Τα δοκάρια άφησαν στο μηδέν Λαμία και Παναιτωλικό!

Published

on

Σε ένα παιχνίδι με πολλές τελικές, μάχες, βροχή, λάσπη και 5(!) δοκάρια, Λαμία και Παναιτωλικός δεν κατάφεραν να σκοράρουν μένοντας στο 0-0 που αφήνει δυσαρεστημένους αλλά ταυτόχρονα και ικανοποιημένους και τους δύο.

Ρεσιτάλ δοκαριών. Παναιτωλικός και Λαμία έγραψαν ιστορία σημαδεύοντας σε 90 λεπτά συνολικά 5 φορές τα δοκάρια των δύο εστιών. Και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη για τους δικούς τους διαφορετικούς λόγους όμως πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας και συνεχίζουν τη μάχη για την επίτευξη των στόχων τους.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1 και τους Κνετ, Τσότσαλιτς, Κωσταντόπουλο, Λιάβα, Περέιρα, Ταχάρ, Τσιγγάρα, Μπαρμπόσα, Ντίας, Μάζουρεκ και Βέργο δίνοντας για πρώτη φορά φανέλα βασικού στα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα των κίτρινων, τους Μπαρμπόσα και Τσότσαλιτς.

Από την άλλη η φιλοξενούμενη Λαμία παρατάχθηκε με μόλις μία αλλαγή από τον Μιχάλη Γρηγορίου σε σχέση με το ματς της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Βόλο αφού ο Μπα πήρε για πρώτη φορά φανέλα βασικού αντί του τιμωρημένου Ντέλετιτς. Αναλυτικά για τους κυανόλευκους ξεκίνησαν οι Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ταϊρόν, Μπα, Ρόμανιτς και Αραμπούλι

Από δύο δοκάρια για Παναιτωλικό και Λαμία

Πρώτη καλή φάση στο ματς, μόλις στο 2΄όταν ο Μπαρμπόσα απο τα δεξιά εκτέλεσε το φάουλ, που κέρδισε ο ίδιος από τον Μπεχαράνο, γέμισε στην περιοχή της Λαμίας και εκεί βρέθηκε ο Βέργος για να κάνει το σουτ και να στείλει τη μπάλα το αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί.

Αρκετά βαρύς ο αγωνιστικός χώρος στο Αγρίνιο με το γήπεδο να έχει αρκετό νερό κρατημένο, κάτι που δυσκόλευε και τις δύο ομάδες να παίξουν με κάτω τη μπάλα.

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκαν οι γηπεδούχοι, έχοντας την κατοχή και προσπαθούσαν κυρίως από τα άκρα να επιτεθούν και να δημιουργήσουν δυσκολίες στην άμυνα του ΠΑΣ.

Καταπληκτική φάση για τη Λαμία στο 8΄. Ο Αραμπούλι κέρδισε φάουλ από τον Κωνσταντόπουλο λίγο έξω απο την περιοχή του Κνετ και σε πλάγια θέση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπα, ο οποίος εκτέλεσε απευθείας, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ενώ μετέπειτα αυτή χτύπησε στο κεφάλι του Σουηδού τερματοφύλακα του Παναιτωλικού και πέρασε κόρνερ. Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Από το 7΄και έπειτα η Λαμία ήταν αυτή που έκανε παιχνίδι στο Αγρίνιο, παίζοντας ψηλά και έχοντας ανακτήσει την κατοχή της μπάλας. Αρκετά κινητικός ο Μπα στα πρώτα του λεπτά ως βασικός στο σχήμα της Λαμίας, με τον Μαυριτανό να παίρνει αρκετές ατομικές ευκαιρίες. Μάλιστα, ήταν και ο βασικός εκτελεστής όλων των στημένων φάσεων του ΠΑΣ, έχοντας πολύ καλές εκτελέσεις.

Η ατυχία χτύπησε ξανά τη πόρτα του ΠΑΣ Λαμία

Και ενώ η Λαμία μετρούσε ήδη μία απουσία από τον σημερινό αγώνα στα άκρα της επίθεσης, καθώς ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν τιμωρημένος και δεν αγωνίστηκε. ο Ανταμά Μπα αποχώρησε τραυματίας πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαυριτανός ήταν ο πιο κινητικός ποδοσφαιριστής της Λαμίας και δυστυχώς αποχώρησε μόλις στο 33΄του αγώνα. Στη θέση του πέρασε ο Τάσος Καραμάνος.

Στο 34΄ο Μάζουρεκ έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Βέργος και αυτός με δυνατό πλασέ απείλησε τον Επασί, ο οποίος έπεσε και έσωσε την ομάδα του. Η Λαμία απάντησε με μία ανεπανάληπτη φάση με πρωταγωνιστή τον Καραμάνο. Ο Σκόνδρας στο 37΄ανέβηκε από τα δεξια, γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού, εκεί όπου ήταν ο Καραμάνος. Ο Έλληνας επιθετικός πλάσαρε αλλά ο Τσότσαλιτς έβαλε το πόδι του και έδιωξε τη μπάλα σωτήρια πάνω στη γραμμή κρατώντας το 0-0. Πολύ ωραία επίθεση για τον ΠΑΣ και αυτή ήταν η πρώτη τελική ευκαιρία για την ομάδα του Μιχαλη Γρηγορίου σε κανονική ροή αγώνα και όχι από στατική φάση.

Πολύ καλύτερα στημένη η ομάδα της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας κλείσει τους χώρους σωστά και έχοντας απομονώσει την επιθετική τετράδα του Παναιτωλικού από την υπόλοιπη ομάδα, κάτι που δεν άφηνε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν παιχνίδι και τελικές ευκαιρίες.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ φάση στο 43΄και πάλι για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Επασί βρίσκει με βολέ τον Καραμάνο, αυτός με κεφαλιά προς τα πίσω δίνει ασίστ στον Ρόμανιτς, ο οποίος πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα απελπιστικά άουτ. Δυστυχώς μία ακόμη τελική φάση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έπαιζαν ξεκάθαρα πιο ορθολογικά στο πρώτο 45λεπτο σε σχέση με τους αντιπάλους τους.

Το ταμείο του ημιχρόνου

Αν και ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας το δοκάρι του Βέργου στο 2΄ από το 7΄και μετά μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Λαμία. Εκτός από το δοκάρι του Ανταμά Μπα στο 9΄ο ΠΑΣ είχε άλλες 5 τελικές ευκαιρίες με τις 3 να καταλήγουν στο τέρμα του Κνετ. Ωραίες συνεργασίες, κάθετες μπαλιές και ορθολογικό παιχνίδι από την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου αδικούσε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Repeat του πρώτου ημιχρόνου και από ένα δοκάρι για Λαμία και Παναιτωλικό

Στην επανάληψη ξανά ο Παναιτωλικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων με την Λαμία αυτή τη φορά να βλέπει το δοκάρι του Κνετ να σταματά την προσπάθεια του Τζανετόπουλου. Στο 53′ ο Ταϊρόν εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στα πόδια του Τζανετόπουλου ο οποίος πλάσαρε στον αέρα τον Κνέτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι με τον αμυντικό των κυανόλευκων στην επαναφορά  να κάνει φάουλ.

Ο Παναιτωλικός δεν άφησε αναπάντητο το δοκάρι της Λαμίας και έπειτα από ατομική προσπάθεια του Μάζουρεκ, ο παίκτης του Παναιτωλικού έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα “τράνταξε” το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων!  Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή να φτάσουν στο γκολ όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα πέρασε άουτ.

Συνέχισε με ….δοκάρι ο Παναιτωλικός!

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός επισκεπτόταν όλο και περισσότερο την περιοχή της Λαμίας, με τους κίτρινους μάλιστα να σημαδεύουν για 3η φορά και 5η συνολικά στο παιχνίδι το δοκάρι του Επασί.  Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο νεοεισελθών Αζάντι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί!

Ο Γρηγορίου προσπάθησε να φρεσκάρει την μεσοεπιθετική του γραμμή καθώς ο βαρύς αγωνιστικός χώρος όπως ήταν λογικό έφερε συσσωρευμένη κόπωση στους ποδοσφαιριστές οι οποίοι είναι ήδη επιβαρυμένοι από το αγωνιστικό πρόγραμμα. Ο Πίτι στο 79’΄πήρε χρόνο στη θέση του Ταϊρόν και ο Αραμπούλι πέρασε εκτός αναγκαστικά αφήνοντας την θέση του στον Προβυδάκη ο οποίος πήγε να παίξει ως δεξί εξτρεμ με τον Καραμάνο να προωθείται στην κορυφή της επίθεσης. Παρ’ όλα αυτά και πάλι η Λαμία δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και να βγει από το δικό της μισό.

Στο 86′ η κεφαλιά του Κωσταντόπουλου από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα δεν είχε στόχο με την Λαμία στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων να χάνει σπουδαία ευκαιρία. Ωραία κίνηση του Ρόμανιτς, απέφυγε 3 αντιπάλους όμως το σουτ του κόντραρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ το οποίο στη συνέχεια δεν απείλησε.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Αζάντι αστόχησε με το κεφάλι, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.

Oι συνθέσεις

Παναιτωλικός: Κνετ, Τσότσαλιτς, Κωσταντόπουλος, Λιάβας, Περέιρα (85′ Γιάκολις), Ταχάρ (85′ Ντάλσιο), Τσιγγάρας 69′ Αζάντι), Μπαρμπόσα, Ντίας, Μάζουρεκ (77′ Αριγίμπι ) Βέργος (69′ Aρσούρα)

ΠΑΣ Λαμία: Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (68′ Μπιάρνασον), Μπεχαράνο, Ταϊρόν (79′ Πίτι), Μπα (33′ Καραμάνος), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (79′ Προβυδάκης)