Της έσπασε το αήττητο και συνεχίζει..αήττητος ο Ολυμπιακός

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Λαμία από περίπου 3500 φίλους της Λαμίας και περίπου 1000 των φιλοξενούμενων η Λαμία υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 0-4.

Πρώτη ήττα στο ΔΑΚ Λαμίας τη φετινή σεζόν για την αήττητη μέχρι πρότινος Λαμία, η οποία δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του αήττητου Ολυμπιακού φέτος σε 18 παιχνίδια.

Η Λαμία εκτός των άλλων έχασε και τον Βασίλη Πλιάτσικα ο οποίος αντίκρυσε κόκκινη κάρτα, ωστόσο το θετικό της υπόθεσης είναι ότι θα λείψει από το ματς με τα Τρίκαλα την Τετάρτη για το κύπελλο.

Γκολ λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου

Αγωνιστικά οι ερυθρόλευκοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό με τον Βαλμπουενά να εκτελεί κόρνερ, τον Σεμέντο να παίρνει την πρώτη κεφαλία, ο Μπάχανακ την δεύτερη διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 14′ νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Γκασπάρ να σουτάρει και τον Θεοδωρόπουλο να μαζεύει τη μπάλα ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βασιλόγιαννης πάτησε περιοχή με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να διώχνουν σε κόρνερ.

Στο 19′ ωραίο στοπάρισμα και σουτ του Ελ Αραμπί με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει ενστικτωδώς σε κόρνερ ενώ στο 22′ και πάλι οι ερυθρόλευκοι με τον Μπουχαλάκη να συνεργάζεται με τον Βαλμπουενά απείλησε, όμως η μπάλα κατέληξε για μια ακόμη φορά εκτός εστίας.

Η Λαμία στη πρώτη της καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Δημούτσο, να σουτάρει στη κίνηση από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να βρίσκει σην εξωτερική πλευρά της δοκού του Σα.

Στο 34′ ο Μπα πήρε την κεφαλιά μετά το κόρνερ του Βαλμπουενά και έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της Λαμίας με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν τελικά το γκολ στο 40ο λεπτό με τον Ελ Αραμπί, τον οποίο βρήκε με εκπληκτική πάσα ο Βαλμπουενά, με κεφαλιά, να ανοίγει το σκορ.

Το κλείδωσε νωρίς ο Ολυμπιακός

Στην επανάληψη και στο 48′ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Βαλμπουενά να πλασάρει και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στο 2-0 στο 51′ με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Βάντερσον διπλασιάζοντας τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο και της ομάδας του.

Στο 65′ ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Τσιμίκα ο Ελ Αραμπί έκανε αδύναμο σουτ και ο τερματοφύλακας της Λαμίας μπλόκαρε εύκολα με τον Ολυμπιακό  να φτάνει και σε τρίτο γκολ όταν ο Τσιμίκας μπήκε μέσα στην περιοχή και προσπάθησε να κάνει το γύρισμα αλλά ο Πλιάτσικας τον ανέτρεψε και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα 11 βήματα.

Oι φιλοξενούμενοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη βρίσκοντας και 4ο γκολ στο 80′!  Ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εξαιρετικά πλασέ του Μασούρα μετά από σέντρα του Τσιμίκα αλλά ο Ελ Αραμπί με δυνατό σουτ στην επαναφορά έκανε το 0-4 για τον Ολυμπιακό!

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τη Λαμία να γνωρίζει την πρώτη εντός έδρα ήττα της φέτος με το βαρύ 0-4.

Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Μπάχανακ (87′ Βλαχομήτρος), Ταίρόν (71′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (72΄ Σάλιακας), Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπενζιά (64′ Λοβέρα), Ελ Αραμπί (84′ Χριστοδουλόπουλος), Μασούρας, Τσιμίκας, Μπα, Βαλμπουενά (76′ Γκερέρο), Γκασπάρ