Match Center

Ρεσιτάλ αστοχίας, μένει ο βαθμός / Βόλος – ΠΑΣ Λαμία 1-1

Published

on

Σε ακόμη ένα παιχνίδι η Λαμία ήταν καλύτερη και ανώτερη του αντιπάλου της, είχε την κυκλοφορία, την υπεροχή και τις ευκαιρίες, βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως αντέδρασε άμεσα και παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες για 25 λεπτά , κατάφερε να σώσει έστω τον βαθμό γλιτώνοντας από ακόμη ένα εγκεφαλικό. Τεράστια χαμένη ευκαιρία του Μπα στο 92′ να κλέψει το τρίποντο!

Δεν νικάει, τουλάχιστον να μην χάνει. Η Λαμία ήταν ανώτερη του Βόλου για 65′ λεπτά, ευτύχησε να δείξει αντανακλαστικά και να ισοφαρίσει γρήγορα το γκολ του…δήμιου Δουβίκα παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό για τη συνέχεια αν και δικαιούταν σε ακόμη ένα παιχνίδι τη νίκη. Με τον Ατρόμητο ηττήθηκε, σήμερα πήρε τον βαθμό κερδίζοντας την…πίστωση του χρόνου αν μπορούμε να μιλάμε για τέτοια.

Πλέον μετά από πολύ καιρό θα έχει μια ολόκληρη εβδομάδα να προετοιμαστεί για το επόμενο ματς παίρνοντας τις απαιτούμενες ανάσες και αναμένοντας τις μεταγραφικές προσθήκες….

Έτσι ξεκίνησαν

O  Άνχελ Λόπεθ έχοντας και πάλι τον Μπαριέντος στη διάθεσή του τον επανέφερε στην αρχική ενδεκάδα στο πλάι του Ριένστρα στο κέντρο, ενώ δεν συνέβη το ίδιο  με τον Κολόμπο ο οποίος έμεινε στον πάγκο.  Αναλυτικά ο Ισπανός προπονητής έδωσε φανέλα βασικού στους Κλέιμαν, Μήτογλου, Σάντσες,  Φεράρι, Φάουστο, Ριένστρα, Μπαρίεντος, Μπαρτόλο, Ρενάτο, Περέα και Δουβίκα.

Από την άλλη ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ομάδα του με 2 αλλαγές σε σχέση με το ματς της Πέμπτης με τον Ατρόμητο. Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς και Αραμπούλι οι αρχικοί 11, με τους Σκόνδρα και Αραμπούλι να παίρνουν τις θέσεις των Προβυδάκη και Καραμάνου αντίστοιχα!

Μπήκε δυνατά ο Βόλος, πήρε την σκυτάλη με….βομβαρδισμό ευκαιριών η Λαμία

Από τα πρώτα λεπτά, αυτό που προσπάθησαν να κάνουν οι παίκτες της Λαμίας ήταν να κρατήσουν μπάλα, να γυρίσουν τη μπάλα και να αναπτυχθούν σωστά. Η πίεση του Βόλου ήταν αρκετά ψηλά στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως στο πρώτο πεντάλεπτο να δημιουργήσουν πρόβλημα. Μία ωραία σέντρα του Ρενάτο από τα δεξιά, ο Αντέτζο πρόλαβε και έβαλε το κεφάλι του διώχνοντας τη μπάλα, με τον Δουβίκα να προσπαθεί να μπει στη φάση.

Το δεκάλεπτο της πίεσης οι γηπεδούχοι μπήκαν από τα πρώτα λεπτά με στόχο να πιέσουν και να βρουν γρήγορα το γκολ που θα τους βάλει μπροστά στο σκορ. Ανάπτυξη από τα άκρα κυρίως και ο Βόλος απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά στο 10΄όταν ένα κόρνερ του Ρενάτο, κατέληξε στο κέντρο της άμυνας της Λαμίας, εκεί ο Σάντσες ανάμεσα σε αρκετά σώματα, πήρε την κεφαλιά αλλά ο Επασί μπλόκαρε.

Ο Ταϊρόν στο 13΄έφυγε ωραία στον ανοιχτό χώρο, έβγαλε κάθετη πάσα στον Ντέλετιτς αλλά ο Σέρβος βιάστηκε και η φάση τελείωσε με οφσάιντ. Στην ακριβώς επόμενη φάση η Λαμία βγαίνει ξανά στην αντεπίθεση ο Ταϊρόν και πάλι έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Ρόμανιτς, αυτος βρέθηκε απέναντι στον Κλέιμαν σε θέση τετ α τετ, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου έδιωξε τη μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Ταϊρόν ο οποίος με κεφαλιά προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου μπλόκαρε, σώζοντας την ομάδα του. Εκπληκτική φάση για τη Λαμία, η οποία όμως πέρασε ανεκμετάλλευτη…

Δοκάρι του Αραμπούλι

Τρίτη κάθετη πάσα του Ταϊρόν και τρίτη και καλύτερη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ισπανός έβγαλε σε θέση βολής τον Αραμπούλι, ο οποίος μέσα από την περιοχή του Βόλου, σούταρε αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπόρις Κλέιμαν.

Καταπληκτική φάση για τον ΠΑΣ, ο οποίος και πάλι στάθηκε άτυχος! Κι΄άλλη καλή φάση για τον ΠΑΣ, με τον Ντέλετιτς να φεύγει στην κόντρα, να πασάρει προς το κέντρο της μεγάλης περιοχής του Βόλου αλλά εκεί πριν προλάβει κάποιος «κυανόλευκος» να γίνει αποδέκτης της μπάλας, έδιωξε ο Φεράρι, σωτήρια σε κόρνερ. Στο 25΄αυτή η φάση. Σουτ του Φεράρι, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Αργεντινού, ο Επασί σε καλή θέση μπλόκαρε τη μπάλα.

Το παιχνίδι πραγματικά θύμιζε τον αγώνα της Πέμπτης με τον Ατρόμητο, μόνο που αντί να προηγείται η Λαμία ακόμη και με 0-3… το 0-0 παρέμενε στο 30΄. Στο 32΄ο Μαρτίνεθ ανακόπτει την προσπάθεια του Φεράρινα φύγει στην κόντρα, μοίρασε ωραία στα αριστερά στον Ρόμανιτς, αυτός προσπέρασε τον Σάντσες, έστρωσε στον Τζανδάρη με τον Έλληνα μέσο να ντριμπλάρει τον Μπαρτόλο και μετά να πιάνει ένα σουτ με το αριστερό το οποίο κατέληξε στα χέρια του Κλέιμαν. Απίστευτα πράγματα από τη Λαμία Η «μπαλάρα» της Λαμίας συνεχίστηκε και ο Αραμπούλι έχασε και 3η ευκαιρία για τη Λαμία.

Στο 33΄ο καταπληκτικός Ταϊρόν σήμερα, έβγαλε πάσα στον Γεωργιανό σέντερ φορ, αλλά αυτός υπό πίεση σούταρε άουτ σε θέση απέναντι από το τέρμα του Βόλου. Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ είχε πάρει ρόλο θεατή, καθώς παρακολουθούσαν τη φιλοξενούμενη Λαμία να χάνει κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Βόλου ανέβηκαν ξανά, χωρίς βέβαια να μπορούν να απειλήσουν.

Το ταμείο του ημιχρόνου

ένα από τα καλύτερά της ημίχρονο έκανε στον Βόλο η Λαμία. Είχε το δοκάρι του Αραμπούλι στο 21΄αλλά και το τετ α τετ του Ρόμανιτς αλλά και δύο ακόμη τελικές προσπάθειες κλασσικές για να ανοίξει το σκορ, όμως δεν το κατάφερε. Οι τελικές 5 για τη Λαμία στο πρώτο 45λεπτο, όμως η ατυχία την κράτησε στο «0».

Εκπληκτικός ο Ταϊρόν, ο Ισπανός έβγαλε τρεις κάθετες πάσες μισά γκολ για τους συμπαίκτες του και γενικά η παρουσία του ήταν καταλυτική στο να δημιουργεί και να απειλεί η ομάδα του.

Βρήκαν το γκολ οι γηπεδούχοι, ισοφάρισε άμεσα η Λαμία!

Η Λαμία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με μία αλλαγή (πέρασε ο Καραμάνος αντί του Ταϊρόν) και ξεκάθαρη θέληση να χτυπήσει το τρίποντο, χάνοντας τεράστια ευκαίρια με το καλησπέρα με τον Μαρτίνες, με σουτ στη κίνηση να βλέπει τον Κλέιμαν να προβαίνει σε εντυπωσιακή επέμβαση κρατώντας το 0-0. Ο Βόλος απάντησε με τον Δουβίκα να σουτάρει και τον Επασί να λέει όχι, δευτερόλεπτα αργότερα όμως, στο 51ο λεπτό ήρθε το 1-0 με τον Δουβίκα μετά το κόρνερ με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση να αφήνει άγαλμα τον Επασί για το 1-0!

Η αντίδραση των κυανόλευκων ήταν άμεσα και στο 52′ ο  Ντέλετιτς μετά από ωραία αντεπίθεση και συνεργασία των Ρόμαιτς και Καραμάνου, πλάσαρε σωστά τον Κλέιμαν για το 1-1! Χρειάστηκε βέβαια να περάσουν 5 λεπτά και η φάση να εξεταστεί από τον ίδιο τον Μπέμπεκ μέσω VAR για το αν έχει προηγηθεί φάουλ στον Ντεντάκη, ωστόσο δεν εντόπισε παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Οι κυανόλευκοι είδαν τον Ντέλετιτς να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 68′, την ίδια ώρα που ο Βόλος ανέβαζε ολοένα και περισσότερο την απόδοσή του. Διαδοχικά κόρνερ και δύο σουτ από Δουβίκα και Μαρτίνες δεν είχαν τύχη.

Η Λαμία είχε την δική της ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της  στο 77′ όταν έφυγε στην κόντρα με τον Μπα από αριστερά, αυτός είδε τον Σκόνδρα αφύλακτο από δεξιά, τον έβγαλε φάτσα με την εστία όμως ο δεξιός οπισθοφύλακας της ομάδας καθυστέρησε να σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ενέτεινε την προσπάθειά της να πετύχει το γκολ της νίκης, με τον Ριένστρα μακρινό σουτ στο 79′ να αναγκάζει τον Επασί σε μια δύσκολη επέμβαση καθώς ο Γάλλος κίπερ της Λαμίας είχε πολλά σώματα μπροστά του, εντούτοις έδιωξε σε κόρνερ. Στο 81′ ο Φεράρι σέντραρε από αριστερά με τον Δουβίκα με κεφαλιά να σημαδεύει τον Επασί ο οποίος υποχρεώθηκε σε ακόμη μία επέμβαση.

Τι έχασες ρε Μπα!

Στο 92′ η Λαμία χάνει κορυφαία ευκαιρία, ίσως την μεγαλύτερη της στο ματς να κλέψει το τρίποντο, με τον Μπα να φέυγει μόνος από την σέντρα προς την εστία του Κλέιμαν, όμως στο τελείωμα της κούρσας άδειασε, κλείστηκε και δεν κατόρθωσε να πετύχει την ολική ανατροπή για την ομάδα μας!

Οι συνθέσεις

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φάουστο (34′ Νίνης), Φερράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Ριένστρα, Μπαριέντος (84′ Κρητικός), Ρενάτο, Δουβίκας, Περέα (46′ Ντεντάκης) , Μπαρτόλο (67′ Μαρτίνεθ)

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (65′ Μπιάρνασον), Ταϊρόν (46′ Καραμάνος), Ρόμανιτς (90′ Προβυδάκης), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (65′ Μπα)

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.