Πέρασε και από την Τρίπολη και πάτησε 5αδα / Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Published

on

Συνεργασία Τζαγκόεφ με Τόσιτς… σέντρα ο Σέρβος, κεφαλιά ο Τσιλούλης και ο ΠΑΣ Λαμία έφυγε με το διπλό από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan SuperLeague ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Ένα γκολ του Τσιλούλη στο 88΄ο ΠΑΣ Λαμία έφυγε από την Τρίπολη κερδίζοντας με 0-1 απέναντι στον Αστέρα.

Το ματς:

Στο 4′ ο Μπαρτόλο έγινε απειλητικός, μπήκε στην περιοχή, όμως το γύρισμα του ανακόπηκε από τους αμυντικούς της Λαμίας.

Λίγο αργότερα στο 7′ ο Καλτσάς ελίχθηκε και κέρδισε φάουλ από τον Τζανδάρη. Ευκαιρία για γέμισμα του Αστέρα, όμως ο Σίντκλεϊ απομάκρυνε.

Στο 9′ μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, βγήκε από την περιοχή του και καθάρισε ο Παπαδόπουλος, με τη Λαμία να προσπαθεί να απειλήσει με ανορθόδοξο τρόπο.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Τρίπολη απειλεί και πάλι με σέντρα-σουτ του Καλτσά από τα δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 17΄πρώτη τελική για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Καρλίτος πήρε την πάσα από τον Μαρτίνεθ, από τα αριστερά ο Ισπανός συνέκλινε προς το κέντρο έκανε το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά.

Βαθιά σέντρα του Ρουμπέν Γκαρθία από τα δεξιά, στο σημείο ο αλάνθαστος μέχρι εκείνο το σημείο Τζανετόπουλος που απομάκρυνε, στο 19΄ ήταν η φάση αυτή.

Σέντρα του Καλτσά από τα δεξιά στο 20΄η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Σιμόν απομάκρυνε πριν γίνει απειλητικός ο Κρέσπι που περίμενε τη μπάλα.

Ευκαιρία για τον Αστέρα στο 23΄. Σέντρα στην καρδία της περιοχής από τον Άλβαρεζ, ο Καλτσάς πήρε την προβολή, όμως το δυνατό πλασέ του κατέληξε άουτ.

Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία στο 29΄. Γέμισε ο Καρλίτος εκτελώντας φάουλ για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε έξω από την περιοχή στον Σλίβκα που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ζουκάνοβιτς και το 0-0 παρέμεινε.

Στο 33΄ο Καλτσάς εκτέλεσε ένα φάουλ για τους γηπεδούχους από πολύ καλή θέση, όμως ο Κοσέλεφ έπεσε και μπλόκαρε εύκολα.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς προσπάθησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να σκοράρει, δημιούργησε τελικές φάσεις, όμως ο ΠΑΣ Λαμία αμύνθηκε σωστά και κράτησε το 0-0 έως το τέλος του 1ου 45λεπτου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Στοχευμένο γέμισμα του Άλβαρεζ, η μπάλα στρώνεται στον Μιριτέλο, όμως το τελείωμα του βρίσκει «στοπ» στον Κοσέλεφ.

Στο 49΄ο ΠΑΣ Λαμία έφυγε στην κόντρα με προϋποθέσεις, αλλά η άμυνα του Αστέρα επέστρεψε άμεσα και ανέκοψε την επίθεση των Φθιωτών.

Στο 58΄ ο Αμαράλ εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Σίντκλει ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα της ζώνης του Αστέρα και πήρε την κεφαλιά, που όμως κατέληξε άουτ. Στο 63′ επικίνδυνη μπαλιά του Καρλίτος με στόχο τον Σλίβκα, ο Παπαδόπουλος το είδε, βγήκε και μάζεψε.

Κεφαλιά στο 67΄για τον Αστέρα με τον Μιριτέλο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, με τον Κοσέλεφ παρόλο αυτά να ελέγχει τη φάση.

Μία σέντρα σουτ του Τσιλούλη από τα δεξιά για τη Λαμία στο 78΄ο Ακούνια για εκατοστά δεν κατάφερε να βάλει το κεφάλι του και να σκοράρει.

Σέντρα του Σιμόν από τα δεξιά, ωραία ήταν η μπαλιά αυτή η οποία βρήκε τον Σλίβκα με τον Λιθουανό ποδοσφαιριστή να προσπαθεί με τακουνάκι να σκοράρει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Λίγο αργότερα ο Τόσιτς, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στη θέση του Καρλίτος, πέρασε τέσσερις παίκτες του Αστέρα έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Λαμία στο 88΄ο Τόσιτς έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τσιλούλης ο οποίος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι έκανε με κεφαλιά το 0-1.

Ο Αστέρας πολιόρκησε την άμυνα της Λαμίας για περίπου 4 λεπτά προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε με το 0-1 χάρη σε τέρμα του Τσιλούλη να παραμένει!

Τεράστιο τρίποντο για τους «κυανόλευκους» οι οποίοι την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθούν στο ΔΑΚ «Αθανάσιος Διάκος» τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική της Stoiximan SuperLeague το ερχόμενο Σάββατο στις 17:30.

Οι αρχικές ενδεκάδες του αγώνα:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλο, Χριστόπουλο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Άλβαρες, Μουνάφο, Γκρόζντανιτς, Κρέσπι, Καλτσάς, Μπαρτόλο, Μιριτέλο

Στον πάγκο ήταν: Σγουρής, Ατιένζα, Καρμόνα, Χουχούμης, Ντιαρά, Αλάγκμπε, Σουρλής, Ζούγλης, Μάντζης

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Σίντκλεϊ, Νούνιες, Σλίβκα, Τζανδάρη, Μαρτίνεθ, Αμαράλ, Καρλίτος

Στον πάγκο ήταν: Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Μάλτσι, Τζαγκόεφ, Τσιλούλης, Τόσιτς, Ακούνια, Βασιλαντωνόπουλος, Λόνγκο

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.