόπουλος, Χαντί (79’ Κυβελίδης), Στεργίδης (74’ Μπουρλάκης).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκεζ, Μπελεβώνης (69’ Βέργος), Μπακαδήμας (54’ Βργκοτς / 69’ Μαλής), Τσιγγάρας, Καρέλης (90’ Μπελεβώνης Χρ.), Αποστολάκης (54’ Λούι), Μορσάι, Φλόρες, Κορνέλιους, Αντούνες, Φονσέκα.

Αχέρων Καναλακίου-ΟΦΗ 0-1: Έβγαλε την υποχρέωση με ανύπαρκτο πέναλτι

Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 στην Πρέβεζα με πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Καστάνιος και πήραν την πρόκριση για τους «16» του Κυπέλλου.

Οι μεγαλύτερες ομάδες όταν αντιμετωπίζουν αυτές από μικρότερες κατηγορίες τόσο νωρίς στο Κύπελλο και συνήθως και σε κακούς αγωνιστικούς χώρους έχουν ελάχιστα να κερδίσουν.

Ο τεχνικός του ΟΦΗ Νίκος Νιόπλιας παρέταξε αρκετούς βασικούς, ώστε ν’ αποφύγει το κάζο. Δεν πήγε σε πειράματα και η πρόκριση ήρθε, με μία κάκιστη εμφάνιση και με ένα ανύπαρκτο πέναλτι.

Στο 23′, λοιπόν, ανέλαβε την εκτέλεση ο Λουκ Καστάνιος και με εξαιρετικό χτύπημα από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ.

Ο ΟΦΗ δεν έψαξε το δεύτερο γκολ. Στάθηκε στο 0-1 και η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 65′ όταν το σουτ του Γρίβα έφυγε μόλις αουτ.

Ο Αχέρων αναθάρρησε και πίεσε στο τέλος. Στο 80′, μάλιστα, λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στον ΟΦΗ, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, αλλά η κεφαλιά του Βέρμπη σε κενή εστία έφυγε άουτ. Το ίδιο στο 90’ και η κεφαλιά του Ζδραβού, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Αχέρων Καναλακίου: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης (33’ λ. τρ. Νταντίδης), Καππίας, Παπανίκου (52’ Βασιλειάδης), Ζδραβός, Φράγκος, Πότσης (70’ Εμβραίζογλου), Γεωργίου (70’ Κωσταμένας), Βέρμπης, Τσούτσης (52’ Κυριακής).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Σελίμοβιτς (46′ Μεγιάδο), Γκαγέγος (46’ Λυμπεράκης), Ναμπί (59’ Νέιρα), Φαν Ντάινεν (59’ Γκρίβας), Καμάου, Καστάνιος (75′ Ντουρμισάι).

Μετά τον ΝΠΣ Βόλος, η πρωτεύουσα της Μαγνησίας θα έχει και 2η ομάδα στους 16 του Κυπέλλου, καθώς η Νίκη με το γκολ του Ροχάνο κέρδισε 1-0 στα Τρίκαλα και πήρε την πρόκριση,

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Νίκη Βόλου στα Τρίκαλα. Η ομάδα της Μαγνησίας δημιούργησε ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος και τελικά βρήκε το γκολ της νίκης (0-1) με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ροχάνο στο 75′ που της έδωσε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εστιάζουν περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι, κάτι που δεν επέτρεπε να δημιουργηθεί κάποια καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες με εξαίρεση δύο σουτ που δεν ανησύχησαν Σεντουριόν και Μπάγιτς.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία για το πρώτο 45λεπτο ανήκε στα Τρίκαλα όταν στο 33′ ο Ευθυμίου έβγαλε τη σέντρα και ο Πέλκας έπιασε την κεφαλιά, η οποία πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τα Τρίκαλα πήραν το πάνω χέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια άλλη καλή στιγμή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες μέσα σε ένα λεπτό να έχουν από μια καλή στιγμή για να ανοίξουν το σκορ. Στο 51′ η Νίκη με κεφαλιά του Ανδρέου έφτασε κοντά στο 0-1, αλλά ο Σεντουριόν εκτινάχτηκε και μπλόκαρε. Στο ίδιο λεπτό τα Τρίκαλα απείλησαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με τον Ελευθεριάδη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπάγιτς να του λέει «όχι». Τέσσερα λεπτά αργότερα η Νίκη έφτασε ξανά κοντά στο γκολ όταν ο Ροχάνο με μια περίτεχνη ενέργεια και σουτ απείλησε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σεντουριόν ήταν πάλι σε ετοιμότητα.

Η Νίκη πήρε τελικά το προβάδισμα στο 75′. Ο Βρέσκας υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ευθυμίου στον Μιράντα και ο Ροχάνο εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Το γκολ αυτό έκρινε και την αναμέτρηση με τη Νίκη να παίρνει την πρόκριση για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο 88′ ο Παρέδες αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (83′ Νιάρος), Ελευθεριάδης (80′ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (62′ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90′ Αλιατίδης), Κάσσος, Βλαχομήτρος (46′ Γκαρσία), Ροχάνο (87′ Τζιώρας)

Νέα «βόμβα» στο Κύπελλο: «Έμφραγμα» στο 89′ για τον Απόλλωνα, αποκλείστηκε από την Κηφισιά

Οι «βόμβες» συνεχίζουν να σκάνε στο Κύπελλο Ελλάδας.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στο γήπεδο της Καισαριανής πέτυχε στο 89′ ο Καλλέργης, ο οποίος νίκησε με διαγώνιο σουτ τον Βέρχουλστ. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε δεόντος για την Κηφισιά που θα μπορούσε στο 84′ να ανοίξει το σκορ με τον ίδιο παίκτη, αλλά νικήθηκε από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης (80΄ Παπασάββας), Ντοριβάλ, Καλλέργης, Πρίτσας, Τετέι (72΄ Παυλάκης), Καραγκούνης (61΄ Κρητικός).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Βιτλής, Ντεντάκης, Ντομίνγκες (84΄ Παμλίδης), Μπρούνο Άλβες (46΄ Κάστρο), Φατιόν (46΄ Τσιλούλης), Παπαγεωργίου (46΄ Κραγιόπουλος), Ματέι, Φαν Λα Πάρα, Σαχλί (70΄ Ιωαννίδης), Ντάουντα.

Πηγή φωτό:sdna.gr