Χωρίς κατηγορία

Βασιλόγιαννης και…… “σουζα” το αλογάκι (pics and video)

Με τη Λαμία να απoδίδει τα μέγιστα παίζοντας σαν ομάδα επιπέδου Super League νίκησε και τη Λάρισα το απόγευμα της Δευτέρας στο ΔΑΚ με σκορ 1-0 και αναρριχήθηκε  στη 2η θέση του Βορείου ομίλου της Football League.

Μπροστά σε  4.000 κόσμο,που κατέκλησαν το γήπεδο της πόλης μας, μεταξύ των οποίων και 150 οπαδοί των “βυσσινί”, οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ έπαιξαν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης τους Θεσσαλούς στη περιοχή τους, δείχνοντας από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό και έφτασν πανάξια στη νίκη χάρη σε γκολ του Βασιλόγιαννη.

Από τους κορυφαίους του αγώνα ο σκόρερ, όπου μαζί με τον Τζον Καμαρά αποτέλεσαν τους κινητήριους μοχλούς για τους “κυανόλευκους”. Από την πλευρά του, ο Μπλάζιτς είχε πολύ ήσυχο απόγευμα, καθώς η Λάρισα είχε περιοριστεί  στην εξαιρετικά στημένη αμυντική γραμμή της ομάδας μας.

Σημειώνεται πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με εννέα παίκτες το ματς, λόγω της αποβολής του Ντερνίς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 53ο λεπτό και τραυματισμού του Φορνέρ στο 85′.

Πέρασαν 15 λεπτά αναγνωριστικού ποδοσφαίρου, μέχρι η Λαμία να αναλάβει τα ηνία του αγώνα, να περιορίσει την ΑΕΛ στο δικό της μισό και να ελέγξει απόλυτα το ματς. Οι “βυσσινί” ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν σε κόρνερ που παραχώρησε ο Λεάντρο σε προσπάθεια του Ντερνίς, ο τελευταίος εκτέλεσε, ο Πινδώνης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μπλάζιτς μάζεψε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζουλιώτης μπήκε από δεξιά στην περιοχή, ο Δεληζήσης τον ανέτρεψε, όμως ο διαιτητής Αγγελάκης έδειξε το κόρνερ. Στο 18′ και πάλι ο Ζουλιώτης απο δεξιά έκανε τη σέντρα, όμως ο Νεόφυτος από το ύψος του πέναλτι έστειλε άουτ τη μπάλα με το κεφάλι. Στο 22ο λεπτό ο Αποστολίδης έπεσε στη γωνία και μάζεψε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο λλίγο έξω από την περιοχή. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Τσιλιγκίρης έκανε την μπαλιά στο Μουλόπουλο, που όμως ήταν άστοχος από καλή θέση. Στο 37′ ο Νεόφυτος άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Ζουλιώτη, αυτός τροφοδότησε τον Βασιλόγιαννη που άνοιξε το κοντρόλ και το γύρισμα του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό αργότερα, ο Νεόφυτος άφησε στον κενό χώρο για τον Γκούρμα, που έφυγε για την περιοχή με τον Σαρακατσάνο να τον ανατρέπει στην περιοχή και τον διαιτητή να δείχνει και πάλι κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Ζουλιώτης σέντραρε από δεξιά, σε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λάρισας έπεσε στο έδαφος, όμως ο κ. Αγγελάκης έδειξε “παίζεται”.

Στην επανάληψη οι “κυανόλευκοι” ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, ψάχνοντας ακόμα περισσότερα το γκολ. Στο 50′ οι Ζουλιώτης-Νεόφυτος συνδυάστηκαν, άνοιξαν δεξιά στον Βασιλόγιαννη που μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε καθαρά από τον Κοντοδήμο, ωστόσο ο έδειξε κίτρινη για θέατρο στον ποδοσφαιριστή της Λαμίας! Τέσσερα λεπτά αργότερα πάντως οι ισορροπίες “διαταράχθηκαν”, όταν ο Ντερνίς πήρε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα και άφησε με δέκα παίκτες τους φιλοξενούμενους. Στο 57′ ο Μπλέντι μπήκε στην περιοχή του Μπλάζιτς και ο Ρεπετσάς πρόλαβε και έκοψε, διώχνοντας σε κόρνερ την τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Βασιλόγιαννης έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ, που έφυγε λίγο άουτ και ενώ ο Φράγκος μόλις δεν πρόλαβε να μπει στη φάση. Στο 71ο λεπτό ο Φατιόν από αριστερά γύρισε στον Χαϊκάλη, όμως αυτός έστειλε λίγο άουτ τη μπάλα. Εν τέλει, η δικαίωση για την Λαμία ήρθε στο 74ο λεπτό! Ο Καμαρά έβγαλε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Βασιλόγιαννη, αυτός με πλάτη στο τέρμα κοντρόλαρε και έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα, μέσα σε πραγματικό πανζουρλισμό! Πάντως, η ομάδα μας δεν σταμάτησε εκεί και έψαξε και το δεύτερο γκολ. Στο 78′ ο Καμαρά άνοιξε στον Χαϊκάλη που έκανε το παράλληλο γύρισμα για να διώξουν όπως-όπως οι αμυντικοί της ΑΕΛ σε κόρνερ. Στο 81′ και πάλι ο Χαϊκάλης τροφοδότησε τον Γκούρμα που σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής μόλις άουτ. Η ΑΕΛ μάλιστα στο 88′ έχασε και τον Φορνέρ, που αποχώρησε τραυματίας και ενώ ο Κώστας Παναγόπουλος είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τέννες): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Ρεπετσάς, Καμαρά, Βασιλόγιαννης, Γιενκά (27′ Φράγκος, 66′ Χαϊκάλης), Νεοφυτος, Φατιόν, Γκούρμα (85′ Μουμίν)

ΑΕΛ (Κώστας Παναγόπουλος): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τσιλιγκίρης (75′ Καρανίκας), Πινδώνης, Βερντού (64′ Στεφανίδης), Ντερνίς, Μουτσαμπλέντι (58′ Φορνέρ)

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας.