Match Center

Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο / ΑΕΚ – ΠΑΣ Λαμία 3-0

Δύσκολο εξ΄αρχής ήταν το έργο του ΠΑΣ Λαμία απέναντι στην ΑΕΚ στην OPAP Arena και το τελικό 2-0 το επιβεβαίωσε, με τη Λαμία να κάνει κακό πρώτο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ που τους χάρισαν τη νίκη. Άλλαξαν εικόνα οι κυανόλευκοι στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα για τον δικέφαλο ο Μάνταλος με πέναλτι στο 93′.

Tα γκολ της Ένωσης πέτυχαν οι Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο, οι οποίοι έκαναν σεφτέ στα γκολ στο πρωτάθλημα και ο Μάνταλος ολοκλήρωσε τον θρίαμβο.

Ο 25χρονος φορ από το Τρινιντάτ και Τομπάγκο άνοιξε το σκορ στην πρώτη τελική στο 10ο λεπτό. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Κοσέλεφ, ο Σλίβκα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Αραούχο δεν εκτέλεσε με το ψαλιδάκι. Η μπάλα στρώθηκε στον Γκαρσία που έκανε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης ήρθε στο 36ο λεπτό. Ο Αραούχο απέφυγε ωραία τον Παπαδόπουλο και με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοσέλεφ.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες έκαναν λίγες φάσεις, όμως η ΑΕΚ βρήκε και το τρίτο γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μάνταλου στο 90+3′.

Γκαρσία και Αραούχο έκαναν τη δουλειά

Η ΑΕΚ επέβαλε από νωρίς το παιχνίδι της κόντρα στη Λαμία που περίμενε πίσω από την μπάλα για να διαφυλάξει καλύτερα τα μετόπισθεν. Ωστόσο μόλις στην πρώτη της τελική η Ένωση βρήκε το γκολ με τον Λιβάι Γκαρσία, που σκόραρε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Το γκολ δεν άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ συνέχισε στον επιθετικό της ρυθμό, στην προσπάθειά της να βρει κι άλλα γκολ. Η Λαμία από την άλλη είχε την πρώτη της τελική στο 30ο λεπτό, όμως η προσπάθεια του Κυριάκου Παπαδόπουλου δεν ανησύχησε καθόλου τον Στάνκοβιτς.

Ένα λεπτό μετά ο Γκαρσία έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν έπειτα από γύρισμα του Γκατσίνοβιτς με το εξωτερικό έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 36′ ήρθε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ με τον Αραούχο και εκεί μπήκαν οι βάσεις για τη νίκη.

Στο 40ο λεπτό ο Καρλίτος δοκίμασε ένα ωραίο σουτ από μακριά το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κοσέλεφ με ενστικτώδη επέμβαση σταμάτησε την κεφαλιά του Ελίασον, την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Ο Μάνταλος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πιο αργός, με την ΑΕΚ να ρίχνει την ταχύτητά της, έχοντας και το “μαξιλαράκι” των δύο γκολ.

Η πρώτη τελική της Ένωσης στο δεύτερο μέρος ήταν στο 55′ με το σουτ του Ελίασον, το οποίο δεν ανησυχήσε καθόλου τον Κοσέλεφ. Η Λαμία σταδιακά πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στην προσπάθειά της να πάρει κάτι από το ματς.

Στο 70′ ο Αλμέιδα έριξε στο ματς Τσούμπερ, Πισάρο και Πόνσε και η επιθετική γραμμή της ΑΕΚ πήρε νέα πνοή στο παιχνίδι. Ένα λεπτό μετά μάλιστα ο Πισάρο τροφοδότησε τον Πόνσε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Τζανετόπουλος του έβαλε το στοπ και παραχώρησε κόρνερ, ενώ λίγο μετά το σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Στο φινάλε ο Μάνταλος κέρδισε πέναλτι και έκανε το 3-0.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Ελίασον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Γκαρσία

ΠΑΣ Λαμία (Λ. Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλει, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμαράλ, Ομάρ, Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Καρλίτος

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.