Μοιράστηκαν βαθμούς αλλά όχι εντυπώσεις / ΠΑΣ Λαμία – Ξάνθη 0-0

Published

on

Βαθμούς… αλλά σε καμία περίπτωση εντυπώσεις δεν μοιράστηκαν ο ΠΑΣ Λαμία και η Ξάνθη!

Σε ένα πραγματικά κακό παιχνίδι, το οποίο στράβωσε για τη Λαμία μόλις στο 29΄λόγω αποβολής του Βλαχομήτρου, ΠΑΣ και Ξάνθη έμειναν στο 0-0.

Ο Ανέστης Βλαχομήτρος, βρεθηκε στην αρχική ενδεκάδα του ΠΑΣ Λαμία, έδειξε πως μπορεί να προσφέρει όμως δύο απερίσκεπτες ενέργειές του έφεραν τις αυστηρές κίτρινες κάρτες του Μανούχου και κατά συνέπεια την αποβολή!

Κακές μεταβιβάσεις, καθόλου φαντασία και μετά από κάποια στιγμή το παιχνίδι ήταν μόνο νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα. Συν τοις άλλοι για περίπου 20 λεπτά οι ποδοσφαιριστές ήρθαν αντιμέτωποι με την νεροποντή που έπεσε στο ΔΑΚ…

Ο Γιώργος Πετράκης, επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με αλλαγές στη βασική ενδεκάδα του ΠΑΣ, καθώς είδαμε μετά από αρκετό καιρό τον Τζανετόπουλο στο κέντρο της άμυνας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Ανέστης Βλαχομήτρος. Το ματς όσο αφορά τα πρώτα πέντε λεπτά ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου. Η Ξάνθη, όσο περνούσαν τα λεπτά, πίεζε κυρίως από τα πλάγια με τη Λαμία να ψάχνει αντεπιθέσεις με μεγάλες μπαλιές από την άμυνα.

Στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα, ο Μανούχος είχε δείξει δικαιολογημένα δύο κίτρινες κάρτες στα δύο σέντερ μπακ της Ξάνθης, περιορίζοντας αρκετά τις κινήσεις τους. Πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 13΄όταν ο Ντε Αμορίμ, από τα αριστερά που ήταν, πήρε τη μπάλα πέρασε τον Μπουλούλη συνέκλινε στο κέντρο και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Επασί. Δύο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα της Ξάνθης στα πρώτα 18λεπτά πέρασαν ανεκμετάλλευτα με την άμυνα των γηπεδούχων να λειτουργεί σωστά, σε όλες τις περιπτώσεις. Σέντρα του Στάρτζεον στο 21΄από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Σάλιακα που έτρεξε να μαρκάρει, έφτασε στο πρώτο δοκάρι, όπου βγήκε και μάζεψε ο Επασί.

Λίγο πριν συμπληρώσουμε μισή ώρα παιχνιδιού, ο Μανούχους, ο οποίος από την αρχή του αγώνα είχε καταστρέψει τον ρυθμό με τα σφυρίγματά του και με τις κάρτες του, έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βλαχομήτρο για μαρκάρισμα στον Κασάδο και ο νεαρός άσσος της Λαμίας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο νωρίς! Έτσι η ομάδα του Πετράκη, από το 29΄κλήθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο, κάτι που δυσκόλεψε αρκετά το έργο της! Από την άλλη, πολύ κρίμα για τον Βλαχομήτρο ο οποίος έδειξε πως μπορεί να προσφέρει όμως κάτι οι απειρεία του κάτι οι αποφάσεις του Μανούχου τον έστειλαν στα αποδυτήρια αρκετά νωρίς! Καμία φάση μέχρι εκείνη τη στιγμή για τον ΠΑΣ Λαμία…

Κάτι περισσότερο από τριάντα λεπτά αγώνα είχαν περάσει με την ομάδα της Φθιώτιδας να μην έχει καταφέρει να απειλήσει επί της ουσίας καμία φορά! Αντίθετα η Ξάνθη, είχε κάποιες καλές στιγμές… Στο 39΄ο Στάρτζεον, έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά, ο Λισγάρας ο οποίος είχε προωθηθεί πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Εν τω μεταξύ η βροχή στο ΔΑΚ Λαμίας από το 30΄και έπειτα έπεφτε με τέτοιο ρυθμό που δυσκόλευε σε αρκετές φάσεις τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες της Ξάνθης διαμαρτυρήθηκαν για χέρι παίκτη της Λαμίας, με τον Μανούχο να σφυρίζει τη λήξη του 45λεπτου, αφού πρώτα είχε συμβουλευτεί το VAR για την απόφασή του! Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου 45λεπτου με τον ΠΑΣ Λαμία να μην μπορεί να φτάσει σε καμία τελική προσπάθεια!

Με αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για την Ξάνθη, καθώς ο Καραγεωργίου πέρασε στο ματς τον Γκαργκαλατζίδη στη θέση του Κοβάσεβιτς, με σκοπό να πιέση την ομάδα της Λαμίας, η οποία έπαιζε και με έναν παίκτη λιγότερο από το 29΄λόγω αποβολής του Βλαχομήτρου. Η βροχή συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο, πράγμα δύσκολο καθώς η μπάλα αλλά και οι ίδιοι γλιστρούσαν αρκετά. Γέμισμα του Σκόνδρα από τα δεξιά, ο Καραμάνος πήρε την κεφαλιά όμως ο Σάλιακας δεν κατάλαβε την σκέψη του συμπαίκτη του με αποτέλεσμα να περάσει η μπάλα και να καταλήξει σε παίκτη της Ξάνθης.

Μία ώρα αγώνα στο ΔΑΚ και το 0-0 παρέμενε ενώ παρέμεναν οι 0 τελικές της προσπάθειες! Ένα φάουλ του Βάντερσον από τα δεξιά, έδιωξαν οι αμυντικοί της φιλοξενούμενης ομάδας με το θέαμα να είναι πραγματικά τραγικό… Καθόλου καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες, πολλά λάθη, κακές μεταβιβάσεις και παιχνίδι χωρίς φαντασία… Όταν σταμάτησε η βροχή και ήταν ευκαιρία για να παιχτεί ποδόσφαιρο, τότε άρχισαν τα νεύρα και τα σκληρά μαρκρίσματα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε στο 75΄όταν ο Ντε Αμορίμ, ο μοναδικός επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της Ξάνθης, πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, έκανε κίνηση προς το κέντρο της περιοχής του Επασί, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε ευτυχώς άουτ… Eκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο στο 80΄, ο Βολιβιανός εκτέλεσε απευθείας με δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Αμπάντ. O Nτζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, όμως ο Κάστρο που βρέθηκε σε θέση βολής δεν κατάφερε να βάλει την προβολή και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας! Μία ακόμη ισοπαλία… ένα ακόμη 0-0 για τις δύο ομάδες!

Το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος του ματς κάτι που βρήκε πραγματικά στεναχωρημένους τους παίκτες της Ξάνθης, που κάνουν προσπάθεια για να σωθούν!

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Βάντερσον, Σκόνδρας,Τζανετόπουλος, Βύντρα, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Καραμάνος, Ρόμανιτς, Βλαχομήτρος, Σάλιακας

Ξάνθη (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Ντε Αμορίμ, Κοβασεβιτς, Σταρτζεον, Φοσέ, Μουλέν, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Τέρκι, Καρασαλίδης, Κασάδο