Play Out

Superleague, η βαθμολογία των play-outs: H Λαμία στο +2 από Λεβαδειακό και Ιωνικό

Η Λαμία είναι η μεγάλη κερδισμένη στην πρεμιέρα των playouts αφού βρέθηκε στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Βαθμός – ανάσα για Λεβαδειακό, ξεκίνησε με ήττα ο Iωνικός, σε περιπέτειες ο ΠΑΣ Γιάννινα.
Το τελευταίο χρονικά ματς του Σαββάτου, ήταν αυτό που έβγαλε και τον μεγάλο κερδισμένο της πρώτης αγωνιστικής των playouts. Η Λαμία είναι η απάντηση. Ξεκίνησε από την τελευταία θέση το εξτρα πρωτάθλημα και ήδη με το… καλημέρα είναι στο +2 από Ιωνικό και Λεβαδειακό που βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Με δύο γκολ του Νίκου Βέργου στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε το σπουδαίο τρίποντο που ήταν το ζητούμενο της πρεμιέρας. Από την άλλη η ήττα αυτή βάζει σε περιπέτειες τον «Άγιαξ της Ηπείρου» που ναι μεν δεν είναι σε δεινή βαθμολογική θέση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν νιώθει και ασφάλεια.

Με νωπές τις μνήμες από το πρόσφατο 2-0 στην μεταξύ τους αναμέτρηση στη Λιβαδειά, στο φινάλε της κανονικής περιόδου, ο Λεβαδειακός έχοντας αυτός το μεγάλο κίνητρο ήθελε κάτι ανάλογο κόντρα στον ΟΦΗ και στο «Γεντί Κουλέ». Τελικά στην πρεμιέρα των playouts οι Βοιωτοί δεν έφυγαν με… τρίποντο από το Ηράκλειο, αλλά ούτε και με άδεια χέρια. Το 1-1 που διαμορφώθηκε με τα γκολ των Νίκα (έβαλε τον Λεβαδειακό μπροστά στο σκορ) και Μπάκιτς, δίνει στην ομάδα του Γιάννη Πετράκη ένα βαθμό ελπίδας και καλύτερη ψυχολογία στην έτσι κι αλλιώς δύσκολη προσπάθεια παραμονής. Μάλιστα οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να φύγουν με νίκη από την Κρήτη, αν ο ΟΦΗ σε ακόμη ένα ματς φέτος δεν είχε τον Μανδά σε σπουδαία μέρα.

Όπως και στο Ηράκλειο έτσι και στο Περιστέρι, το βαθμολογικό ενδιαφέρον ήταν μονόπλευρο. Το είχε ο φιλοξενούμενος Ιωνικός. Ήταν η ομάδα που… καίγονταν για τους βαθμούς στην μάχη της παραμονής. Όμως έφυγε από την έδρα του Ατρομήτου με άδεια χέρια, καθώς οι Περιστεριώτες με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν μια νίκη γοήτρου με 2-0 και με το… καλημέρα των playouts προηγούνται στον βαθμολογικό πίνακα.

Από την άλλη ο Ιωνικός… ξόδεψε ένα ημίχρονο, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Αγκιμπού Καμαρά. Στην επανάληψη κυριάρχησε όμως έχασε τις ευκαιρίες με το… τσουβάλι κι έτσι στο 90′ ο Έρλινγκμαργκ με ένα δεύτερο γκολ για τον Ατρόμητο έβαλε τέλος στις σκέψεις των φιλοξενούμενων να φύγουν με βαθμό. Ετσι σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα του Λεβαδειακού και της Λαμίας η ομάδα του Γρηγορίου είναι η μεγάλη χαμένη στην πρώτη αγωνιστική του έξτρα πρωταθλήματος!

Το πλέον αδιάφορο ματς της ημέρας ήταν αυτό που άνοιξε την διαδικασία των playouts. Χωρίς το άγχος της παραμονής στην Τρίπολη τόσο ο Αστέρας, όσο και ο Παναιτωλικός αν και βρισκόμαστε μόλις στην πρώτη αγωνιστική του έξτρα πρωταθλήματος έδειξαν πως δεν έχουν και ιδιαίτερο κίνητρο.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν με το… δεξί το μίνι πρωτάθλημα των 7 αγωνιστικών αφού επικράτησαν με 2-1 της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου, χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Άλβαρες στο 90′. Για πολλοστή φορά μια λανθασμένη έξοδος τερματοφύλακα του Παναιτωλικού συνδυάζεται με ένα γκολ – δώρο στον αντίπαλο.

Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Ανέστη που έχασε την έξοδο και υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι που δεν είχε πρόβλημα να μετατρέψει σε γκολ ο Μπαράλες για το 1-0. Στην επανάληψη οι Αγρινιώτες πάτησαν καλύτερα στο γήπεδο και βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Κολοβό, σε μια φάση που… έκρυψαν την μπάλα πριν ο Ντουάρτε και ο Πέδρο πριν φτάσει στον σκόρερ. Τελικά κι ενώ όλα έδειχναν πως και το 3ο φετινό ματς των δύο ομάδων θα ολοκληρωθεί χωρίς νικητή, με ένα δυνατό σουτ από την περιοχή ο Άλβαρες νίκησε τον Ανέστη και έδωσε το τρίποντο στους Αρκάδες.