Όρθια στο ντέρμπι!!!

‘Oρθια στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής απέναντι στην Λάρισα στάθηκε η Λαμία καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0.

Ο αγώνας διεξήχθη στο στάδιο Αλκαζάρ το μεσημέρι της Κυριακής παρουσία περίπου 2000 θεατών, μεταξύ των οποίων και 50 υποστηρικτές της ομάδας μας , οι οποίοι έφτασαν μεμονωμένα στην θεσσαλική πρωτεύουσα αφού προηγουμένως είχε απαγορευτεί η οργανωμένη μετακίνηση οπαδών.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να κατορθώσει να πετύχει κάποιο γκολ.

Θετικότατοι ήταν στο ντεμπούτο τους με την κυανόλευκη φανέλα οι Ανρί Καμαρά και Ηλίας Κακάρας. Η πρώτη καλή στιγμή για την Λαμία ήταν μόλις στο 2′ όταν από φαουλ του Γιενκά από τα δεξιά ο Μουμίν έπιασε ένα σουτ , αλλά όχι τόσο καλό για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Η ομάδα της Ρούμελης συνέχισε να δημιουργεί φάσεις , κυρίως με μαέστρους τους Βασιλόγιαννη και Καμαρά. Στο 10′ μάλιστα ο δεύτερος έκανε μία κούρσα από τα αριστερά. πέρασε δύο αντιπάλους , έβγαλε και την σέντρα στο ύψος του πέναλτι όμως ο Γιενκά που έπιασε το γυριστό σουτ δεν ευτύχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αφού αυτή κόντραρε στους αμυντικούς της Λάρισας. Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 12′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το γκολ όταν ο Καμαρά έκανε την κάθετη μπαλιά προς τον Βασιλόγιαννη. αυτός μπήκε στην περιοχή και φέρνοντας την μπάλα στο αριστερό έκανε ένα σουτ θέλοντας να στείλει την μπάλα στο “γάμα” αυτή όμως πέρασε άουτ. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα μας είχε ακόμη μία ευκαιρία, ίσως την μεγαλύτερη στον αγώνα, όταν ο Γκούρμα βγήκε στην κόντρα, πέρασε τον Αποστολίδη που έκανε λάθος εκτίμηση βγαίνοντας από τα καρέ του , όμως πριν κάνει το σουτ και κάνει το 0-1 ο Δεληζήσης του έκλεψε την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Λαμίας μπήκε πιο νοθρά στον αγωνιστικό χώρο , με την Λάρισα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο και τους φιλοξενόυμενους να χτυπούυν στην κόντρα. Από πλευράς Λάρισας ο Ελιομαρ ήταν ο κινητήριος μοχλός καθώς αποτελούσε ένα μόνιμο κίνδυνο για την άμυνα των κυανόλευκων είτε με ατομικές προσπάθειες είτε με κάθετες πάσες.  Μία απο αυτές ήταν στο 55΄ όταν εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Μπλάζιτς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ , αλλά και στο 81′ όταν δοκίμασε ένα σουτ με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο μεταξύ και συγκεκριμένα στο 74΄ ο Ανρί Καμαρά έδειξε μέρος των ικανοτήτων του , όταν πήρε την μπάλα και με άψογη τεχνική κατάρτιση πέρασε ανάμεσα από 4 παίκτες και δοκίμασε το σουτ , με την μπάλα όμως να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.

Έτσι παρέμεινε και το 0-0 με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παίξουν ελεύθερα αφού ήξεραν πως το ματς αυτό θα κρινόταν στις λεπτομέρειες,
Η Λαμία μετά από αυτό το αποτέλεσμα αύξησε τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τους διώκτες της, και έμεινε σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ηρακλή , από τον οποίο αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί μετά από απόφαση της ΦΙΦΑ για οφειλές σε πρώην παίκτη της ομάδας. Η ομάδας μας όμως είχε την ατυχία να χάσει τον Βασιλόγιαννη , ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στην κλείδα και ελπίζουμε να μην ισχύσει το χειρότερο σενάριο , δηλαδή να έχει υποστεί κάταγμα στην κλείδα, και να επιστρέψει γρήγορα και υγιής στην ομάδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΛΑΡΙΣΑ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Καρανίκας, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Νεμπλεγλέρας, Μπανούσης (61′ Πινδώνης), Ελιομάρ, Γιάντσης (68′ Περίκο), Ενγκεσάν (78′ Ριστοβιτς), Μπόγιοβιτς
ΛΑΜΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Κακαράς, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Φατιόν, Μουμίν, Βασιλόγιαννης (81′ Χαϊκάλης), Γκούρμα, Ανρί Καμαρά (87′ Πέρες), Γιενκά (69′ Τζον Καμαρά)
ΓΗΠΕΔΟ: Αλκαζάρ.