Οι απουσίες της κόστισαν το θετικό αποτέλεσμα / ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ 0-3

Published

on

Στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της SuperLeague 1 2022-2023 o ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε στο ΔΑΚ «Αθανάσιος Διάκος» την ΑΕΚ. #slgr #lamiafc #aekfc #πρεμιέρα #matchreport #season2022_2023

Με ήττα ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα της SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος υποδέχθηκε στο “Αθανάσιος Διάκος” την ΑΕΚ.

Με σκορ 0-3 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αραούχο, η ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΣ Λαμία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η Λαμία ήταν αυτή που είχε τεράστια ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντε Βινσέντι ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Σλίβκα. Ο Αργεντινός παρόλο αυτά με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς στο 33′ του αγώνα.

Στο 36′ δυστυχώς ο Αραούχο βρήκε δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Από λάθος ήρθε και το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ. Ο Τζανετόπουλος άργησε χαρακτηριστικά να δώσει τη μπάλα σε θέση κοντά στην περιοχή, ο Αραούχο του “έκλεψε” τη μπάλα και μέσα από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-2.

Το 0-3 ήρθε μετά από εξαιρετική ενέργεια και πλασέ του Ορμπελίν Πινέδα.

Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία στο δευτερο ημιχρονο, ο Τσούκαλος μετά από ωραία ενέργεια έκανε το σουτ εκτός της περιοχής όμως το δεξί κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς σταμάτησε την πορεία της μπάλας.

Έτσι ξεκίνησε η Λαμία:

Ο Φέστα παρέταξε την ομάδα του με τους Γκαραβέλη κάτω από το τέρμα, τους Κορνέζο, Τζανετόπουλος και Σιμόν στο κέντρο της άμυνας, αριστερά όλη την πλευρά ο Γκοράνοφ, δεξιά ο Προβυδάκης, Σλίβκα, Μπάμπης και Νούνιες στο κέντρο ενώ μπροστά τους θα είναι ο Ντε Βινσέντι και ο Τσιλούλης.

Πρώτα γλίτωσε με δοκάρι, μετά «μίλησε» ο Αραούχο

Ένα πράγμα ήταν ξεκάθαρο με τη σέντρα του αγώνα. Η πρόθεση της ΑΕΚ να τρέξει στο γήπεδο, ακόμα κι όταν δεν είχε την μπάλα στα πόδιά της. Παρόλα αυτά, η Λαμία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Ντε Βισέντι, έπειτα από λάθος του Τζάβέλλα που το διόρθωσε στο 5′ με σωτήριο τάκλιν.

Η Ένωση έδειξε δείγμα της ποιότητάς της, στο 21′ όταν έπαιξε γρήγορα από κερδισμένη μπάλα και έβγαλε φάση από συνεργασία των Γιόνσον-Πίνεδα με αποδέκτη τον Αραούχο, που είδε πόδι αμυντικού να απομακρύνει την μπάλα.

Η Λαμία βέβαια δεν ήταν μόνο αυτή που απείλησε πρώτη αλλά άγγιξε και το γκολ,  όταν σε φάση του 30ου λεπτού δόθηκε πέναλτι με VAR σε μαρκάρισμα του Σιμάνσκι στον Σλίβκα. Ο Ντε Βισέντι, ωστόσο, σημάδεψε το δοκάρι με την ΑΕΚ να γλιτώνει και να βρίσκει το γκολ στο 35′, με τον Αραούχο να ανοίγει λογαριασμό μετά συνδυασμό με τον Πινέδα.

Η Ένωση ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο σχεδόν 50% κατοχή της μπάλας και είχε ευκαιρία και για δεύτερο γκολ τόσο με τον Μάνταλο όσο και με τον Τσούμπερ πριν το φινάλε.

Με υπογραφή «Τσίνο» και «μαγεία» Πινέδα

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει ψηλά και στο δεύτερο ημίχρονο και να ωθεί τη Λαμία σε λάθη τα οποία κάποια στιγμή θα κόστιζαν. Με τον Πινέδα να πατάει όλο και καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, η Ένωση διατήρησε την κατοχή και αναζήτησε το δεύτερο γκολ.

Κι αυτό ήρθε ξανά με τον Αραούχο. Ο Αργεντινός που ήταν κυριολεκτικά «καυτός» έκλεψε την μπάλα από τον Τζανετόπουλο, έπειτα από πρεσάρισμα και πλάσαρε για το 2-0 στο 65′.

Η ομάδα του Αλμέιδα δεν σταμάτησε να τρέχει ούτε λεπτό και μοιραία ήρθε και η μεγάλη στιγμή του Πινέδα. Ο Μεξικανός με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-0 στο 73′ και πανηγύρισε με… κωλοτούμπα το πρώτο του επίσημο τέρμα με τα κιτρινόμαυρα, τρέχοντας σφαίρα στην αγκαλιά του Αργεντινού τεχνικού.

H Λαμία την ευκαιρία της να σκοράρει και να μειώσει, όμως, το σουτ του Τσούκαλου κατέληξε στο δοκάρι στο 84.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Σλίβκα, Σιμόν, Γκοράνοφ, Μπάμπης, Τσιλούλης, Κορνέζος

Αναπληρωματικοί: Τρόπουλος, Σαραμαντάς, Μανούσος, Βασιλακάκης, Μπενίτεζ, Τρούμπουλος, Μαργαρίτης, Τσούκαλος, Αναγνωστόπουλος

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βίντα, Τσούμπερ, Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Μάνταλος, Αραούχο

Αναπληρωματικοί: Αθανασιάδης, Ρότα, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ραντόνια, Φράνσον, Λιβάι Γκαρσία, Αλμπάνης, Γιούσης