Πάλεψε για το τρίποντο, της έμεινε ο βαθμός / ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Published

on

Σε ένα ματς το οποίο θα ξεχαστεί σύντομα, ο ΠΑΣ Λαμία πήρε έναν σημαντικό βαθμό στην έδρα του ΟΦΗ και τώρα έχει μπροστά του τον αγώνα του Κυπέλλου με την Ηλιούπολη αλλά και τον «τελικό» με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ Λαμίας! #slgr #lamiafc #oficretefc #slgrinterwetten #αγώνας #ρεπορτάζ #matchreport #season2021_2022

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΟΦΗ φιλοξένησε στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» τον ΠΑΣ Λαμία με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Γρηγορίου, ο οποίος «έχασε» τον Νούνιες στο ημίχρονο αλλά και τον Σκόνδρα στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Μόλις στο 1΄ο Αραμπούλι απείλησε για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Γεωργιανός σούταρε αλλά ο Επασί μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Λίγο αργότερα, ο Τζανδάρης αποφάσισε να δοκιμάσει το πόδι του αφού του δόθηκε η ευκαιρία και ο χώρος, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Μία σέντρα από τα δεξιά του Μαρινάκη, η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Σκόνδρας και πριν προλάβει ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ να μπει στη φάση γύρισε και με το στήθος την έδωσε στον τερματοφύλακά του τον Γκαραβέλη.

Το πρώτο τέταρτο πέρασε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Η επόμενη καλή φάση του αγώνα ανήκε στη Λαμία ξανά. Στο 17΄ ο Σκόνδρας μετά από τακουνάκι του Καραμάνου, προσπάθησε να γεμίσει μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ όπου ήταν αρκετοί ποδοσφαιριστές της Λαμίας, όμως ο Βούρος απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 23΄ένα σουτ του Αραμπούλι περνάει άουτ.

Το κύριο χαρακτηριστικό του ΠΑΣ Λαμία που είδαμε έντομα σήμερα, ήταν η πίεση ψηλά. Αρκετές φορές, όταν ο Επασί εκτελούσε ελεύθερο οι παίκτες της Λαμίας ήταν στο κέντρο του γήπεδο και πιο χαρακτηριστικά βλέπαμε τον Αντέτζο να είναι ακριβώς στο ημικύκλιο παίζοντας αρκετά ψηλά.

Το πρώτο αξιόλογο σουτ των γηπεδούχων, ήρθε στο 31΄όταν ο Λάμπρου δοκίμασε το πόδι του χωρίς να ανησυχήσει τον Γκαραβέλη. Η μεγαλύτερη παρόλο αυτά ευκαιρία του ΟΦΗ ήρθε στο 40΄. Ο Μαρινάκης πάτησε περιοχή από δεξιά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφυγε άουτ…

Η ατυχία όμως «χτύπησε ξανά την πόρτα» της Λαμίας όχι με κάποιο γκολ… αλλά με τραυματισμό. Ο Νούνιες λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έπεσε στο χορτάρι του «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» πιάνοντας τον οπίσθιο μηραίο και ζήτησε αμέσως αλλαγή. Ο τραυματισμός, όπως φάνηκε ήταν καθαρά μυϊκός και δεν προήλθε από κάποιο χτύπημα.

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου με τον Γρηγορίου να μην πραγματοποιεί αλλαγή την στιγμή του τραυματισμού… αλλά με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Η ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γρηγορίου να περνάει στο παιχνίδι τον Ταϊρόν στη θέση του Νούνιες, λόγω του προβλήματος που προέκυψε με τον τραυματισμό του Κοσταρικανού.

Πιο δυνατά, ξεκίνησε ο γηπεδούχος ΟΦΗ στην επανάληψη λοιπόν με τον Νέιρα να απειλεί τη Λαμία στο 46΄. Ο Αργεντινός, σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Γκαραβέλης έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Γκαγέγκος, προσπάθησε να απειλήσει τον Γκαραβέλη στο 56΄όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος και στο σημερινό παιχνίδι ήταν αρκετά σταθερός, μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα κρατώντας το 0-0. Στο 65΄ο Ταϊρόν είδε την μπάλα από γέμισμα του Μαρτίνεθ να φτάνει προς αυτόν, έκανε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Επασί.

«Χλυαρό» έως και «άνοστο» το παιχνίδι των δύο ομάδων. Τελικές προσπάθειες ελάχιστες, ενώ η φαντασία στο παιχνίδι έλειπε και από τους δύο συλλόγους…

Σε ένα ακόμη ματς, η Λαμία προχωρά σε δύο αναγκαστικές αλλαγές! Στο 72΄του ματς ο Σκόνδρας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και στη θέση του πέρασε ο Λουκάς Βύντρα. Φέτος, δυστυχώς μετράει αρκετούς τραυματισμούς εντός αγωνιστικού χώρου που φέρνουν σε ορισμένες περιπτώσεις την ομάδα σε μειονεκτική θέση.

Στο 84΄ ο Καραμάνος κέρδισε ένα φάουλ σε καλή θέση, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ταϊρον. Ο Ισπανός κατάφερε να περάσει τη μπάλα πάνω από το τείχος, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Επασί. Μεγάλη ευκαιρία στο 89΄για τους γηπεδούχους. Ο Μπαλογιάννης πάτησε περιοχή, αλλαξε με τον Ντουρμισάι, σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας έσωσε την ομάδα του κρατώντας το 0-0.

Ένα 0-0 το οποίο έμεινε έως το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς… αλλά όχι τις εντυπώσεις!

ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου (62΄Καμάου), Νέιρα (84΄Φαν Ντούινεν), Βούρος, Γκαγέγκος, Τοράλ (75΄Ναμπί), Μεγιάδο (85΄Σελίμοβιτς), Καστάνιος (62΄Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης.