Πρεμιέρα με κακή εικόνα και ήττα / Βόλος – ΠΑΣ Λαμία 2-1

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος για την σεζόν 2021-22 η Λαμία ξεκίνησε με το αριστερό γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-1. Τραγική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο για τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Γρηγορίου. Άλλαξε την εικόνα της ομάδας στην επανάληψη με τις αλλαγές του αλλά δεν απέφυγε την ήττα!

Μπήκε νοχελικά ο ΠΑΣ Λαμία και το πλήρωσε νωρίς

Με το κλασσικό 4-2-3-1 ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Γρηγορίου, με τον Σαράνοφ στο τέρμα, τον Σκόνδρα δεξιά τον Μαρτίνεθ αριστερά, ενώ στο κέντρο της άμυνας είχαμε τους Αντέτζο και Τζανετόπουλο. Στο κέντρο οι Γκέντσογλου και Τζανδάρη, ενώ ο Νούνιες έπαιξε πίσω από τον προωθημένο Καραμάνο. Στα άκρα είχαμε τον Ρόμανιτς δεξιά και τον Ελευθεριάδη αριστερά.

Μόλις στο 1΄του αγώνα ο Βόλος έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Τζανδάρης έκανε λάθος λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Μπαριέντος έκλεψε τη μπάλα την έδωσε στα πλάγια στον Φεράρι ο οποίος έκανε τη σέντρα, ο Φερνάντεζ δοκίμασε το σουτ ολομόναχος αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ότι δεν πέτυχε ο Φερνάντες στο 1΄το πέτυχε δυστυχώς ο Μπαρτόλο στο 8΄. Εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος, η μπάλα στρώθηκε στον Φερνάντεζ για σουτ, ο παίκτης του Βόλου σούταρε δυνατά ο Σαράνοφ έπεσε με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Αντέτζο έκανε τραγικό λάθος με αποτέλεσμα να δώσει πάσα σε λάθος παίκτη και ο Μπαρτόλο να γράψει από κοντά το 1-0.

Η Λαμία έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 11΄όταν ο Γκέντσογλου εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά, ο Τζανετόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά με τη μπάλα να πηγαίνει στο πίσω δοκάρι. Εκεί βρισκόταν ο Ελευθεριάδης ο οποίος προ κενής εστίας δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι για λίγο και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Καλή φάση ξανά για τον ΠΑΣ Λαμία, με τον Νούνιες να κερδίζει φάουλ σε καλή θέση. Ο Γκέντσογλου ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Ωραίο κλέψιμο του Τζανδάρη στο 27΄, με τον Έλληνα μέσο να βρίσκεται σε θέση δεξιού εξτρέμ, βγάζοντας τη σέντρα για τον Καραμάνο ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, αφού ο επιθετικός της Λαμίας πιεζόταν από τους αμυντικούς του Βόλου.

Βρήκαν και 2ο γκολ οι γηπεδούχοι με ωραίο συνδυασμό

Απίστευτη ανάπτυξη για τον Βόλο και ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Μπαρτόλο να κάνει το 2-0. Ο Ορόζ συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Φαν Βερτ, ο δεύτερος έδωσε τη μπάλα στον Μπαρτόλο ο οποίος από μακρινή απόσταση δοκίμασε το πόδι του στέλνοντα τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Σαράνοφ, όμως ο Σέρβος τερματοφύλακας της Λαμίας εκτινάχθηκε κρατώντας το 1-0.

Δυστυχώς φτάνοντας στο πρώτο 30λεπτο του αγώνα και έχοντας δεχθεί ήδη ένα γκολ, η Λαμία δεν είχε καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Αντιθέτως, τα λάθη ήταν αρκετά, το κέντρο αρκετές φορές δεν συνεργαζόταν σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αναπτυχθεί αλλά και να αμυνθεί όταν ο Βόλος είχε τη μπάλα.

Στο 40΄καλή φάση ξανά για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Γκέντσογλου εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε αλλά ο Τζανδάρης δεν μπόρεσε να γυρίσει την μπάλα στη μικρή περιοχή…

Η Λαμία έχασε την ευκαιρία… ο Βόλος σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 42΄ο Φαν Βερτ έγινε κάτοχος της μπάλας εντός της περιοχής της Λαμίας, έχοντας στην πλάτη του τον Τζανετόπουλο. Ο επιθετικός του Βόλου, γύρισε πολύ ωραία με τη μπάλα πλασάροντας αμέσως στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος των δικτύων του Σαράνοφ.

Προσπάθησε να αντιδράσει η ομάδα το Γρηγορίου και στο 42΄ μία σέντρα του Μαρτίνεθ, κεφαλιά του Ελευθεριάδη, αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ. Το 2-0 έμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου με τον ΠΑΣ Λαμία δυστυχώς να απογοητεύει στο πρώτο ημίχρονο της νέας σεζόν. Η ομάδα έδειχνε να είναι αρκετά ασύνδετη, το κέντρο το είχε πάρε ο Βόλος από τα πρώτα λεπτά με συνέπεια να βγαίνει σε κόντρα επίθεση σε κάθε ευκαιρία.

Ο ΠΑΣ από το 30΄και έπειτα προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε ορισμένες ευκαιρίες όμως τα γκολ και την ουσία την είχε η ομάδα του Αμπασκάλ.

Σκόραρε νωρίς και άλλαξε εικόνα στο 2ο ημίχρονο

Ο Μιχάλης Γρηγορίου βλέποντας την ομάδα του να πάσχει σε αρκετούς τομείς του παιχνιδιού πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μαζουλουξής, Ταϊρόν και Μανουσάκης πέρασαν στις θέσεις των Αντέτζο, Γκέντσογλου και Ελευθεριάδη.  Ο Αντέτζο δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και δικαιολογημένα αντικαταστάθηκε, ο Γκέντσογλου αντίκρισε κίτρινη πολύ νωρίς συνεχίζοντας το σκληρό παιχνίδι με αποτέλεσμα να είναι επίφοβος για δεύτερη κίτρινη, ενώ ο Ελευθεριάδης άφησε τη θέση του στον Μανουσάκη με τον Γρηγορίου να φρεσκάρει το δεξιό του άκρο.

Οι κυανόλευκοι απείλησαν πρώτοι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαρτίνεθ στο 46′ να σουτάρει και τον Κλέιμαν να διώχνει με γροθιές σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του εν συνεχεία ο Μαζουλουξής με προβολή δεν είδε εστία στέλνοντας την μπάλα άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν το 49΄με τον Ρεγκατίν με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Φεράρι να σημαδεύει τον Σαράνοφ!

Η Λαμία εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Βόλου με τον Ταϊρόν να κλέβει την μπάλα και να μειώνει σε 2-1 στο 52ο λεπτό. Ένα γκολ το οποίο ξαναέβαλε τους κυανόλευκους στο παιχνίδι.

Οι κυανόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση στο 56′ με τον Νούνιες να χορεύει την περιοχή των γηπεδούχων, ξεμαρκαρίστηκε, έκανε και το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και στη συνέχεια να καταλήγει κόρνερ.  Η Λαμία ήταν αρκετά ανεβασμένη στο δεύτερο ημίχρονο πατώντας συνεχώς περιοχή.

O Βόλος στο 63′ είχε καλή στιγμή για ένα τρίτο γκολ όμως από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος η απευθείας δυνατή κεφαλιά του Γκρίλο δεν βρήκε στόχο με την Λαμία να πατά ακόμη περισσότερο γκάζι στη συνέχεια.

Στο 65′ από ατομική ενέργεια του Ταϊρόν η μπάλα δεν βρήκε στόχο ενώ δύο λεπτά μετά ο Ρόμανιτς με ωραία προσπάθεια από αριστερά σούταρε σημαδεύοντας την κλειστή γωνία του Κλέιμαν ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια.  Τα λεπτά περνούσαν με την Λαμία να ψάχνει λυσσαλέα ένα δεύτερο γκολ χωρίς επιτυχία.

Μόλις το παιχνίδι μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο η ένταση ήταν έκδηλη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, τα μαρκαρίσματα πολλά και σκληρά εκατέρωθεν με αποτέλεσμα να λείψει η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.  To 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Φερνάντες (85΄ Βοϊτκόφσκι), Μπαριέντος (77΄ Σοάρες), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φαν Φερτ (67΄ Ροσέρο)

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο (46΄ Μαζουλούχης), Τζανετόπουλος (83΄ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Γκέντσογλου (46΄ Τιρόνε), Τζανδάρης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Καραμάνος (73΄ Μανούσος), Ελευθεριάδης (46΄ Μανουσάκης)