Μοιρασιά στη Κρήτη / ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Published

on

«Ρεσιτάλ» χαμένων ευκαιριών από τον ΠΑΣ Λαμία στο Ηράκλειο και κόντρα στον ΟΦΗ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τελικά από έναν βαθμό. Αναγκαστική αλλαγή ο Μπεχαράνο.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, ο ΟΦΗ και ο ΠΑΣ Λαμία παρέμειναν στο 0-0 με τις δύο ομάδες να παίρνουν παρά τις αρκετές τελικές ευκαιρίες μόλις από έναν βαθμό.

Πιο επικύνδυνος ο ΠΑΣ καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας τεράστιες ευκαιρίες με τους Νούνιες, Μανούσο, Ντε Βινσέντι και Γιακουμάκη να σκοράρουν.

Δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Ντουρμισάι στο 72΄.

Με αυτούς ξεκίνησε η Λαμία στο Ηράκλειο

Ο Τζιανλούκα Φέστα δεν άλλαξε πολλά πράγματα από τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό. Κάτω από τα δοκάρια επέλεξε τον Σαράνοφ, ενώ στην τετράδα της άμυνας βρέθηκαν ο Σιμόν δεξιά, οι Αντέτζο και Κορνέζος ήταν στο κέντρο και ο Γκοράνοφ αριστερά.  Στο κέντρο βρέθηκαν οι Μπεχαράνο και Τζανδάρης ως αμυντικά χαφ, ενώ πιο μπροστά τους αγωνίστηκε ο Νούνιες. Στο αριστερό άκρος της επίθεσης ξεκίνησε ο Ντε Βινσέντι ενώ στο δεξί ο Τσιλούλης με μοναδικό προωθημένο τον Μανούσο.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι στον πάγκο τους είχαν τον Πέδρο Καραβέλα, μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και γενικά έδειχναν να έχουν πιο πολύ όρεξη για επιθετικό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, σε σχέση με τους φιλοξενούμενους.

Το «παρών» στο «Θ. Βαρδινογιάννης» έδωσε και ο Βάλντας Νταμπράουσκας που θα αποτελέσει τον αντικαταστάτη του Νίκου Νιόπλια στον πάγκο των «Ομιλητών».

Στο 5΄η πρώτη φάση για τον ΠΑΣ Λαμία! Ο Μανούσος και Τσιλούλης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο δεύτερος έγινε κάτοχός της μέσα στην περιοχή του Μανδά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο ΟΦΗ απάντησε στο σουτ του ΠΑΣ, με τον Γκερέρο στο 5΄και στο 7΄να δοκιμάζει το πόδι του, όμως και στις δύο φορές οι αμυντικοί της Λαμίας ήταν σε σωστή θέση και απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Στο 10΄ο Ισπανός επιθετικός των γηπεδούχων βρέθηκε ξανά σε θέση για σουτ εκτός της περιοχής του Σαράνοφ, έκανε την προσπάθειά του αλλά ο Μπεχαράνο έβαλε σωστά το πόδι του και απομάκρυνε τη μπάλα πλάγια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κορνέζος μαρκάρει σωστά τον Τζου Μεσάκ, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Θοράρισον ο οποίος σημάδεψε την καρδιά της άμυνας της Λαμίας με τον Περέα να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.

Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα είδαμε τον ΟΦΗ εκτός από την όρεξη για ποδόσφαιρο που είχε, να έχει και τις περισσότερες επιθετικές κινήσεις στο γήπεδο. Από την άλλη η Λαμία άντεχε στην πίεση των αντιπάλων, όμως στο επιθετικό της κομμάτι η ομάδα του Φέστα υστερούσε. Λάθος πάσες από το κέντρο προς την επίθεση δυσκόλευαν αρκετά τους «κυανόλευκους».

Η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ 18 ΛΕΠΤΟΥ

Με τη συμπλήρωσε του 18΄ο Κρίστοφερ Νούνιες δέχθηκε καταπληκτική πάσα από τον Αντέτζο, με τον Κοσταρικανό να βγαίνει σε θέση τετ α τετ με τον Μανδά. Ο ποδοσφαιριστή της Λαμίας πλάσαρε, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα βγάζοντάς την κόρνερ.

Το πρόβλημα όμως είναι πως από τη σύγκρουση Μανδά και Νούνιες τραυματίστηκαν και οι δύο ποδοσφαιριστές με τον παίκτη της Λαμίας να σηκώνεται τελικά και να συνεχίζει τον αγώνα, παρόλο που έδειχνε να πονά αρκετά στον αγκώνα και στα πλευρά.

Στο 24΄είχαμε την σύγκρουση του Σιμόν με τον Μεσάκ Τζου, με τον Ισπανό μπακ να πέφτει στο χορτάρι και να πιάνει το γόνατό του. Όλα έδειχναν πως ο Σιμόν θα αποχωρήσει με αναγκαστική αλλαγή, καθώς φαινόταν αρχικά ότι πονούσε αρκετά στο γόνατο και όλοι φοβήθηκαν για κάτι χειρότερο από έναν απλό τραυματισμό.

Παρόλο αυτά, η ψυχάρα που λέγεται Σιμόν «έσφιξε τα δόντια» και με δική του απόφαση μπήκε και συνέχισε τον αγώνα κανονικά!

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντουρμισάι συνεργάστηκε ωραία με τον Γκερέρο, με τον Έλληνα σέντερ φορ να σουτάρει αλλά ο Σιμόν έβαλε το πόδι του σωτήρια και έδιωξε τη μπάλα.

Σουτ του Νούνιες στο 32΄από καλή θέση για το 0-1 όμως ο Μανδάς ήταν εκεί που έπρεπε, έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα κρατώντας το σκορ στο 0-0.

ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ

Μετά το ωραίο σουτ του Νούνιες στο 32΄ο Ντε Βινσέντι έχασε και αυτός με τη σειρά του ευκαιρία για γκολ. Ο Αργεντινός στο 33΄ έγινε κάτοχος της μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο, προχώρησε καθώς ήταν αμαρκάριστος, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μανδά.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κρατήσουν αμφότερες την κατοχή όμως χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάτι καλύτερο.

Στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, ο Σιμόν από τα δεξιά προσπάθησε να βρει με ωράια διαγώνια μπαλιά τον Μανούσο, όμως πριν φτάσει η μπάλα στον σέντερ φορ της Λαμίας ο Διαμαντής έπεσε με προβολή και έδιωξε τη μπάλα. Σωτήρια επέμβαση από τον νεαρό κεντρικό αμυντικό.

Στα τρία λεπτά καθυστερήσεων δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Στην επανάληψη είχαμε το ίδιο σενάριο με το πρώτο, με τον ΟΦΗ να μπαίνει πιο δυνατά, θέλοντας να ανοίξει το σκορ. Όμως, η μεγάλη πρώτη ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκει στον ΠΑΣ Λαμία.

Στο 49΄ο Μανούσος ξεπέρασε ωραία το εμπόδιο του Διαμαντη, δοκίμασε το σουτ αλλά ο Μανδάς έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα κρατώντας το 0-0. Στο ακριβώς επόμενο λεπτό, ο Ντουρμισάι προσπάθησε να απειλήσει, όμως ο Σαράνοφ κατάλαβε την πρόθεση του Έλληνα σέντερ φορ και μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.

Ξανά στην επίθεση ο ΟΦΗ στο 54΄με τον Ντουρμισάι να δοκιμάζει ξανά το πόδι του, αυτή τη φορά ο Κορνέζος ήταν αυτός που έβαλε το πόδι του διώχνοντας τον κίνδυνο μακριά.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ

Στο 56΄ μία ακόμη τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να προηγηθεί με τον Νούνιες να βρίσκει τον Μανούσο και ο τελευταίος αποφεύγοντας Βούρο – Διαμαντή, πλάσαρε τον Μανδά με τον τελευταίο να σώζει την εστία του! Σαν να μην έφτανε αυτό η Λαμία απειλεί ξανά στη συνέχεια της φάσης. Το κόρνερ εκτελείται, η μπάλα απομακρύνεται και φτάνει έξω από την περιοχή του ΟΦΗ εκεί όπου ήταν ο Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός πιάνει ένα δυνατό σουτ, όμως και πάλι ο Μανδάς αποκρούει!

Πολύ καλύτερος ο ΠΑΣ Λαμία και στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα της Κρήτης. Οι παίκτες του Φέστα ήταν αυτοί όπου σε κάθε επίθεση απειλούσαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Έφταναν κοντά… αλλά δεν έπιναν νερό οι «κυανόλευκοι».

Στο 69΄ο ένα φάουλ του Μπαλογιάννη βρίσκει τον Περέα μέσα στην περιοχή, όμως ο Σαράνοφ βγήκε και μπλόκαρε τη μπάλα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΟΦΗ στο παιχνίδι ήρθε σοτ 72΄όπου ο Ντουρμισάι, δοκίμασε για ακόμη μία φορά το πόδι του, αλλά τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ

Τρίτη τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ. Ο Γιακουμάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Νούνιες και από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε χωρίς να βρει στόχο όμως! Το 0-0 παρέμεινε και σε αυτή τη φάση!

Ξανά και ξανά απειλεί η Λαμία! Ο ΠΑΣ Λαμία στο 79΄ ήταν στην επίθεση με τον Μανούσο στα αριστερά να επιχειρεί σκαφτό σουτ όμως ο Μανδάς μπλόκαρε τη μπάλα. Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τους Φθιώτες!

Στο 90΄ο Θεοδοσουλάκης προσπάθησε από πλάγια θέση να απειλήσει τον Σαράνοφ, όμως ο Σέρβος έδιωξε αρχικά τη μπάλα και έπειτα ο ποδοσφαιριστής του ΟΦΗ σούταρε ξανά άουτ!

Αρκετές οι «μάχες» στο Ηράκλειο με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να τα δίνουν όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό. Δυστυχώς δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ που θα τους έδινε μία δίκαιη νίκη.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο, οι δύο ομάδες παρέμειναν στο 0-0 παίρνοντας από έναν πόντο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Καραβέλα): Μανδάς, Διαμαντής, Λάρσον, Θοράρισον, Βούρος, Περέα, Μεγιάδο, Τοράλ, Τζου Μέσακ, Γκερέρο, Ντουρμισάι

Αναπληρωματικοί: Στίβενς, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Πασαλίδης, Γιοχού, Ντιουσέ, Στάικος, Θεοδοσουλάκης, Μπιφουμά

ΠΑΣ Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Νούνιες, Μανούσος, Ντε Βινσέντι, Σιμόν, Μπεχαράνο, Γκοράνοφ, Τσιλούλης, Κορνέζος

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Γιακουμάκης, Σλίβκα, Μαρμεντίνι, Μπενίτεζ, Ασκόφσκι, Ρόμανιτς