Ο Αραβίδης σκόραρε δις, ο Άρης “έκλεψε” το “Χ” / ΠΑΣ Λαμία – Άρης 2-2

Published

on

Σε ένα παιχνίδι που είχε 4 γκολ, ένταση και καλό ρυθμό ειδικά στο 2ο ημίχρονο η Λαμία λίγο έλειψε να πάρει νίκη με σκορ απέναντι στον Άρη, με τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια μέσα σε 5 λεπτά!

Play Off ήταν και πάνε! Η Λαμία αν και έπαιξε με στόχο τη νίκη απέναντι στον Άρη, αν και βρήκε δύο γκολ από το τελευταίο μεταγραφικό της απόκτημα τον Χρήστο Αραβίδη, αν και προηγήθηκε, τελικά είδε τον Άρη να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το ΔΑΚ Λαμίας, τερματίζοντας έτσι τις….πιθανότητες της Λαμίας για είσοδο στην 6αδα.

Χαμένο πέναλτι του Βασιλόγιαννη / Άνοιξε λογαριασμό με γκολάρα ο Αραβίδης

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στο γήπεδο με το πρώτο τέταρτο να είναι κακό από πλευράς φάσεων. Οι κυανόλευκοι πίεζαν ψηλά τον Άρη χτυπώντας κυρίως στην ταχύτητα του Αραβίδη ο οποίος αν και βρίσκεται στην ομάδα μόλις 5 ημέρες έδειξε δεμένος με το υπόλοιπο σύνολο.

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία έχασε σπουδαία ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό με τον Βασιλόγιαννη να αστοχεί σε πέναλτι που είχε κερδίσει νωρίτερα ο Καραμάνος από μαρκάρισμα του Βέλεθ. Ο Κουέστα μάντεψε σωστά και νίκησε τον Βασιλόγιαννη ο οποίος δεν έκανε καλή εκτέλεση.

Ο Αραβίδης στο ντεμπούτο του εξαργύρωσε με το καλημέρα την μεταγραφή του πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ  στο 24΄λεπτό με τη μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό παραθυράκι του Κουέστα ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ο Δημούτσος κάνει το σουτ εκτός περιοχής, χωρίς να πιάσει σωστά την μπάλα, αυτή έφτασε στον Αραβίδη, που γυρνάει ωραία το κορμί του και με σουτ εντός περιοχής, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Ο Άρης είχε σε κακή μέρα τον κινητήριο μοχλό του, Γιάννη Φετφατζίδη ο οποίος είχε φανερό πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο τουλάχιστον απέναντι στον Βάντερσον. Οι κίτρινοι από πλευράς φάσεων ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν ήταν ένα σουτ του Σάσα εκτός περιοχής στο 34′ με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

Τρία γκολ σε 6 λεπτά και όλα τούμπα!

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε άλλο ρυθμό, με τη Λαμία να κάνει το 2-0 στο 48′ και πάλι με σκόρερ τον Αραβίδη αυτή τη φορά με κεφαλιά από κόρνερ του Βασιλόγιαννη. Ο Άρης αφυπνίστηκε από το 2-0 και με ένα…ξέσπασμα βρήκε 2 γκολ μόλις σε 5 λεπτά.

Στο 51′ ο Λάρσον κάνει ένα πολύ όμορφο πλασέ με πολλά φάλτσα στην μπάλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου, κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του. Δύο λεπτά πιο μετά ήρθε και το 2-2 με τον Μπρούνο Γκάμα με εξωτερικό φάλτσο να βγάζει παράλληλη μπαλιά στον Ιντέγε και ο Νιγηριανός επιθετικός με πλασέ, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου φέρνοντας το παιχνίδι ξανά στα ίσια!

Στο 60′ απευθείας εκτέλεση του Ματίγια, ο Αντέντζο βρήκε την μπάλα, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει με υπερένταση και στην συνέχεια ο Βέλεθ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο 75′ έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Σάλιακα που πήγε να αιφνιδιάσει τον Κουέστα, η μπάλα όμως πέρασε άουτ ενώ στο 85′ μια κεφαλιά του Ιντέγε δεν ανησύχησε τον Θεοδωρόπουλο αφού η μπάλα πέρασε άουτ.
Το 2-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Φωτιά με την Λαμία να ταξιδεύει για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος):  Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιασέ, Καραμάνος (80′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (86′ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς (64′ Σάλιακας), Αραβίδης

Άρης (Μίκαελ Ένιγκ): Κουέστα, Ροζ, Βέλεθ, Δεληζήση, Κόρκχουτ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (79′ Μαντσίνι), Μπρούνο Γκάμα (90+ Μαρτίνες), Λάρσον (89′ Ντουρμισάι) , Ιντέγε