Νέα

ΠΑΣ Λαμία: Θέλει τη νίκη στο ντεμπούτο του Πετράκη

Ο Βόλος και η Λαμία ήταν οι δύο ομάδες που δε διεκδίκησαν την εξάδα ως το τέλος, αλλά δεν ένιωσαν και τον κίνδυνο πίσω τους. Αυτό οδήγησε σε πολλές αλλαγές, όπως η πιο πρόσφατη, με τη Λαμία να αντικαθιστά στον πάγκο της τον Άκη Μάντζιο με το Γιώργο Πετράκη.

Ο Βόλος

Νίκησε ένα από τα τρία πρώτα παιχνίδια του στα πλέι άουτ, αυτό με την Ξάνθη. Είναι και η μοναδική του νίκη στα επτά τελευταία, αφού η αμέσως προηγούμενη ήταν την 1η Φεβρουαρίου με αντίπαλο τη Λαμία. Έχει επίσης δύο νίκες στα 12 τελευταία.

Δεν έχει ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία, ενώ είχε τρεις στα έξι προηγούμενα.
Σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια του, αλλά έχει πετύχει μόλις τρία γκολ στα έξι τελευταία.
Με την Ξάνθη και την ΑΕΛ σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που δεν είχε κάνει στα δέκα προηγούμενα παιχνίδια.

Στην κανονική διάρκεια
Έκανε τέσσερις νίκες στα τελευταία 22 της κανονικής περιόδου, ενώ είχε τρεις νίκες στα τέσσερα πρώτα.

Νεοφώτιστος στην κατηγορία τερμάτισε 10ος.
Με 42 γκολ είχε μαζί με τον Παναιτωλικό την δεύτερη χειρότερη άμυνα, μετά τον Πανιώνιο.

Δεν είχε ισοπαλία στα 10 πρώτα παιχνίδια, αλλά έκανε έξι στα 16 τελευταία.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε στη φάση των «16» από τον Ατρόμητο.

Ο Βόλος εντός έδρας

Νίκησε την Ξάνθη, αφού δεν είχε νίκη στα δύο προηγούμενα.

Για πρώτη φορά κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο σε παιχνίδι της έδρας του!

Δεν είχε σκοράρει σε επτά παιχνίδια εντός έδρας στο πρώτο ημίχρονο, μέχρι που τα κατάφερε με την Ξάνθη.

Έχει πετύχει τέσσερα από τα 14 του γκολ στο πρώτο ημίχρονο, τα δύο στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο.

Στην κανονική περίοδο
Δεν είχε καλή πορεία στην έδρα του, ειδικά στον δεύτερο γύρο. Κέρδισε ένα από τα έξι τελευταία, αυτό με τη Λαμία, ενώ είχε κερδίσει τα τέσσερα από τα επτά πρώτα.

Δεν προηγήθηκε στο ημίχρονο σε κανένα παιχνίδι της έδρας του! Σε επτά ήταν ισόπαλος και σε πέντε πίσω στο σκορ. Από τα τέσσερα παιχνίδια που κέρδισε στα δύο πρώτα ήταν ισόπαλος (Άρη και ΟΦΗ) στο ημίχρονο και στα δύο τελευταία έχανε (Παναιτωλικό και Πανιώνιο).

Είχε τη χειρότερη εντός έδρας άμυνα με 16 γκολ.

Η Λαμία

Προέρχεται από την ήττα στην έδρα της από τον Πανιώνιο, που έφερε αλλαγή προπονητή. Ο Γιώργος Πετράκης είναι ο πέμπτος προπονητής, που θα εργαστεί στη Λαμία στη Super League, Έλληνας όπως και όλοι οι προηγούμενοι. Κανένας από τους τέσσερις δεν ξεκίνησε με νίκη στο ντεμπούτο του.

Έχασε από τον Πανιώνιο και έτσι έχει μια μόνο νίκη, αυτή με τον Παναιτωλικό, στα 12 τελευταία για το πρωτάθλημα.

Έχει φτάσει τις 13 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα, 15 μαζί με το Κύπελλο!

Στο Περιστέρι συνέχισε την εντυπωσιακή της… συνέπεια. Σε όλες τις ισοπαλίες της με σκορ, πάντα σκοράρει πρώτη και πάντα ισοφαρίζεται!
Έχει τέσσερις με 0-0 και δύο με 2-2, με τον Ατρόμητο και με τον Άρη, που ισοφαρίστηκε δύο φορές από τον Ατρόμητο και από 2-0 σε 2-2 με τον Άρη! Οι άλλες επτά ισοπαλίες είναι με 1-1, και σε όλες προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε! Δεν έχει ισοπαλία σε αγώνα που δέχτηκε πρώτη γκολ ή που βρέθηκε πίσω στο σκορ! Όποτε έχει δεχτεί πρώτη γκολ είτε χάνει, εννέα φορές, είτε κερδίζει, μια τον ΟΦΗ!

Λέγοντάς το και διαφορετικά σε 12 περιπτώσεις που προηγήθηκε στο σκορ, τέσσερις κέρδισε και εννέα ήλθε ισόπαλη, δεν έχασε ποτέ!

Η περσινή καλύτερη ομάδα της περιφέρειας, τερμάτισε 11η φέτος και θα ήταν 12η, αν δεν είχε την ποινή της η Ξάνθη.

Με 19 γκολ είχε την δεύτερη χειρότερη επίθεση μετά τον Πανιώνιο.

Έκανε 12 ισοπαλίες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ξεκίνησε με οκτώ αγώνες χωρίς νίκη και έκανε τρεις νίκες διαδοχικές νίκες το Νοέμβριο, από τις συνολικά πέντε σε όλο το πρωτάθλημα! Μάλιστα τις τέσσερις από τις πέντε τις έκανε σε διάστημα 35 ημερών!

Η νίκη στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου στις 5 Ιανουαρίου ήταν η μοναδική στα 13 του δεύτερου γύρου.

Στο Κύπελλο αποκλείστηκε στα προημιτελικά από τον Ολυμπιακό

Η Λαμία εκτός έδρας

Πήρε ισοπαλία στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο. Μπορεί να μην έχει νίκη στα πέντε τελευταία, έχει πάρει όμως τρεις ισοπαλίες.
Μάλιστα έχει χάσει μόλις τρία από τα 10 τελευταία εκτός, αφού είχε χάσει και τα τέσσερα πρώτα.
Έχει κερδίσει ένα στα εννέα τελευταία, αυτό με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Μεταξύ τους

Η ιστορία τους περιορίζεται στα δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου, που κάθε ομάδα κέρδισε το παιχνίδι της έδρας της. Έχουν και ένα παιχνίδι σε όμιλο Κυπέλλου στη Λαμία την προηγούμενη σεζόν, ισόπαλο 1-1 αυτό.