Παράταση στην αγωνία με δραματικό φινάλε / ΠΑΣ Λαμία – Βόλος 1-1

Ότι δεν είδαμε σε 85΄αγώνα στο Αθανάσιος Διάκος το είδαμε στο τέλος με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών. Κρατάει τον πόντο ο ΠΑΣ Λαμία και συνεχίζει!

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out της SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε τον ΝΠΣ Βόλος στο Αθανάσιος Διάκος. με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Όλο το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά όπου είχαμε και τα δύο μοναδικό τέρματα του αγώνα. Ο Κρητικός στο 85΄έκανε το 0-1 και ο Ντελετιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το τελικό 1-1.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Επασί κάτω από τέρμα, τον Σκόνδρα δεξιά και τον Μαρτίνεθ αριστερά στα άκρα της άμυνας. Στο κέντρο, αγωνίστηκαν οι Αντέτζο και Τζανετόπουλος ενώ στο κέντρο βρέθηκαν οι Τζανδάρης και Μπεχαράνο. Στα άκρα από τα αριστερά ο Ρόμανιτς, ενώ ξεκίνησε ο Ντέλετιτς με τους Καραμάνο και Βασιλακάκη να παίζουν στην κορυφή.

Από την άλλη ο Λόπεθ αποφάσισε να ξεκινήσει την βασική του ενδεκάδα με τους Γκαραβέλη στο τέρμα, τον Τέκιο δεξιά, αριστερά τον Φεράρι και στο κέντρο της άμυνας τον Γκρίλο και τον Μήτογλου. Στο κέντρο οι Τσοκάνης και Νίνης ενώ στα άκρα ο Μπαρτόλο αριστερά και ο Ρενάτο Σάντσες δεξιά. Στην κορυφή ήταν ο Δουβίκας των 10 γκολ φέτος ενώ πίσω του ο Μπουένο.

Το ματς

Τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα κύλισαν δίχως φάση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα έτσι ώστε να κάνουν το παιχνίδι τους η κάθε μία. Κυρίως από τα άκρα προσπαθούσε η ομάδα της Λαμίας επιτεθεί με Ντέλετιτς και Ρόμανιτς να παίρνουν αρκετές μπαλιές.

Δυνατά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες από τα πρώτα λεπτά του ματς με αποτέλεσμα να έχουν αρκετές διακοπές από τον διαιτητή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην αποκτά ρυθμό το ματς. Υποψία καλής φασης για τη Λαμία στο 11΄όταν ο Μπεχαράνο άλλαξε το παιχνίδι ωραία από τα δεξιά προς τα αριστερά στον Μαρτίνεθ, αυτός με ωραία λόμπα έβαλε τον Ρόμανιτς στη μεγάλη περιοχή του Γκαραβέλη, ο Σέρβος έσπασε τη μπάλα στον Καραμάνος ο οποίος ήταν ολομόναχος στο ύψος της περιοχής του Βόλου αλλά γλίστρησε λίγο πριν σουτάρει.

Τεράστια ευκαιρία για το Βόλο στο 14΄του ματς. Ο Μπουένο κέρδισε ένα φάουλ από τον Μπεχαράνο ελάχιστα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Ισπανό να αναλαμβάνει και την εκτέλεση. Ο μεσοεπιθετικός του Βόλου εκτέλεσε απευθείας και έστειλε τη μπάλα με δυνατό σουτ να «γλείψει» το ορζιόντιο δοκάρι του Επασί και να περάσει, ευτυχώς, άουτ.

Ο Βόλος από το 11΄και μετά άρχισε να πιέζει αρκετά ψηλά τη Λαμία, έκλεβε μπαλιές και με ωραίες συνεργασίες, δημιουργούσε προϋποθέσεις για να σκοράρει. Στο 26΄ο Μαρτίνεθ έκανε ωραίο γέμισμα από τα αριστερά, ο Ντέλετιτς ήρθε σαν «τρένο» αλλά δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα εξ΄επαφής και να σκοράρει…

Κακό παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά με τις δύο ομάδες να μην έχουν επί της ουσίας καμία τελεική φάση σε κανονική ροή αγώνα. Από την άλλη είχαμε αρκετά λάθη και δυνατά μαρκρίσματα.

Καλή ευκαιρία για την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ στο 33΄. Ο Δουβίκας έχοντας πλάτη του τον Τζανετόπουλος, έστρωσε τη μπάλα στον Μπουένο, αυτός σούταρε έχοντας μπροστά του αρκετά σώματα με τον Αντέτζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έβαλε το πόδι του με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα κόρνερ… ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Επασι. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο αλλά και πάλι η μπάλα παρέμενε στα πόδια του Βόλου, ο οποίος είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν ένα όχι και τόσο καλό θέαμα. Αρκετά λάθη, λιγοστές καλές συνεργασίες και ακόμη λιγότερες τελικές. Το ματς δεν κατάφερε να αποκτήσει ρυθμό, μιας και από τα πρώτα λεπτά κιόλας είχαμε πολλά και δυνατά μαρκαρίσματα με τον διαιτητή Φωτιά, να διακόπτει συνεχώς τη ροή του ματς.

Το δεύτερο μέρος…

Όπως ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο… ξεκίνησε και το δεύτερο. Δυνατά μαρκαρίσματα, παιχνίδι κέντρου και κατά κύριο λόγο τον έλεγχο του αγώνα τον είχε ο Βόλος. Η Λαμία προσπαθούσε με μακρινές μπαλιές να φτάσει στην αντίπαλη άμυνα, πράγμα το οποίο είχαν καταλάβει οι αντίπαλοι αμυντικοί και «φύλαγαν τα νώτα τους».

Στο 54΄ο Μπουένο από τα αριστερά έβγαλε μία ωραία σέντρα στοχεύοντας τον Ρενάντο Σάντος, με τον μεσοεπιθετικό του Βόλου να μην προλαβαίνει τον Μαρτίνεθ ο οποίος πετάχτηκε και έδιωξε τον κίνδυνο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στην ευκαιρία αυτή, με τον Καραμάνο να στρώνει με το στήθος την μπάλα στον Βασιλακάκη για να σουτάρει, με τον ποδοσφαιριστή της Λαμίας να αργεί ένα δεύτερο, δίνοντας την ευκαιρία στον αμυντικό του Βόλου να διώξει μακριά.

Βλέποντας πως η ομάδα του δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που ζητάει, ο Γρηγορίου στο 64΄προχώρησε σε δύο μαζεμένες αλλαγές. Στη θέση του Βασιλακάκη πέρασε ο Γκούγκα και στη θέση του Τζανδάρη ο Χατζηστραβός. Επί της ουσίας ο Γκούγκα πήρε τη θέση του Τζανδάρη στο κέντρο δίπλα από τον Μπεχαράνο ενώ ο νεαρός Χατζηστραβός αγωνίστηκε ως δεκάρι πίσω από τον Καραμάνο.

Καλή προϋπόθεση για τη Λαμία να σκοράρει όταν μετά από γέμισμα του Ντέλετιτς, ο Μπεχαράνο πάτησε την μπάλα στον Καραμάνο, αυτός την έδωσε στον Αντέτζο ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή του Γκαραβέλη αλλά ο Τέκιο έπεσε με αυτοθυσία και έδιωξε μακριά τον κίνδυνο.

Στο 71΄ο Χατζηστραβός έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο κάτω από κέντρο, οι παίκτες του Βόλου δεν τον μάρκαραν με αποτέλεσμα αυτός να πάρει τον χώρο και λίγο έξω από την περιοχή του Γκαραβέλη, δοκίμασε το πόδι του για να στείλει τη μπάλα άουτ. Αυτό ήταν ένα από τα ελάχιστα σουτ της Λαμίας σήμερα.

Ωραία εκτέλεση φάουλ του Νίνη από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από τα κεφάλια τεσσάρων παικτών της Λαμίας και του Βόλου και ευτυχώς δε την βρήκε κανένα, με αποτέλεσμα να καταλήξει στα χέρια του Επασί ο οποίος με διπλή προσπάθεια την μπλόκαρε και σταμάτησε η φάση.

Στο 76΄είχαμε ένα μαρκάρισμα ςκτός φάσης του Νίνη στον Χατζηστραβό μέσα στην περιοχή του Βόλου, με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να τρέχουν αμέσως στον Φωτιά, ο οποίος έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας… Ούτε το VAR φάνηκε να πήρε θέση στη φάση αυτή.

Άλλες δύο αλλαγές στο 78΄για τον ΠΑΣ Λαμία, έξω πέρασε ο Σκόνδρας και στη θέση του πέρασε ο Προβυδάκης, ενώ ο Μπεχαράνο αποχώρησε για να μπει στη θέση του ο Βλάχος. Σε εκτέλεση κόρνερ του Νίνη στο 80΄η μπάλα έφτασε μετά απομάκρυνση στον Μαρτίνεζ, ο οποίος σούταρε από μακριά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Λίγα μόλις λεπτα χρειάστηκε ο Κρητικός από την ώρα που πέρασε ως αλλαγή στο ματς για να σκοράρει. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, μετά από μία «αναμπουμπούλα» στην άμυνα της Λαμίας, έκανε το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι του Επασί για το 0-1.

Ότι δεν έγινε σε 85΄αγώνα έγιναν στο τέλος. Αμεσως μετά το γκολ του Βόλου, η Λαμία έφυγε στην αντεπίθεση με τον Καραμάνο να πατάει περιοχή και να ανατρέπεται από τον Γκαραβέλη. Ο Φωτιάς χωρίς δεύτερη σκέψη έδωσε το πέναλτι, δίνοντας την ευκαιρία στον Ντέλετιτς να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Σέρβος δεν αστόχησε και από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-1 πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ με τη φανέλα της Λαμίας. Πραγματικά, ότι δεν είδαμε σε όλο τον αγώνα το είδαμε στα τελευταία λεπτά… Η Λαμία στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Χατζηστραβό να πιάνει ένα σουτ από καλή θέση, όμως η κατάληξη ήταν το άουτ.

Το 1-1 έμεινε έως το τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μοιράζονται απο έναν βαθμό…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Βασιλακάκης, Καραμάνος.

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Τζέιμς, Προβυδάκης, Βλάχος, Σαραμαντάς, Γκούγκα, Χατζηστραβός, Τσούκαλος

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεζ): Γκαραβέλης, Μήτογλου, Φάουστο, Τέκιο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Δουβίκας, Νίνης, Αλμπούερτο Μπουένο, Ρενάτο Σάντος

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Κολόμπο, Ντεντάτης, Σάντσες, Κιάκος, Ριέντρα, Μαρτίνεθ, Περέα, Κρητικός