Τεράστια ανατροπή και ιστορική παραμονή / Ιωνικός – ΠΑΣ Λαμία 2-2

Με τον Ζόραν Τόσιτς να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο ΠΑΣ Λαμία πήρε αυτό που ήθελε από το παιχνίδι με τον Ιωνικό και πανηγύρισε την παραμονή του στην κατηγορία!

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playouts της Stoiximan SuperLeague 1, ο ΠΑΣ Λαμία αγωνίστηκε στο γήπεδο της Νεάπολης με αντίπαλο τον Ιωνικό, στον τελικό της παραμονής!

ΤΗ ΛΑΜΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΕΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΤΕ!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σκορ στο πρώτο 45λεπτο, ο ΠΑΣ Λαμία κατάφερε με γκολ των Νούνιες και Τόσιτς (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΓΚΟΛΑΡΑ) πήρε αυτό που ήθελε και παρέμεινε στην κατηγορία και θα βρίσκεται στην SuperLeague 1 για 7η συνεχόμενη σεζόν!

Το ματς:

Πρώτο ημίχρονο:

Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Λαμία. Στο 3′ σουτ του Νούνιες έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης.

Στο 4′ σέντρα του Σάκιτς από δεξιά, ο Ελευθεριάδης μέσα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να σουτάρει με τον Τζανετόπουλο να απομακρύνει και τον Παπαδόπουλο στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ.

Καλή ευκαιρία για τον Ιωνικό με τον Μασάς. Στο 9′ σουτ του Μασάς έξω από την περιοχή και αριστερά, δυνατό, η μπάλα άουτ.

Στο 11′ κάθετη μπαλιά στον Ελευθεριάδη από τον Μασάς, δεν μπορεί όμως να κάνει το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, ο Έλληνας εξτρέμ και πρώην ποδοσφαιριστής της Λαμίας και η μπάλα πέρασε άουτ.

Ωραία ενέργεια του Μασάς στο 12΄, ο ποδοσφαιριστής του Ιωνικού πάσαρε στον Σάκιτς, αυτός έκανε το σουτ εκτός της περιοχής αλλά ο Κοσέλεφ άφησε τη μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 16΄μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Νούνιες ξέφυγε από το μαρκάρισμα δύο αντιπάλων, έδωσε τη μπάλα στον Σλίβκα αυτός πάσαρε για τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ με τον Ισπανό να σουτάρει και ο Χουτεσιώτης με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μαρτίνεθ αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε η Λαμία.

Εκτέλεση φάουλ για τον Ιωνικό από καλή θέση με τον Κάνιας να εκτελεί η μπάλα βρήκε στο σώμα των αμυντικών της Λαμίας, ο Ισπανός μέσος των γηπεδούχων σούταρε ξανά αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε.

Στο 26′ σουτ του Μύγα από καλή θέση, λίγο άουτ η μπάλα και ένα ακόμη επικίνδυνο σουτ από πλευράς των γηπεδούχων.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ ΣΤΟ 28΄. Δυνατό βολέ του Μαρτίνεθ από πλάγια δεξιά, στην κλειστή γωνία απόκρουσε ο Χουτεσιώτης και έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Δυστυχώς αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο Μαρτίνεθ, το έκανε ο Ελευθεριάδης για τον Ιωνικό. Στο 30΄ο Βαλεριάνος εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Νούνιες έχασε στο μαρκάρισμα τον Ελευθεριάδη και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Εφτά λεπτά αργότερα, δυστυχώς ο Ιωνικός έκανε το 2-0. Ο Κάνιας βρέθηκε αμαρκάριστος εκτός της περιοχής του Κοσέλεφ και με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, δυσκολεύοντας έτσι τραγικά πολύ την κατάσταση για τη Λαμία.

Η Λαμία δυστυχώς όπως φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο μπήκε με στόχο να κρατήσει το μηδέν και όχι να επιτεθεί. Από την άλλη ο Ιωνικός είχε στόχο να σκοράρει πριν τη λήξη του ημιχρόνου και τα κατάφερε δύο φορές και μάλιστα μέσα σε 7 λεπτά.

ΔΟΚΑΡΙ για τη Λαμία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σιμόν να παίρνει το ριμπάουντ από την απομάκρυνση των αμυντικών του Ιωνικού. Το σουτ του Ισπανού δεξιού μπακ ήταν εξαιρετικό όμως τον σταμάτησε το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στα τρία λεπτά έξτρα χρόνου που κρατήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τον Ιωνικό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ του.

Δεύτερο ημίχρονο:

Με διπλή αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τη Λαμία με τον Βόκολο να βγάζει τον Μαρτίνεθ, ο οποίος ήταν η μοναδική πηγή απειλής της αντίπαλης εστίας για να περάσει στη θέση του τον Τόσιτς, ενώ αποχώρησε και ο άφαντος Αμπαντά για να μπει ο Σαραμαντάς.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τη Λαμία. Στο 52′ κεφαλιά του Σλίβκα από καλή θέση μέσα στην περιοχή, από το πέναλτι, μετά από φάουλ, η μπάλα πέρασε άουτ όμως.

Στο 53΄η Λαμία έβαλε φωτιά στο ματς!

Ο Νούνιες με γυριστό μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1 και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι!

Μετά τη μείωση του σκορ ο Μιχάλης Γρηγορίου έβγαλε από το ματς τον σκόρερ Ελευθεριάδη και πέρασε στη θέση του τον Ούγκο τον κεντρικό αμυντικό και συνάμα άλλαξε και το σύστημα σε 3-4-3.

Σουτ του Βαλεριάνου στο 67΄από μακρινή απόσταση, ο Κοσέλεφ προσπάθησε να μπλοκάρει αλλά δεν κατάφερε ο Μάντζης μπήκε στη φάση αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε επιτυχώς.

ΤΟ ΚΑΝΕ Ο ΖΟΡΑΝ!

Στο 73΄η Λαμία κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζόραν Τόσιτς ο οποίος με ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΦΑΟΥΛ έκανε το 2-2 και πάγωσε τη Νίκαια!

Tεράστια ευκαιρία για τον Ιωνικό. Στο 77′ πλασέ του Μάντζη από πλάγια αριστερά, απέκρουσε ο Κοσέλεφ κρατώντας το 2-2.

Στο 84΄ο Γιώργος Σαραμαντάς αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο μετά από σύγκρουση που είχε με τον Γούλερι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Βασιλαντωνόπουλος έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-3. Ο Βασιλαντωνόπουλος βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Χουτεσιώτη στην κόντρα, τον έκλεισε ο πορτιέρο του Ιωνικού και απέκρουσε κρατώντας το 2-2.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα η Λαμία πήρε τον βαθμό που χρειαζόταν, παρέμεινε στην κατηγορία και ο Ιωνικός ακολούθησε τον Λεβαδειακό στη SuperLeague 2.

Οι αρχικές ενδεκάδες και οι πάγκοι των ομάδων:

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Κάνιας, Φατιγκά, Μασάς, Ελευθεριάδης, Μάντζης, Σάκιτς

Ο πάγκος: 1. Άλεν, 3. Σόουζα, 4. Τσιριγώτης, 5. Τσιμπσαχ, 6. Αντούνες, 11. Γούλερι, 27. Μάνος, 34. Λοβέρα, 92. Σεμπά.

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Αμπαντά, Κ. Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Σλίβκα, Μεδίνα Εσκομπάρ

Ο πάγκος: 1. Γκαραβέλης, 3. Σαραμαντάς, 22. Παούλαβετς, 6. Τζανδάρης, 16. Μπεχαράνο, 77. Βασιλαντωνόπουλος, 50. Ρόμανιτς, 8. Τόσιτς, 9. Μανούσος.