Τέταρτη συνεχόμενη ήττα και μπλέκει για τα καλά! / ΠΑΣ Λαμία – Απόλλων Σμύρνης 1-2

Η Λαμία σε ένα παιχνίδι do or die επέλεξε τον δύσκολο δρόμο, ηττήθηκε από τον Απόλλων Σμύρνης εντός έδρας δίκαια με 1-2 και πλέον χρειάζεται να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι της αν θέλει να φτάσει και φέτος στην παραμονή μιας και το παιχνίδι άρχισε να δυσκολεύει επικίνδυνα! Στο +1 από τον Ατρόμητο ο οποίος έχει παιχνίδι λιγότερο, στο +5 από τον τελευταίο Απόλλωνα με επίσης παιχνίδι λιγότερο. Τελικός το ματς της Τετάρτης με τον Αστέρα Τρίπολης !

Published

on

Mε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καρκίνου της Παιδικής Ηλικίας στις 15 Φεβρουαρίου, η Super League αφιερώνει την 24η Αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Interwetten (19-20/02/2022), στον αγώνα στήριξης των παιδιών που νοσούν από καρκίνο.

Έτσι ξεκίνησε η Λαμία

O Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε τον Γκαραβέλη στο τέρμα, τον Προβυδάκη δεξιά, τον Σαραμαντά αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας βρέθηκαν οι Αντέτζο και Τζανετόπουλος. Στο κέντρο ξεκίνησαν οι Μπεχαράνο, Γκέντσογλου και πιο μπροστά τους ο Νούνιες. Στα άκρα της επίθεσης, από τη μία Ρόμανιτς, από την άλλη ο Μπανγκουρά και μοναδικός προωθημένος ήταν ο Αραμπούλι.

Το ματς

Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Στο 2΄ο Παμλίδης έπειτα από συνεργασία με τον Ιωαννίδη, πάτησε περιοχή βρέθηκε απέναντι από τον Γκαραβέλη, έκανε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας του είπε όχι… σώζοντας την ομάδα του!

Δύο απανωτά κόρνερ για τη Λαμία, τα οποία δυστυχώς πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Απίστευτη ενέργεια του Προβυδάκη από τα δεξιά, πέρασε σαν σταματημένο τον Τσίμπσαχ, έβγαλε τη πάσα στον Αραμπούλι ο οποίος πλάσαρε άουτ.

Ωραία ενέργεια απο Σαραμαντά και Αραμπούλι, οι δυό τους συνεργάστηκαν και η μπάλα έφτασε στον Γκέντσογλου ο οποίος αν και εκτος περιοχής έκανε το σουτ ολομοναχος για στείλει τη μπάλα δυστυχώς άουτ.

Μία ακόμη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία! Στο 13΄ο Γκέντσογλου έβγαλε ψιλοκρεμαστή πάσα στην καρδιά της περιοχής του Απόλλωνα, εκεί βρισκόταν ο Αντέτζο ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πλάγια άουτ.

Η ομάδα του Φέστα απάντησε στις ευκαιρίες της Λαμίας, όταν ο Παμλίδης άλλαξε ωραία το παιχνίδι αριστερά στον Μαρτίνεθ, αυτός προχώρησε έβγαλε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Ιωαννίδης υπό την πίεση του Τζανετόπουλου σέντραρε άουτ.

Εκτελεση φάουλ του Ντεντάκη, ο Ιωαννίδης πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους αλλά η κεφαλια του πέρασε άουτ. Στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα η Λαμία είχε 3 τελικές προσπάθειες στο τέρμα του Απόλλωνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 4 στο σύνολο.

Συνεργασία Προβυδάκη με Ρόμανιτς, ο αριστερός εξτρέμ της Λαμίας πήρε τη μπάλα, πέρασε έναν αντίπαλο αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Ο Απόλλωνας απάντησε, στο 25΄με τον Ιωαννίδη να δέχεται τη σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Διπλό σουτ και διπλή ευκαιρία για τη Λαμία στο 28΄. Αρχικά ο Μπανγκουρά σούταρε από πλάγια δεξιά με τον Ρόνγκε να βάζει το πόδι του και να απομακρύνει τη μπάλα, όμως αυτή πήγε στα πόδια του Γκέντσογλου με τον Έλληνα μέσος να σουτάρει αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε εύκολα.

Η Λαμία έδειχνε τεράστια αδυναμία στο ψηλό παιχνίδι στην άμυνά της! Ο Ιωαννίδης, έπαιρνε όλες τις κεφαλιές είτε πήδαγε με τον Αντέτζο είτε με τον Τζανετόπουλο. Στο 29΄λοιπόν, σε μία σέντρα του Ντεντάκη από τα δεξιά ο υψηλόσωμος σέντερ φορ του Απόλλωνα πήδηξε πιο ψηλά απ΄όλους και με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Από ανεκμετάλλευτο κόρνερ της Λαμίας, ο Απόλλωνας έφυγε στην κόντρα με τον Νίκο Μαρτίνεθ να πασάρει στα αριστερά στον Γιαννιώτα, ο οποίος ΕΥΤΥΧΩΣ σούταρε άουτ!

Κλέψιμο του Μαρτίνεθ από τα αριστερά, ο μεσοεπιθετικός του Απόλλωνα πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε άουτ με τον Γκαραβέλη να δείχνει ότι ελέγχει τη φάση, καθώς άφησε τη μπάλα να περάσει εκτός.

Μετά το 0-1 του Ιωαννίδη, η Λαμία όχι απλά δεν προσπάθησε να αντιδράσει αλλά έκανε και περισσότερα αβίαστα λάθη απ΄όσα έκανε πριν το άνοιγμα του σκορ.

Στο 39΄ο καταπληκτικός σήμερα Ιωαννιδης, έκλεψε τη μπάλα από τον Προβυδάκη ο οποίος προσπαθούσε με το κορμί να την προστατέψει μέχρι να βγει άουτ, όμως ο σέντερ φορ της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» και τη μπάλα πήρε και προχώρησε ανενόχλητος μέχρι την κορυφή της περιοχής και σουτ έκανε αλλά ευτυχώς πέρασε άουτ!

Η Λαμία που περίμενε από ποδοσφαιριστές όπως ο Ρόμανιτς, ο Μπανγκουρά και ο Αραμπούλι να πάρει πράγματα στην επίθεση… έπαιρνε μόνο λάθος πάσες, λάθος αποφάσεις και κακά τελειώματα.

Ένα ακόμη λάθος από Προβυδάκη και Ρόμανιτς, ο Γιαννιώτας έκλεψε τη μπάλα πάτησε περιοχή αλλά το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Γκαραβέλη.

Εκτέλεση φάουλ από τον Προβυδάκη, ο οποίος έστειλε τη μπάλα με δύναμη προς την περιοχή του Κότσαρη, όμως ούτε ο Αραμπούλι αλλά ούτε και ο Ρόμανιτς πρόλαβαν να βάλουν το πόδι τους και να γίνουν απειλητικοί.

Το 0-1 παρέμεινε έως το τέλος του αγώνα με τον Απόλλωνα πριν το ματς με τη Λαμία να έχει δέκα αγώνες να σκοράρει και στο πρώτο ημίχρονο στεο ΔΑΚ Λαμίας είχε 11 τελικές και 1 γκολ.

Στο 82΄ ο Μπεχαράνο με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κότσαρη ενώ στην αμέσως επόμενη φάση μετά από κόρνερ, η κεφαλιά του Μανούσου «έγλυψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κότσαρη!

Τα διπλασίασε ο Απόλλωνας – Ξύπνησε στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ Λαμία αλλά δεν έφτανε!

Στην επανάληψη ο Γρηγορίου προχώρησε σε διπλή αλλαγή περνώντας εκτός αγωνιστικού χώρου τους Νούνιες και Μπανγκουρά για να δώσει τη θέση τους στους Τάιρον και Μανούσο, με τον Απόλλωνα να μπαίνει με πατημένο γκάζι έχοντας καλή ευκαιρία στο 46′!

Ο Παμλίδης πήρε τη μπάλα από αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, συνέκλινε προς τα μέσα και σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, από σέντρα του Βιτλή, ο Γκαραβέλης βγήκε και μάζεψε προ του Ιωαννίδη.

Η Λαμία απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 52′ με τον Προβυδάκη να εκτελεί κόρνερ από αριστερά και τον Αραμπούλι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι να μην σημαδεύει εστία για να έρθει το 0-2 από τους φιλοξενούμενους!

Από αδράνεια της άμυνας της Λαμίας, ο Παμλίδης πλάσαρε εύστοχα τον Γκαραβέλη δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί και να φτάσουν σε κάποιο γκολ ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Στο 60′ οι προσπάθειες των Μπεχαράνο και Αραμπούλι σταμάτησαν στον Κότσαρη.  Στο 66′ μια κεφαλιά του Μανούσου δεν ήταν ικανή να απειλήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ένα λεπτό αργότερα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντεντάκη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ρόμανιτς.

Στο 73′ κορνερ για τον Απόλλωνα, εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου, ο Βέλλιος την κεφαλιά και απομακρύνεται η μπάλα και τον κίνδυνο για την κυανόλευκη άμυνα, με τους γηπεδούχους να έχουν μεταφέρει το σκηνικό στα καρέ του Κότσαρη και τον Απόλλων να χτυπά στις αντεπιθέσεις.

Η Λαμία πάλεψε για το γκολ, στο 88′ η κεφαλιά του Βέλλιου δεν βρήκε στόχο με τους κυανόλευκους να κερδίζουν πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 όμως αυτό δεν έφτανε για να φύγει η Λαμία με κάτι από το σημερινό παιχνίδι.

Οι συνθέσεις

ΠΑΣ Λαμία (Μ. Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο (87′ Τζανδάρης), Γκέντσογλου (71΄Βέλλιος), Νούνιες (46′ Tάιρον), Μπανγκουρά (46′ Μανούσος), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (62′ Τσούκαλος)

Απόλλων Σμύρνης (Τζ. Φέστα): Κότσαρης, Βιτλής, Ντομίνγκες, Ρόγκνε, Ντεντάκης, Σλίβκα, Μαρτίνεζ (73′ Παπαγεωργίου), Τσίμπαχ (46′ Κάστρο), Παμλίδης (86′ Ράιλι), Γιαννιώτας (66′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (89′ Μπακογκού)