Ματσάρα (Χ)ωρίς νικητή / ΠΑΣ Λαμία – Βόλος 2-2

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον ΝΠΣ Βόλο στο ΔΑΚ Λαμίας.

Σε ένα πραγματικά εξαιρετικό ματς, ο ΠΑΣ Λαμία είχε πολλές και τεράστιες ευκαιριες να τελειώσει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρόνο, βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 0-2, κατάφερε να ισοφαρίσει με Αραμπούλι και Μπεχαράνο σε 2-2 σκορ το οποίο δυστυχώς παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε και λόγο ενός τραυματισμού του Ρεγκατίν, είχαμε δίλεπτη διακοπή. Παρόλο αυτά, ο ποδοσφαιριστής του Βόλου συνέχισε κανονικά τον αγώνα.

Πρώτο σουτ του αγώνα ήταν για τον Βόλο. Ο Νίνης είδε τον Ροσέρο από τα δεξιά να φεύγει στην γραμμή, του έβγαλε τη σέντρα, αυτός έδωσε στον Μπαρτόλο με τον Αργεντινό να δοκιμάζει το πόδι του αφού είχε συγκλίνει προς το κέντρο της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η Λαμία προσπαθούσε κυρίως από τον άξονα να επιτεθεί, με τον Μπεχαράνο να αναλαμβάνει να μεταφέρει τις πιο πολλές φορές το παιχνίδι από την άμυνα στην επίθεση, όμως τις ελάχιστες φορές που έγινε αυτό σωστά στο πρώτο δεκάλεπτο, η τελευταία πάσα ήταν λανθασμένη.

Ο Αραμπούλι στο 14΄πήρε τη μπάλα από την πάσα του Ελευθεριάδη, προχώρησε και δοκίμασε το πόδι του με δυνατό σουτ αλλά η κατάληξη ήταν άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 16΄!

Ο ΠΑΣ Λαμία κέρδισε κόρνερ, με τον Προβυδάκη να πηγαίνει από τα αριστερά για να το εκτελέσει. Η εκτέλεση ήταν άψογη και η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι εκεί όπου βρισκόταν ο Ελευθεριάδης. Ο βραχύσωμος εξτρέμ της Λαμίας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και με τα φάλτσα που πήρε βγήκε προς τα έξω αντί να καταλήξει στο τέρμα του Κότνικ!

Ένα λεπτό αργότερα… ο Ρόμανιτς κοντά στο 1-0!

Στο 17΄ο Ελευθεριάδης από τα δεξιά είδε τον Αραμπούλι να πατάει περιοχή και να ζητάει την μπάλα. Ο Έλληνας εξτρέμ έκανε τη σέντρα, ο Γεωργιανός πήρε την κεφαλιά και άθελά του έβγαλε σέντρα προς τα πίσω στον Ρόμανιτς. Ο Σέρβος, πήρε τη μπάλα αλλά απέναντι στον Κότνικ δεν κατάφερε να σκοράρει από φάση τετ α τετ.

Τρία λεπτά αργότερα η Λαμία απειλεί ξανά!

Ο Ρόμανιτς έκανε ωραία ενέργεια παιρνόντας τρεις αντιπάλους που προσπάθησαν να τον μαρκάρουν, δεν σούταρε αλλά πάσαρε στον Νούνιες. Με τη σειρά του ο Κοσταρικανός την άφησε για τον Προβυδάκη και αυτός εξαπέλησε ένα δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση, το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Ξανά και ξανά η Λαμία «σφυροκοπά»!

Ούτε λεπτό δεν πέρασε από την τελευταία κλασσική ευκαιρία της Λαμίας και στο 22΄χάνει ακόμη μία. Ο Ελευθεριάδης γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, με τακουνάκι την δίνει στον Νούνιες ο οποίος έκανε το απευθείας σουτ με τον Κότνικ να του λέει «όχι» σώζοντας την ομάδα του.

Τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ από τον ΠΑΣ Λαμία μέσα σε 20 λεπτά αγώνα!

Στο 29΄ο Ροσέρο έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Φαν Βερτ, αυτός ξεπέρασε το μαρκάρισμα του Αντέτζο όμως πριν προλάβει να σουτάρει και σκοράρει ο Νιγηριανός άσσος του ΠΑΣ έπεσε με αυτοθυσία και μπλόκαρε με προβολή το σουτ του Ολλανδού στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Ο νόμος του ποδοσφαίρου… και το λάθος του Γκαραβέλη!

Η μπάλα δυστυχώς τιμωρεί και στο συγκεκριμένο ματς τον ΠΑΣ Λαμία τον τιμώρησε με τον χειρότερο τρόπο. Μετά τις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ των γηπεδούχων, ο Ορόζ είδε το Φαν Βερτ να φεύγει στην κόντρα, του πέρασε την πάσα, ο Ολλανδός βρέθηκε σε πλάγια θέση απέναντι στον Γκαραβέλη κάνοντας το πλασέ. Δυστυχώς, ο Γκαραβέλης έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης με τη μπάλα να περνάει επί της ουσίας μέσα από τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1 στο 32΄.

Στο 34΄ο Ρεγκατίν πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά  αυτή τη φορά ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε τη μπάλα.  Τεράστιο λάθος του Αντέτζο έξω από την περιοχή της Λαμίας στο 35΄με τον Φαν Βερτ να κλέβει τη μπάλα, να δίνει στον Ορόζ ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Γκαραβέλη αλλά πριν κατάφερει να σκοράρει ο Τζανετόπουλος έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του.

Ο Βόλος απείλησε ξανά αυτή τη φορά ο Φαν Βερτ βρέθηκε σε πλάγια θέση από τα αριστερά και προτίμησε από το να «σπάσει» τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου υπήρχε συμπαίκτης του να σουτάρει με τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

Πολύ ωραία πάσα του Νούνιες στο 42΄προς τον Ρόμανιτς στα αριστερά, με τον Σέρβό όμως να αργεί χαρακτηριστικά αφού πάτησε περιοχή δίνοντας την δυνατότητα στους αμυντικούς του Βόλου να τον ανακόψουν.

Το 0-1 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ένα ημίχρονο το οποίο ανήκε ολοκληρωτικά στη Λαμία, έχοτας τέσσερις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ και ένα δοκάρι. Το γκολ παρόλο αυτά το έβαλε ο Βόλος και δυστυχώς με λάθος του καλύτερου ποδοσφαιριστή της ομάδας μέχρι στιγμής του Θανάση Γκαραβέλη.

Η επανάληψη…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μιχάλη Γρηγορίου να περνάει εκτός τον Τζανδάρη και τον Αντέτζο βάζοντας στη θέση τους τους Ταϊρόν και Μαζουλουξή αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που απειλούν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ταϊρόν στο 50΄έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Αραμπούλι, αυτός πάτησε περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε πλάτη αμυνόμενου και πέρασει κόρνερ. ΚΟΡΝΕΡ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΑΚΗΣ!

Κόρνερ για τον Βόλο, ο Νίνης εκτέλεσε ο Γκρίλο πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φτάνει στον Ορόζ ο οποίος σούταρε ολομόναχος αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Νίνης εκτέλεσε ξανά με τον Φαν Βερτ να βρίσκεται στο πρώτο δοκάρι και βάζοντας έξυπνα το κεφάλι του σκόραρε για το 0-2.

Μείωσε στο σκορ από την άσπρη βούλα

Μετά από ωραία ενέργεια του Ελευθεριάδη, ο Νίνης ανατρέπει τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας μέσα στην περιοχή και ο Κουμπαράκης έδωσε χωρίς δεύτερη θέση το πέναλτι. Ο Μπατσάνα Αραμπούλι με το γνωστό του βήμα του πελαργού έκανε το 1-2 φωνάζοντας τους συμπαίκτες του να ανέβουν και να φτάσουν στην ισοφάριση.

Βέβαια, αντί για την ισοφάριση λίγο έλειψε να γίνει το 1-3, όμως το δοκάρι του Γκαραβέλη σταμάτησε την κεφαλιά του Φαν Βερτ ενώ ο Σαραμαντάς πρόλαβε τον Ορόζ στην προβολή που έκανε.

ΝΤΑΝΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ για το 2-2!

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και λίγα λεπτά μετά το 1-2, ο Ρομανιτς έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά με στόχο το δεύτερο δοκάρι. Εκεί ήταν ο αρχηγός του ΠΑΣ Λαμία, Ντάνι Μπεχαράνο ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-2 ξεσηκώκοντας όλο το ΔΑΚ Λαμίας!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ρυθμό να είναι πάνω-κάτω συνεχώς και με τη Λαμία να έχει την ψυχολογία και το μομέντουμ μετά την ισοφάριση από 0-2 σε 2-2.

Ο Ρόμανιτς στο 73΄έστρωσε ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή στον Ταϊρόν, ο Ισπανός σούταρε αλλά ο αμυντικός που τον μάρκαρε αλλοίωσε τη μπάλα με τον Κότνικ να τρέχει και να προλαβαίνε τη μπάλα πριν βγει κόρνερ.

Σέντρα «ξυράφι» του Μανουσάκη από τα δεξιά η μπάλα πέρασε απ΄όλους αλλά δυστυχώς και από τον Ρόμανιτς, ο οποίος ήταν ολομόναχος με τον Ροσέρο να διώχνει τη μπάλα έγκαιρα.

Κεφαλιά το Αραμπούλι στο 84΄μετά από σέντρα του Σαραμαντά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τον Βόλο με τον Ρεγκατίν να περναει τον Μαζουλουξή με ωραία προσποίηση, όμως ο Γκαραβέλης έπεσε και μπλόκαρε στη μπάλα. Σουτ του Μπεχαράνο στο 90΄η μπαλα πέρασε άουτ!

Στα τρία λεπτά που έδειξε ο τέταρτος διαιτητής δεν άλλαξε το σκορ και από εκεί που η Λαμία ζητουσε το τρίποντο έμεινε με τον έναν πόντο…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ρόμανιτς, Ελευθεριάδης, Αραμπούλι

Αναπληρωματικοί: Σαράνοφ, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας, Γκέντσογλου, Μανουσάκης, Τσούκαλος, Μαζουλουξής, Ταϊρόν

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκριλο, Σοάρες, Ορόζ, Ρεγκατέν, Νίνης, Μπαρτόλο, Ροσέρο, Φαν Βερτ

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Γκιουλέν, Ρινέρ, Λογαράς, Τσοκάνης, Μεταξάς, Φερνάντες, Τερεζίου, Μπαριέντος