Θύμισε ξανά Λαμία και αγκάλιασε τα μπαράζ / Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Λαμία 0-2

#slgrinterwetten #astlam #paslamia #lamiafc #playout #lamiaragr

Published

on

“Οι κυανόλευκοι θύμησαν ξανά Λαμία, ξεκλείδωσαν τον Αστέρα Τρίπολης με τον εξαιρετικό για ένα ακόμη παιχνίδι Μανούσο και με τον Προβυδάκη να πραγματοποιεί τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, κλείδωσε τη νίκη και την 13η θέση, η οποία είναι πλέον στα…πόδια τους! Δεύτερη νίκη στη Τρίπολη φέτος. “

Με γκολ των Μανούσου (45΄) και Προβυδάκη (80΄) η ομάδα της Φθιώτιδας πέτυχε νίκη – «χρυσάφι» (2-0) κόντρα στον βαθμολογικά αδιάφορο Αστέρα Τρίπολης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 5η αγωνιστική των πλέι άουτ, αύξησε στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης κι έκανε τεράστιο βήμα για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού στη Super League 2.
Το παιχνίδι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον γηπεδούχο Αστέρα που κυνηγάει απλά και μόνο (για λόγους γοήτρου) την πρωτιά στο μίνι πρωτάθλημα των πλέι άουτ και την έβδομη θέση στην τελική κατάταξη του φετινού πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη, οι Φθιώτες «καιγόντουσαν» για τη νίκη στη μάχη της παραμονής στη Super League, έχοντας – πριν από τη σέντρα – μόλις ένα βαθμό διαφορά από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η Λαμία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έφτανε με μεγάλη συχνότητα μέσα και έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς ωστόσο να απειλεί με γκολ.

Η πρώτη φορά όπου η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα καρδιοχτύπησε τους Αρκάδες, καταγράφηκε στο 23΄όταν ο Μανούσος πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ του από θέση βολής χτύπησε πάνω στον Χριστόπουλο και εξουδετερώθηκε.

Ο Αστέρας άρχισε να ισορροπεί το ματς μετά το 25΄, αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά.

Ο Μανούσος πήρε το…αίμα του πίσω στο 45΄ για την ευκαιρία που έχασε στο 23΄.

Μετά από τραγικό λάθος του Χριστόπουλου ο οποίος δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα με τον Καραμάνο να του βάζει την κόντρα, ο Μανούσος έκλεψε μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Τσιφτσή (0-1).

Στο 48΄ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει το σκορ. Ο Σίτο εκτέλεσε φάουλ ο Μπαράλες έπιασε την σκαστή κεφαλιά και ο Σαράνοφ έδιωξε σωτήρια.

Οι Αρκάδες ήταν πιο δραστήριοι (χωρίς όμως να δημιουργούν φάσεις) στο δεύτερο 45λεπτο με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν το μεγαλύτερο βάρος στη διαφύλαξη του υπέρ τους 1-0 και στην κατάκτηση της πολύτιμης νίκης.

Η ομάδα της Φθιώτιδας «κλείδωσε» τη νίκη με άψογη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη που έστειλε την μπάλα…συστημένη στα δίχτυα του Τσιφτσή στο 80΄(0-2).

Με το «τρίποντο» που πήρε η Λαμία στην Τρίπολη έφτασε τους 24 βαθμούς, δύο αγωνιστικές πριν από την λήξη των πλέι άουτ και σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης (20 βαθμοί) από τον Ιωνικό στη Νεάπολη, ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από την τελευταία θέση της βαθμολογίας κι απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για την θέση που οδηγεί στο μπαράζ με τη δεύτερη ομάδα της Super League 2.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Βασίλη Φωτιά (Πέλλας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Ατιένθα, Χριστόπουλος, Άλβαρεζ, Κανελλόπουλος (62΄Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σόνι, Μιχόπουλος (62΄Μπενίτο), Σίτο (82΄Παπαδόπουλος), Μπαράλες.

ΛΑΜΙΑ (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Τζανδάρης, Ταϊρόν (65΄Νούνιες), Τζανετόπουλος, Σιμόν, Μανούσος (85΄Αραμπούλι), Καραμάνος (74΄Ρόμανιτς), Λούκας, Μπεχαράνο (85΄Γκέντσογλου).

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.