Νέα από Κόσμο

Πέντε γκολ σε 45 λεπτά ο Φράγκος / Τα υπόλοιπα “ελληνικά” κανόνια (vids)

Όχι ένα, ούτε δύο αλλά πέντε γκολ έβαλε ο πρώην μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ Λαμία, Μιχάλης Φράγκος στην αναμέτρηση της ΠΑΕΕΚ με τον Ύψωνα.

Απίστευτος Μιχάλης Φράγκος στην Κύπρο, ο οποίος έβαλε πέντε γκολ σε 43 αγωνιστικά λεπτά!

Ο πρώην εξτρέμ του ΠΑΣ Λαμία και του Φωκικού, στην αναμέτρηση της ομάδας του ΠΑΕΕΚ για την 14η αγωνιστική της Β΄Κατηγορίας του Κύπρου κόντρα στον ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα σημείωσε 5 τέρματα, στη νίκη των γηπεδούχων με τελικό σκορ… 5-0!

Ο Φράγκος, βρήκε δίχτυα τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο και άλλες δύο στο δεύτερο! Τα γκολ μπήκαν στο 22΄, στο 35΄και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μπήκαν στο 55΄και στο 65 λεπτό.

Αυτή αποτελεί μία από τις σπουδαιότερες επιδόσεις στο πρωτάθλημα της Κύπρου και εννοείται πως είναι ρεκόρ καριέρας για τον Φράγκο. Μάλιστα είναι και πρώτος σκόρερ με 10 τέρματα στην κατηγορία.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Ροδίτη ποδοσφαιριστή, ο οποίος έχει φορέσει τη φανέλα της Λαμίας τόσο στη Β΄Εθνική όσο και στη SuperLeague 1.

Ελληνικά “κανόνια” που έβαλαν πέντε γκολ σε ένα ματς

Δεν είναι και το πιο απλό πράγμα του κόσμου να καταφέρει ένας ποδοσφαιριστής να σκοράρει πέντε γκολ σε ένα παιχνίδι. Δεν είναι λίγοι βέβαια αυτοί που το έχουν πετύχει στο πέρασμα των ετών και μάλιστα ορισμένοι εξ αυτών είναι Έλληνες.

Πριν από 30 χρόνια, ο Δημήτρης Σαραβάκος σημείωσε πέντε γκολ με την Εθνική Ελλάδας στον φιλικό αγώνα με την Αίγυπτο 6-1 στο ΟΑΚΑ. Ο Τσαλουχίδης πέτυχε το πρώτο γκολ (45′), για να ακολουθήσει… βροχή τερμάτων από τον τότε αστέρα του Παναθηναϊκού (47′, 79′, 80′, 88′, 90′).

Η Εθνική προετοιμαζόταν για τα προκριματικά του Euro 1992, στο οποίο δεν κατάφερε να δώσει το παρών, ωστόσο η ομάδα του Αντώνη Γεωργιάδη έδωσε τον καλύτερο εαυτό της στο ΟΑΚΑ και “σκόρπισε” τους “Φαραώ”. Ο Σαραβάκος δημιουργούσε ένα αξεπέραστο ρεκόρ, ξεπερνώντας έτσι τον Αντώνη Τσολίνα που το 1930 είχε σκοράρει τέσσερις φορές στο 6-1 επί της Βουλγαρίας και κατείχε ως τότε την κορυφαία επίδοση.

Με αφορμή τα όργια του “Μήτσου” σε εκείνο το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο, ανατρέχουμε σε χαρακτηριστικές περιπτώσεις Ελλήνων ποδοσφαιριστών που έκαναν κάτι ανάλογο πριν και μετά από τον Σαραβάκο.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΟΚΑΤΑΡΙΔΗ ΣΤΟΝ ΣΕΪΤΑΡΙΔΗ

Η αρχή έγινε από τον Σάββα Τσοκαταρίδη στις 27 Μαΐου 1962 και ήταν ο πρώτος στην ιστορία της Α’ Εθνικής. Ο άσος της Δόξας Δράμας δημιούργησε εφιάλτες στον Φωστήρα, σμπαραλιάζοντας κάθε προσπάθεια να τον αναχαιτίσουν. Το πρώτο γκολ μπήκε στο 19′, για να ακολουθήσουν δυο ακόμη στο 29′ και στο 41′. Στο δεύτερο μέρος, δεν έριξε στροφές, για να σκοράρει στο 57′ και στο 79′, ολοκληρώνοντας μια μυθική εμφάνιση. Όλα τα τέρματά του μπήκαν με το πόδι.

Ελληνικά "κανόνια" που έβαλαν πέντε γκολ σε ένα ματς

Η συνέχεια έγινε από τον Κώστα Νεστορίδη στις 2 Ιουνίου 1963, με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Ηρακλή και να τον διαλύει με 5-0. Ήταν η προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και ο τίτλος κατέληξε στην Ένωση (το πρώτο της στην Α’ Εθνική και το πρώτο μεταπολεμικό). Ο θρύλος της ομάδας σκόραρε στο 15’, στο 26’, στο 60’, 82’ και στο 85’. Με αυτό το επίτευγμά του, ο 33χρονος εκείνη την εποχή Νεστορίδης εξασφάλισε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ για πέμπτη σερί σεζόν με 23 γκολ.

Στις 26 Φεβρουαρίου 1967, ο Βασίλης Κυριακού σημείωσε πέντε γκολ στον εκτός έδρας αγώνα του Απόλλωνα Αθηνών εναντίον του Αιγάλεω για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, που βρήκε νικήτρια την “Ελαφρά Ταξιαρχία” με 6-2 στο “Σίτι”.

Από ‘κει και πέρα, ο Σάκης Κουβάς πέτυχε πέντε γκολ στο ματς του Βύζαντα με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας (5-1) την σεζόν 1967-68, για να ακολουθήσει δυο χρόνια μετά (1969-70) η… παράσταση του Γιώργου Δέδε ξανά με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Λευκωσίας (8-0) με την φανέλα του Πανιωνίου. Η συνέχεια δόθηκε από τον Μιχάλη Δράκο στις 15 Απριλίου 1979, όταν η Ρόδος νίκησε 5-1 την Καβάλα. Ο μέσος των νησιωτών σκόραρε στο 13′, στο 47′, στο 55′, στο 56′ και στο 80′.

Στις 17 Μαΐου 1981, ο Εθνικός διέλυσε 10-0 τον Ατρόμητο Αθηνών και ο Δημήτρης Σεϊταρίδης, πατέρας του άλλοτε διεθνούς άσου Γιούρκα, σκόραρε από το τέταρτο ως το όγδοο γκολ των Πειραιωτών (44′, 47′, 65′, 66′, 72′).

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ “ΚΑΝΟΝΙΑ”

Μετέπειτα, ο Θωμάς Μαύρος στις 27 Ιανουαρίου 1985 πέτυχε πέντε γκολ στο 5-2 της ΑΕΚ απέναντι στο Αιγάλεω, που για μια ακόμη φορά έπεσε σε “δαιμονισμένο” στράικερ. Το πρώτο γκολ στο 40′ μπήκε με σουτ, ακολούθησαν τρία με κεφαλιές στο 46′, στο 52′ και στο 63′, για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με σουτ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η… σκυτάλη πέρασε στον Ντέμη Νικολαΐδη, ο οποίος δυο φορές πέτυχε πέντε γκολ σε αγώνα της ΑΕΚ. Η πρώτη ήταν στις 23 Φεβρουαρίου 1997 στο 6-1 με την Καλαμάτα στη Νέα Φιλαδέλφεια (9′, 21′, 41′, 64′, 77′), ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και σε ματς Κυπέλλου με το Ναυπακτιακό την σεζόν 2001-02, με την Ένωση να επικρατεί 6-3 και τον Ντέμη να οργιάζει (6′, 31′ με πέναλτι, 51′, 63′, 73′).

Πηγή: Lamiasports / sport24