Ντεμπούτο στην Super League με βαθμό στα Πηγάδια!!!

Η Λαμία στο ντεμπούτο της στην μεγάλη κατηγορία κατάφερε να σταθεί όρθια απέναντι στην Ξάνθη παίρνοντας παλικαρίσιο βαθμό, σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα του πρωταθλήματος.

Πρεμιέρα λοιπόν για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Super League, με μία πολύ καλή εμφάνιση η οποία απέδειξε πως μόνο περαστική δεν θα είναι.

Συγκινητική η παρουσία περίπου 50 οπαδών της ομάδας μας οι οποίοι βρέθηκαν στην Ξάνθη για το ιστορικό αυτό παιχνίδι της ομάδας μας. Θετικότατες εντυπώσεις πάντως άφησαν και οι εμφανίσεις της Λαμίας, οι οποίες ήταν ριγέ με άσπρο και γαλάζιο χρώμα ενώ τα σορτσάκια ήταν λευκά.

Αλλαγές είχαμε και στο αθλητικό υλικό των διαιτητών καθώς ύστερα από τρία χρόνια η Joma άφησε την θέση της στην Nike.

Ο Μπάμπης Τεννές παρέταξε την ομάδα μας με ένα 4-5-1 με τον Παπαδόπουλο κάτω από τα δοκάρια, τους Ασίκμπα, Αναστασιάδη, Κουκόλη και Παντελιάδη στην τετράδα της άμυνας, τους Βουό και Μπλάζιτς στα αμυντικά χαφ, ενώ πιο μπροστά βρέθηκαν οι Ακόστα, Πίτι και Βασιλαντωνόπουλος με τον Βουό να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Λαμία ν και φιλοξενούμενη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μάλιστα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5′ όταν ο Παντελιάδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βουό άφησε για τον Ακόστα ο οποίος σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 19’΄κόρνερ με τον Πίτι, ο Αναστασιάδης πήρε μόνος την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η Ξάνθη από το εικοσάλεπτο άρχισε να ανεβάζει το ρυθμό της  και έχασε καλή ευκαιρία με τον Ορφανίδης να επιχειρεί σουτ, η μπάλα όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου..Ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Μπρίτο, και παλι ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.Στο 22′ και πάλι Μπρίτο έκανε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει ξανά ενώ στο 32′ ο Λυσγάρας επιχείρησε ένα σουτ από τα 40 μέτρα με τον Παπαδόπουλο να  διώχνει σε κόρνερ.
 Στο 43′ γυριστό σουτ του Μπρίτο με την μπάλα να καταλήγει άουτ με το ημίχρονο να μένει στο 0-0.

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε και πάλι απειλητικά με τον Πίτι στο 47′ να εκτελεί ένα φάουλ όμως η μπάλα έφυγε κορνερ. Στο 50′ ο Μπρίτο έπεσε στο έδαφος, με τον διαιτητή να δείχνει παίζεται. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ορφανίδης σούταρε με την μπάλα να βγαίνει άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή του  δευτέρου ημιχρόνου ήρθε για την Ξάνθη στο 64′ με τον Λουσέρο να σουτάρει λίγο άουτ.
Στο 72′ το παιχνίδι διακόπηκε από τον διαιτητή Σέζο καθώς υπήρξε πρόβλημα με τον φωτισμό του γηπέδου, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να δροσιστούν! Το παιχνίδι ξεκίνησε μετά από περίπου πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου κυρίως. Η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει την εστία της Λαμίας χωρίς όμως να φτάσει με αξιώσεις σε αυτήν αφού η αμυντική λειτουργία της άμυνας λειτουργούσε άψογα. Έτσι το παιχνίδι δεν επεφύλασσε κάποια έκπληξη μέχρι την λήξη με την ομάδα μας να πανηγυρίζει τον πρώτο της βαθμό στο νέο πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική βρίσκει την ομάδα μας αντιμέτωπη με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, στο Περιστέρι, καθώς όπως είναι γνωστό το ΔΑΚ Λαμίας δεν είναι ακόμη έτοιμο να φιλοξενήσει αγώνα της ομάδας  μας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ορφανίδης(63′ Τριάδης), Κασάδο, Ντε Λούκας, Καμαρά(78′ Mεχία), Φλίσκας, Μπρίτο, Λουσέρο,(88′ Κάστρο) Γέντρισεκ

Λαμία: Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα, Βασιλαντωνόπουλος,(84′ Κουτρομάνος) Πίτι,(56′ Mπουλούλης) Βουό(68′ Τσούκαλος)