Κύπελλο

OΙ δηλώσεις Μιχαηλίδη και Χάβου

Οι δηλώσεις των Μπάμπη Μιχαηλίδη και Μάκη Χάβου για το σημερινό 1-0 της Λαμίας επί του Πανιωνίου.

Αμέσως μετά το φινάλε της αναμέτρησης ο βοηθός του Μάκη Χάβου, Μπάμπης Μιχαηλίδης μίλησε στην κρατική τηλεόραση λέγοντας:

θα πρέπει να πούμε τα συγχαρητήρια στους παίκτες μας, οι οποίοι πράγματι έκαναν πολύ μεγάλη προσπάθεια να πάρουν αυτούς τους 3 υπερπολύτιμους βαθμούς. Θα πρέπει επίσης να δώσουμε πάρα πολλά συγχαρητήρια και στον κόσμο μας, ο οποίος συμπαραστάθηκε στην ομάδα και στα 94 λεπτά. Βεβαίως αυτή η νίκη μας δίνει το δικαίωμα να στρέψουμε τον προσανατολισμό μας στο θεσμό του Κυπέλλου για να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί.

Το γεγονός ότι έχουμε φτάσει στα ημιτελικά είναι από μόνο του πολύ σημαντικό για την ομάδα μας, από εκεί και πέρα είναι δύο παιχνίδια, εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας και θα διεκδικήσουμε τις πιθανότητές μας απέναντι σε μία μεγάλη ομάδα όπως είναι αυτή της ΑΕΚ.

Ο Μάκης Χάβος στη συνέντευξη τύπου τόνισε ππόσο σημαντική ήταν η νίκη της ομάδας του επί του Πανιωνίου και ξεκαθάρισε πως θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα γκολ.

“Ξέραμε πόσο σημαντικό ήταν σήμερα να πάρουμε τους τρεις βαθμούς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα και με την διακοπή που είχαμε να μην ξεκινήσουμε καλά το παιχνίδι, παρά το γεγονός πως προηγηθήκαμε νωρίς.

Θεωρώ πως ο Πανιώνιος στα πρώτα 25 λεπτά, πατούσε καλύτερα από μας στον αγωνιστικό χώρο. Από εκεί και πέρα, μετά από αυτό το χρονικό διάστημα νομίζω πως ισορροπήσαμε λίγο, γιατί μέχρι εκεί είχαμε εύκολα πουλήματα της μπάλας, παίζοντας κυρίως από τον άξονα, και δημιουργούταν χώρος για αντεπιθέσεις για την αντίπαλη ομάδα και προσπαθώντας να φτιάξουνε το χώρο μας δημιούργησαν κάποια προβλήματα όσον αφορά το αμυντικό μας τρίτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο μιλώντας με τα παιδιά, είπαμε κάποια πράγματα που θέλω να πιστεύω πως τα κατάλαβαν και βοήθησαν πάρα πολύ και είχαμε ως στόχο να διαχειριστούμε το παιχνίδι γιατί όπως έχω πει στα τελευταία παιχνίδια όσο πλησιάζει το πρωτάθλημα προς το τέλος του, σημασία έχει το αποτέλεσμα.

Σήμερα έπρεπε πάση θυσία να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Θεωρώ πως βρεθήκαμε σε καίριες θέσεις για γκολ και με τη φάση του Μπερτόλιο και με τον Πίτι και είχαμε πιο κλασσικές ευκαιρίες από τον Πανιώνιο. Ο αντίπαλος στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να είχε την κατοχή αλλά φάσεις δεν δημιούργησε εκτός από ένα τελείωμα με τον Ντουρμισάι. Θεωρώ πως μπορούσαμε να βάλουμε και δεύτερο γκολ και να κάναμε τη νίκη μας πιο εύκολη γιατί όσο πάει στις καθυστερήσεις το ματς μια στιγμή να χάσεις την συγκέντρωσή σου δημιουργείται πρόβλημα.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια, αλλά και στον κόσμο και συνεχίζουμε σεμνά και ταπεινά”.