Πέταξε ένα ημίχρονο και ευκαιρίες / Ξάνθη – ΠΑΣ Λαμία 0-0

Published

on

Η Λαμία πέταξε το πρώτο ημίχρονο στην Ξάνθη, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στο 2ο, έχασε τρεις κλασσικότατες ευκαιρίες να φύγει για πρώτη φορά με το τρίποντο από την Θρακιώτικη πόλη όμως το τελικό 0-0 δεν την αφήνει δυσαρεστημένη αφού ο Ντζουρίσκοβιτς αν δεν είχε σημαδέψει το δοκάρι θα είχε χαρίσει μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η 11η ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την Λαμία φέτος και 4η εκτός έδρας με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να ανεβαίνει στους 26 βαθμούς.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 και τους Αμπαντ, Μπαξεβανίδη, Τεσέιρα, Φοσέ, Σόσα, Καμαρά, Κασάδο, Καρασαλίδη, Μουλέν, Στάρτζεον και Κάστρο.

Στον αντίποδα ο Άκης Μάντζιος διατήρησε το 4-3-3 αλλάζοντας πρόσωπα και θέσεις αφού στην τετράδα της άμυνας βρέθηκε αριστερά ο Σκόνδρας για πρώτη φορά φέτος, με τον Ασίγκμπα δεξιά, ενώ στην επιθετική τριάδα ο Βιγιάλμπα αγωνίστηκε δεξιά με τον Βασιλόγιαννη να αναλαμβάνει την αριστερή πτέρυγα.

Χωρίς τελική στο ημίχρονο η Λαμία!

Σε ένα πολύ κακό και φτωχό από πλευράς θεάματος πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη ήταν ανώτερη της Λαμίας η οποία είχε μόλις μια…υποψία τελικής σε 45 λεπτά παιχνιδιού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ξάνθη να απειλεί μόλις στο 4′ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κάστρο έκανε την κεφαλιά, ο Δημούτσος έδιωξε και στη συνέχεια ο Καμαρά σούταρε με τον Θεοδωρόπουλο να μπλόκαρε την μπάλα.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 7′ μια κεφαλιά του Κάστρο μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουλέν δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Θεοδωρόπουλο αφού κατέληξε άουτ. Στο 18ο λεπτό ένα γυριστό σουτ του Καρασαλίδη από τη μεγάλη περιοχή, μάζεψε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος, για να φτάσουμε στη φάση του 19ου λεπτού με τον Στάρτζεον να πέφτει εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Τζανετόπουλου με τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να δείχνει κίτρινη για θέατρο στον μέσο της Ξάνθης. Μια φάση στην οποία διαμαρτύρονται για πέναλτι οι παίκτες της Ξάνθης, με το ριπλέι να δείχνει ότι υπάρχει επαφή χαμηλά από τον Τζανετόπουλο.

Η μοναδική στιγμή της Λαμίας στο ημίχρονο ήταν στο 34΄ με ένα αρκετά μακρινό σουτ του Νιάσσε να καταλήγει απελπιστικά άουτ. Στο 35′ Φάουλ του Μουλέν από αριστερά, προσπάθησε ο Φοσέ μέσα στην περιοχή να σουτάρει αλλά έκοψαν οι αμυντικοί της ομάδας μας, με τον Εντουάρντο να έχει την τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει το σουτ του.

Τις είχε μαζεμένες στο δεύτερο!

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους χάνοντας αρκετές και πολύ κλασσικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ!
Η Λαμία προειδοποίησε στο 55′ με τον Βιγιάλμπα έπειτα από ωραία πάσα του Βασιλόγιαννη να πατά στην περιοχή και να σουτάρει με τον Αμπάντ να μπλοκάρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νιάσσε χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλόγιαννη, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο 2ο δοκάρι όπου βρισκόταν αφύλακτος ο Νιάσσε, έκανε και την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
Αν η φάση του Νιάσσε ήταν κλασσική, στο 79′ ο Σάλιακας χάνει το άχαστο αφού βγήκε μόνος του στην κόντρα, διένυσε με τη μπάλα το μισό γήπεδο, έφτασε απέναντι από τον Αμπάντ όμως δεν ευστόχησε στο τετ-α-τετ με το 0-0 να παραμένει.
Η Ξάνθη απάντησε στο 86′ με τον Ντζουρίσκοβιτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους χάνοντας ευκαιρίες με δύο σουτ του Κοβάτσεβιτς στις καθυστερήσεις να αποκρούουν οι αμυντικοί της ομάδας κρατώντας το πολύτιμο 0-0!

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Αμπαντ, Μπαξεβανίδης, Τεσέιρα, Φοσέ, Σόσα, Καμαρά, Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο.
 ΠΑΣ Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βιγιάλμπα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Νιάσε, Καραμάνος, Βασιλόγιαννης.