Match Center

Πρεμιέρα με βαθμό / Αήττητη στη Super League από τον Παναθηναϊκό!

Στη πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος η Λαμία άρεσε, έδειξε ότι θέλει ακόμη αγωνιστικό ρυθμό και έμεινε στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό, διευρύνοντας το αήττητο εντός έδρας που έχουν χτίσει με αντίπαλους τους πράσινους…

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, Λαμία και Παναθηναϊκός με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ανά διαστήματα ωραίο θέαμα, σε ένα παιχνίδι φτωχό από τελικές φάσεις!

Tα…χρώματα

Με τις λευκές εμφανίσεις αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός, η Λαμία φόρεσε την πρώτη της εμφάνιση, με μπλε σορτσάκι και μπλέ εμφάνιση, με τον Μάρκο Βελλίδη να φορά την μαύρη εμφάνιση. Με στυλ….ιταλικό και οι δύο ομάδες, αφού η Λαμία συνεργάζεται για πρώτη φορά στην ιστορία της με την Macron και τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει στην Kappa ύστερα από πολλά χρόνια.

Ντεμπούτο Αντωνίου στον πάγκο

Ο Σωτήρης Αντωνίου έκανε το ντεμπούτο του στον κυανόλευκο πάγκο χωρίς να καθίσει λεπτό στην άκρη του. Ήταν συνεχώς όρθιος, ανήσυχος και δεν σταμάτησε λεπτό να δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του. Στο γκολ πανηγύρισε έξαλλα, στο cool break “γκάζωσε” τους ποδοσφαιριστές του και στην ισοφάριση του Μακέντα εξέφρασε τη δυσαρέσκεια του…

‘Aνοιξε το σκορ με γκολάρα Ρόμανιτς
Η Λαμία μπήκε με τον αέρα του γηπεδούχου στην αναμέτρηση και μετά από ένα 20λεπτο κλειστού παιχνιδιού, στη πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού οι κυανόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 20′ με εκπληκτική ενέργεια του Ρόμανιτς. Ύστερα από βαθιά μπαλιά του Μπεχαράνο, ο Σέρβος έφυγε στη πλάτη της πράσινης άμυνας, πέρασε και τον Διούδη με το κεφάλι και έκανε το 1-0 με το ΔΑΚ να ξεσηκώνεται.

Ισοφάριση με VAR

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του μετά το γκολ που δέχθηκε και έφτασε στην ισοφάριση στο 35′, με τη βοήθεια του VAR. O Πλιάτσικας έκανε χέρι σε σουτ του Κολοβού, ο διαιτητής Σκουλάς συμβολεύτηκε το VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για το 1-1. Χωρίς καμία άλλη αξιόλογη φάση κύλησε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Έμειναν στο Χ

Στην επανάληψη ο ρυθμός ίδιος με τις δύο ομάδες να έχουν καλές στιγμές στο παιχνίδι, με τη μεγάλη φάση να λείπει.  Στο 55΄
ο Ινσούα συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Κολοβό από τα αριστερά, με τον Αργεντινό να κάνει τη σέντρα σουτ, αλλά ο Βελλίδης είδε τη μπάλα να περνάει από τα δοκάρια του. Στο 58΄ο Δημούτσος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Τουράμ ήταν μέσα στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς. Τρία λεπτά μετά την ολοκλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σάλιακας έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Ρόμανιτς, ο οποίος πάτησε στην περιοχή του Διούδη, έβγαλε τη στρωτή σέντρα με τον Καραμάνο να βάζει το πόδι του αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ.

Φτωχό από πλευράς θεάματος το παιχνίδι στο τελευταίο μισάωρο του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν στην τελική ενέργεια και τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν!

Oι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Βύντρα, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Σάλιακας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Τουράμ.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης):
Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ, Κουρμπέλης, Κολοβός, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.

Σχόλια

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Κατώτερη των περιστάσεων και 6η ήττα στα play offs / ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός 0-5

pao_lamia_io

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan SuperLeague ο ΠΑΣ Λαμία σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ “Αθανάσιος Διάκος” υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Βόκολου χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δέχθηκε δύο τέρματα από τους “πράσινους” με τον Βέρμπιτς στο 23′ και με τον Μπακασέτα στο 44′ . Μία καλή φάση της Λαμίας στο πρώτο 45λεπτο με τον Μάλτσι να βρίσκεται στη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει!

Δυστυχώς το δεύτερο ημίχρονο είχαμε άλλα δύο γκολ του Παναθηναϊκού στο 54′ από τον Ιωαννίδη με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μπακασέτα ενώ στο 57′ ο Μπακασέτας έκανε το 0-4.

Σαν μην έφτανε αυτό ο απίστευτος Ιωαννίδης έκανε το 0-5 στο 60′ το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Με τους Φώτη Ιωαννίδη (δύο γκολ μία ασίστ) και Τάσο Μπακασέτα (δύο γκολ, δύο ασίστ) να κάνουν ότι… θέλουν την άμυνα της Λαμίας, ο Παναθηναϊκός πέρασε σαν «άνεμος» απ’ το «Αθανάσιος Διάκος», συνέτριψε την τοπική ομάδα με 5-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των play off και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν αγώνα περισσότερο απ’ την ΑΕΚ και δύο απ’ τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, περιμένοντας τα δικά τους παιχνίδια.

Ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους» στο 23’, έχοντας πάρει δύο λεπτά νωρίτερα τη θέση του Μπερνάρ, ο οποίος αντικαταστάθηκε με μυϊκές ενοχλήσεις στο δικέφαλο.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με διάθεση να πιέσει απ’ τα πρώτα λεπτά την άμυνα της Λαμίας και στο 4ο λεπτό από ωραία ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη απ’ τα δεξιά και γύρισμα προς την περιοχή, ο Τσέριν βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το τελείωμά του βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοσέλεφ κι ακολούθως ο Βασιλαντωνόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 9’ η Λαμία επισκέφθηκε για πρώτη φορά τα καρέ του Παναθηναϊκού, με τον Τσιλούλη να κάνει ατομική ενέργεια απ’ τα δεξιά και να σουτάρει από πολύ πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Ο Παναθηναϊκός «έχασε» στο εικοσάλεπτο με μυϊκό τραυματισμό τον Μπερνάρ Ντουάρτε, ο οποίος αισθανόταν μικροενοχλήσεις μετά από ένα σπριντ στο δεκάλεπτο, με τον Βέρμπιτς να παίρνει τη θέση του στο αριστερό άκρο της «πράσινης» επίθεσης και να σκοράρει σε λιγότερο από δύο λεπτά μετά την είσοδό του!

Στο 23’ από τρομερή ατομική ενέργεια του Ιωαννίδη και πάσα προς τον Λημνιό, ο Βολιώτης εξτρέμ πλάσαρε με τη δεύτερη επαφή, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι κι ο επερχόμενος Βέρμπιτς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, κάνοντας το 1-0.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο 35’ από κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης έφυγε στο χώρο και πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση λίγο άουτ. Στο 44’ ο Ιωαννίδης πέρασε με καταπληκτικό τρόπο τον Κορνέζο από πλάγια δεξιά κι «έσπασε» την μπάλα προς τον Μπακασέτα, ο οποίος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι απόλυτα επιθετικοί και στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σε τρίτο γκολ στο 54’, όταν από κόρνερ του Μπακασέτα, ο Ιωαννίδης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-0 για τον Παναθηναϊκό.

Τρία λεπτά μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Βέρμπιτς απ’ τα δεξιά και «στρώσιμο» προς τα έξω, οι στόπερ της Λαμίας έδιωξαν δύο φορές τα σουτ του Λημνιού, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν το ίδιο στην προσπάθεια του Μπακασέτα που έκανε το 4-0 για τους «πράσινους».

Στο 58’ από πάσα του Σλίβκα, ο Τσιλούλης βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε με τη μία, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι καταιγιστικός κι έφτασε σε πέμπτο γκολ, ξανά με τον Ιωαννίδη στο 60ό λεπτό. Από κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ο αρχηγός του Παναθηναϊκός έβαλε στην πλάτη τον Τζανετόπουλο, μπήκε στην περιοχή κι εκτέλεσε για το «πράσινο» 5-0.

Στο 83’ από γύρισμα του Τσούκαλου, ο Τσιλούλης με γυριστό δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Λοντίγκιν που απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 85’ ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να εκτελέσει σωστά μπροστά απ’ τους αμυντικούς της Λαμίας, με το 5-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: 41’ Τζανδάρης – 25’ Βέρμπιτς, 75’ Γεντβάι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος (62’ Στάνκο), Τζανετόπουλος, Αμαράλ (46’ Σίντκλεϊ), Τζανδάρης (62’ Κοντονίκος), Νούνιες, Σλίβκα, Τσιλούλης, Λέικ (46’ Ρουμπέν Μαρτίνεθ), Μάλτσι (77’ Τσούκαλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Ακαϊντίν (63’ Βιλένα), Γεντβάι, Χουάνκαρ (63’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν, Λημνιός, Μπακασέτας (63’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (21’ λ.τρ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (71’ Σπόραρ).