Μοιρασιά στο “Αθ. Διάκος” και τώρα play out / ΠΑΣ Λαμία – Ατρόμητος 0-0

Published

on

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 η οποία ήταν η τελευταία για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο «Αθανάσιος Διάκος».

Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό… και το θεριό τον Γιάννη στο «Αθανάσιος Διάκος» με το 0-0 να είναι το τελικό απότελεσμα ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Ατρόμητο.

Έχασε πέναλτι ο Ντέλετιτς λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου…

Πως ξεκίνησαν οι δύο προπονητές

Ο Γρηγορίου επέλεξε τον Επασί κάτω από το τέρμα, τον Σκόνδρα δεξιά, τον Μαρτίνεθ αριστερά και τους Αντέτζο και Τζανετόπουλο στο κέντρο της άμυνας.

Στα χαφ, οι Μπεχαράνο και Τζανδάρης ενω στα άκρα, Ρόμανιτς και Ντέλετιτς. Στην κορυφή ο Καραμάνος και ο Αραμπούλι.

Από την άλλη ο Παντελίδης, αποφάσισε να ξεκινήσει το ματς με τον Μανδά κάτω από τα δοκάρια, τον Κιβρακίδη δεξιά ο Γούτας και ο Μαυρομάτης στο κέντρο ενώ αριστερά ο Γκαλβάο. Στα χαφ, ο Χαρίσης με τον Ούμπιντες, στα άκρα ο Ενσικουλού με τον Γκάλο ενώ στην κορυφή ο Μανούσος με τον Μάτιτς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Πιο δυνατά στο ματς μπήκε ο ΠΑΣ Λαμία, πράγμα που έφερε μόλις στο 2΄ το πρώτο καλό σουτ του αγώνα. Ο Μπεχαράνο βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από το κόρνερ το οποίο το εκτέλεσε ο Ντέλετιτς, ο Ρόμανιτς δεν κατάφερε με προβολή να σκοράρει με τον Μανδά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά επιθετικά, με τη Λαμία να προσπαθεί κυρίως από τον άξονα με τον Μπεχαράνο και τον Τζανδάρη να ξεκινήσει τις επιθέσεις της, ενώ από την άλλη ο Ατρόμητος με «μαέστρο» του τον Ούμπιντες προσπαθούσε να οργανωθεί και να απειλήσει.

Ο Μάτιτς έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, ο Επασί όμως ήταν εκεί για να μπλοκάρει αρκετά εύκολα. Στο 15΄εκπληκτική ενέργεια του Ενσικουλού από τα αριστερά, πέρασε και τον Ντέλετιτς και τον Σκόνδρα, πάτησε περιοχή ο Αντέτζο τον έκλεισε αλλά ο Κονγολέζος πρόλαβε να στρώσει τη μπάλα στον Χαρίση. Ο τελευταίος σούταρε από μακρινή απόσταση, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Επασί και πάλι ήταν εκεί και με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το 0-0.

Αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους, όμως όχι το πολυπόθητο γκολ. Ο Ατρόμητος μετά το 10λεπτο άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί παιχνίδι, χωρίς βέβαια να μπορεί εύκολα να πατήσει στην περιοχή της Λαμίας.

Η Λαμία απειλεί πριν το μισάωρο, όμως χάνει τον Μπατσάνα Αραμπούλι. Ο Γεωργιανός αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο αριστερό του πόδι και αποχώρησε από το γήπεδο με τον Βασιλακάκη να περνάει στο παιχνιδι. Λίγο αργότερα, ο Καραμάνος συνδυάζεται ωραία με τον Ντέλετιτς και τον Τζανδάρης, ο τελευταίος πασάρει στον Μπεχαράνο ο οποίος σούταρε πολύ ωραίο, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μανδά.

Πολύ καλά στημένες και οι δύο ομάδες από τους Γρηγορίου και Παντελίδη, με αποτελέσμα να μην μπορεί καμία από τις δύο να φτάσουν επί της ουσίας με αξιώσεις στις αντίπαλες εστίες. Λίγα λεπτά πριν λήξη το πρώτο ημίχρονο, ο Λάζαρ Ρόμανιτς έβγαλε μία στρωτή μπαλιά στον Καραμάνο, ο οποίος δέχθηκε το μαρκάρισμα του Γούτα και έπεσε στο χορτάρι. Ο Βρέσκας έδειξε αμέσως το πέναλτι, ενώ περίμενε μετά για περίπου δύο λεπτά να του πουν από το VAR αν ήταν οφσάιντ ο επιθετικός του ΠΑΣ ή όχι.

Τελικά δόθηκε το πέναλτι, ο Ντέλετιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δυστυχώς δεν κατάφερε να κερδίσει τον Μανδά, ο οποίος έπεσε στην αριστερή γωνία του και έδιωξε τη μπάλα, με τον Μαυρομάτη να πέφτει και με προβολή να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα του Γρηγορίου να ανοίξει το σκορ από τα 11 βήματα, όμως ο Σέρβος επιθετικός δεν κατάφερε να ευστοχήσει, χάνοντας έτσι ένα σίγουρο γκολ που θα μπορούσε να δώσει προβάδιμα στην ομάδα της Φθιώτιδας.

Σε γενικές γραμμές το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν μερικά καλά πεντάλεπταμ όπου δεν μπόρεσαν όμως να φτάσουν στο πολυπόθητο τέρμα Ο Ατρόμητος είχε καλύτερο πρόσωπο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου σε σχέση με το πρώτο τέταρτο, αλλά το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως όπως τελείωσε το πρώτο. Με τη Λαμία δηλαδή να απειλεί με τον ίδιο ποδοσφαιριστή. Ο Ντέλετιτς από τα δεξιά, πάτησε περιοχή έφτασε μπροστά από τον Μανδά και αντί να «σπάσει» τη μπάλα προς το πέναλτι, έκανε σουτ με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να αποκρούει.

Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα και οι δύο ομάδες ακόμη δεν είχαν καταφέρει να φτάσουν στο γκολ. Πίεζε ο Ατρόμητος, αμυνόταν καλά η Λαμία, χωρίς ομως να μπορεί να δημιουργήσει σωστές επιθέσεις. Ο ΠΑΣ ήθελε να πιέσει, ήθελε να απειλήσει δεν μπορούσε όμως να μεταφέρει σωστά τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση.

Καλή φάση για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά πριν τα 60΄, ο Μανούσος μετά από κόρνερ του Ούμπιντες, έγινε αποδέκτης της μπάλας, σούταρε υπό πίεση, η μπαλα κόντραρε αλλά δεν αιφνιδίασε τον Επασί ο οποίος πετάχτηκε και μπλόκαρε.

Η Λαμία απαντά στις φάσεις με τον Καραμάνο να στρώνει ωραία τη μπάλα με το στήθος στον Ντέλετιτς, αυτός σούταρε η μπάλα κόντραρε και έδωσε την ευκαιρία στον Έλληνα σέντερ φορ να κάνει ενα εντυπωσιακό γυριστό, το οποίο όμως πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Ξανά ο Ντέλετις στην περιοχή του Ατρομήτου, αυτή τη φορά βγάζει τη σέντρα προς το κέντρο της περιοχής του Μανδά με στόχο τον Καραμάνο και τον Βασιλακάκη, αλλά τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βγήκε και μπλόκαρε.

Ωραίο σουτ του Γκάλο στο 66΄από μακρινή απόσταση, με τον Βραζιλιάνο να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα αόυτ. Λίγο αργότερα, ο Τζανδάρης κάνει φάουλ στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, σε καλή απόσταση με τον Χουάν Μουνίθ να το εκτελεί… πάνω στον Επασί όμως.

Πάσα του Ρόμανιτς με το κεφάλι στον Μαρτίνεθ, αυτός προχώρησε από τα αριστερά, έβγαλε την πάσα ωραία στον Ντέλετιτς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε αρχικά και έπειτα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Για κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά, δεν είχαμε ούτε μία φάση στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη και μάλιστα τα περισσότερα αβίαστα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην δούμε καλό παιχνίδι… Μακρινές μπαλιές στο πουθενά, δυνατά μαρκαρίσματα και αρκετά φαλτσοσφυρίγματα από το διαιτητή τρίο.

Κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 85΄η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς καν να απασχολήσει τον Επασί. Στα τρία λεπτά καθυστερήσεων που έδειξε ο Βάτσιος, δεν άλλαξε τίποτα με τιος δύο ομάδες να παραμένουν στην ισοπαλία.

Έτσι, η Λαμία θα ολοκληρώσει την κανονική διάρκεια του αγώνα με ισοπαλία και μπαίνει στα play out με 23 πόντους. Αύριο Καθαρά Δευτέρα θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση των play off και των play out.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Άνχελ Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Αραμπούλι

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Τζέιμς, Σαραμαντάς, Βλάχος, Μπιάρνασον, Γκούγκα, Βασιλακάκης, Χατζηστραβός,

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Μαυρομάτης, Κιβρακίδης, Γκαλβάο, Γκάλο, Χαρίσης, Ούμπιντες, Μανούσος, Μάτιτς

Αναπληρωματικοί: Γιαννιώτης, Ραμπέγιο, Εντομβόγκι, Νταβιώτης, Χριστοδουλόπουλος, Αγκάγιεφ, Χουάν Μουνίθ, Οικονομίδης, Κωτσόπουλος