Πρώτη εκτός έδρας νίκη και 12η θέση! / Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία 0-1

Published

on

Η Λαμία πήρε τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα με 0-1, έφτασε τους 15 βαθμούς στο πρωτάθλημα αφήνοντας πίσω και τον Παναιτωλικό με 13 και πλέον με τα δύο παιχνίδια με την ΑΕΛ να εκκρεμούν, κρατά την τύχη στα χέρια της. Νικητής για δεύτερη φορά μέσα σε 20 μέρες ο Γρηγορίου στην σκακιέρα των προπονητών.

Πως ξεκίνησαν οι δύο ομάδες

Ο Μιχάλης Γρηγορίου επέλεξε να ξεκινήσει με τους Επασί κάτω από το τέρμα, με τον Σκόνδρα δεξιά και τον Μαρτίνεθ αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας ο Αντέτζο με τον Τζανετόπουλο ενώ στον άξονα ο Μπεχαράνο με τον Τζανδάρη. Αριστερά ο Ρόμανιτς, δεξιά ο Ντέλετιτς ενώ στην κορυφή ο Καραμάνος με τον Αραμπούλι σε ένα 4-4-2 το οποίο αρκετές φορές γινόταν 4-2-3-1 με τον αρχηγό της Λαμίας, Καραμάνο να παίζει πίσω από τον Γεωργιανό φορ.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα περιείχε τους Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Λίσγάρας, Ιωαννίδης, Μπεντινέλι, Κάλισιρ, Σλίβκα, Τσαμπούρης, Τσιλούλης, Ντάουντα, Φατιόν

Το ματς

Σε ένα πραγματικά κακό αγωνιστικό χώρο, η Λαμία προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να παίξει αρκετά ψηλά, να πιέσει και να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Σκληρά μαρκαρίσματα από τα πρώτα λεπτά, κυρίως από τους φιλοξενούμενους που ήθελαν να «σπάσουν τον τσαμπουκά» του Απόλλων. Το πρόβλημα του αγωνιστικού χώρου, είχε ως αποτέλεσμα αρκετές εύκολες πάσες να καταλήγουν σε λάθος πόδια, ενώ τα αβίαστα λάθη είχαν κάνει από το πρώτο πεντάλεπτο την εμφάνισή τους.

Γκολ για τη Λαμία στο 10΄με τον Αραμπούλι να πλασάρει ωραία τον Βέρχουλστ, αλλά δυστυχώς ο Γεωργιανός πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ και η φάση δεν σημειώθηκε ποτέ. Καλύτερα οργανωμένη η Λαμία στα πρώτα λεπτά, με ορθολογικές επιθέσεις, με τον Απόλλων να προσπαθεί κυρίως με μακρινές μπαλιές να κάνει παιχνίδι.

Πρώτη καλή φάση για τη Λαμία στο 16΄όταν ο Ντέλετιτς άλλαξε παιχνίδι στον Ρόμανιτς, αυτός έβγαλε στον Μαρτίνεθ ο οποίος προωθηθεί και αυτός με τη σειρά του έδωσε τον Καραμάνο. Ο αρχηγός του ΠΑΣ αντί να τελειώσει τη φάση μόνος του, έδειξε αλτρουϊσμό, δίνοντας τη μπάλα λάθος στον Αραμπούλι, αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν και έκοψαν.

Πολλά τα νεύρα στη Ριζούπολη…

Σέντρα του Τσαμπούρη στο 20΄από τα αριστερά, αλλά ο Επασί ήταν σε καλή θέση και βγήκε και μπλόκαρε σωστά. Αρκετά τα νεύρα στο παιχνίδι με τους ποδοσφαιριστές να ακολουθούν περισσότερο τις φωνές των πάγκων… και λιγότερο τη ροή του αγώνα με αποτέλεσμα να διαμαρτύρονται για κάθε φάση.

Στο πρώτο τέταρτο είχαμε την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Φατιόν, ενώ στο 25΄ο Τσαμπούρης ήταν ο δεύτερος που αντίκρισε την κάρτα του Ζαχαριάδη, καθώς ο Ρόμανιτς τον πέρασε σαν σταματημένο και αυτός τον πάτησε στην φτέρνα.

Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς, ο Τσαμπούρης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και από μακρινή απόσταση, με γέμισμα μέσα στην περιοχή της Λαμίας, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Επασί μπλόκαρε εύκολα.

Πέναλτι… και γκολ αλά Μπρούνο Φερνάντες του Αραμπούλι!

Στο 31΄η Λαμία έπειτα από χέρι μέσα στην περιοχή του Αντόνι Φατιόν, κέρδισε πέναλτι, το οποίο αν και ο Ζαχαριάδης έδωσε αμέσως, περίμενε και το VAR για να του το επιβεβαιώσει. Το πέναλτι τελικά εκτελέστηκε, με τον Γεωργιανό να επιλέγει ξανά τον τρόπο παράξενο τρόπο αλά Μπρούνο Φερνάντες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κάνοντας το 0-1.

Δίκαιο το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν περισσότερες καλές συνεργασίες, ενώ προσπαθούσαν να παίξουν όσο το δυνατόν πιο κάθετο ποδόσφαιρο, με τον αγωνιστικό χώρο παρόλο αυτά να μην βοηθάει.

Όσο αφορά τη φάση του πέναλτι, οι άνθρωποι της Λαμίας ζήτησαν τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Φατιόν, κάτι που δεν έκανε ο διαιτητής του αγώνα.

Σουτ του Ρόμανιτς στο 40΄έπειτα από πάσα του Ντέλετιτς, η μπάλα βρήκε όσο έπρεπε στον αμυντικό και κατέληξε στα χέρια του Βέρχουλστ. Πολύ καλύτερη η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο, με πιο επιθετικές βλέψεις και όπως αναφέραμε ξανά πιο ορθολογικό ποδόσφαιρο.

Πολύ εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς στο 42΄, από σχετικά μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Το ταμείο του πρώτου ημιχρόνου

Το ένα λεπτό επιπλέον χρόνου πέρασε με τη Λαμία να κρατά το υπέρ της αποτέλεσμα με σχετική ευκολία. Γενικά η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε παραταχθεί στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο με επιθετικές προθέσεις, ενώ η αμυντική λειτουργία ήταν άψογη. Ρόμανιτς και Ντέλετις ξεχώρισαν από τον ΠΑΣ, καθώς ήταν μόνιμες απειλές για την αντίπαλη άμυνα.

💥ΚΕΡΔΙΣΤΕ ΜΙΑ ΦΑΝΕΛΑ ΤΗΣ ΛΑΜΙΑΣ💥

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Lamiara.gr (@lamiara.gr)

Χτύπησε στην κόντρα η Λαμία ανέβασε ρυθμούς ο Απόλλωνας

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιστή στο πλάνο της και στο 53′ θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματά της αν ο Ντέλετιτς ήταν λίγο πιο τυχερός στο σουτ που επιχείρησε. Ο Τζανδάρης τον βρήκε πολύ ωραία, αυτός πήγε στο ένας εναντίον ενός με τον Μπρούσιτς και εκτέλεσε με το αριστερό, με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 55′ όταν από το λάθος του Τζανετόπουλου επωφελήθηκε ο Μπεντινέλι που σούταρε με δύναμη, με τον Επασί να αποκρούει σε κόρνερ χωρίς να έχει καθαρό οπτικό πεδίο γεγονός που έκανε μεγαλύτερο το δείκτη δυσκολίας της επέμβασής του.  Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Ντάουντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Απόλλων απείλησε και πάλι όταν τη σέντρα του Μπεντινέλι, έδιωξε σε πρώτο χρόνο ο Μαρτίνεθ και ο Φατιόν δοκίμασε απευθείας σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας ενώ στο 70′ μια κεφαλιά του Ντάουντα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Επασί.

Το γύρισε σε 5-4-1 ο Γρηγορίου

Ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε στο παιχνίδι τον Τζέιμς αντικαθιστώντας τον Αραμπούλι αλλάζοντας το σύστημά του σε 5-4-1 με στόχο να θωρακίσει την άμυνα του αφού όσο περνούσαν τα λεπτά ο Απόλλων αύξανε την πίεσή του στα καρέ της Λαμίας. Παρόλα αυτά στο 75′ οι γηπεδούχι απώλεσαν ακόμη μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Ιωαννίδη να κουβαλά την μπάλα παράλληλα στην μεγάλη περιοχή, άφησε αριστερά για τον Μπρούσιτς ο οποίος σέντραρε και ο Ντάουντα με το κεφάλι έστειλε ξανά τη μπάλα εκτός εστίας.
Ο ίδιος παίκτης στο 83′ ευνοήθηκε από τις κόντρες εντός περιοχής μετά από λάθος από την κεφαλιά του Ορτέγκα, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Επασί θα μπλοκάρει και πάλι. Η Λαμία έμεινε και με 10 λόγω της αποβολής του Ρόμανιτς στο 87′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μία φάση που είχε την μπάλα στα πόδια του και έφευγε στην κόντρα κινδυνεύοντας ακόμη περισσότερο από τον ψυχωμένο Απόλλωνα ο οποίος έπαιζε πλέον με σέντερ φορ τον αμυντικό Ντομίνγκεζ, αφού ο Γιώργος Παράσχος προτίμησε να τον στείλει στην κορυφή θέλοντας να εκμεταλλευτεί το ύψος του για τα γεμίσματα.
O Γρηγορίου έριξε και τον Μπιάρνασον στον αγώνα προκειμένου να εκμεταλλευτεί τα ανασταλτικά του προσόντα με το σκηνικό να έχει μεταφερθεί όπως ήταν λογικό στο μισό γήπεδο και την Λαμία να αμύνεται.
Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να βρει το γκολ με την Λαμία να πετυχαίνει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα!

Οι συνθέσεις

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (86′ Ντομίνγκεζ), Τσαμπούρης (77′ Μπαξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν (77′ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα

Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ντέλετιτς (90′ Μπιάρνασον) , Αραμπούλι (73′ Τζέιμς) , Ρόμανιτς, Καραμάνος (82′ Μπα)