Χωρίς κατηγορία

Tης στέρησαν το -Χ-

Σε ακόμη μία εκτός έδρας αναμέτρηση και αυτή τη φορά στην πιο φανατισμένη έδρα μέχρι στιγμής, η Λαμία δεν κατάφερε να αποδράσει με το πρώτο διπλό της για την φετινή σεζόν, δεν της επέτρεψαν όμως να αποδράσει και με το Χ, χάνοντας με 1-0 από τον Αχαρναϊκό.

Άτυχη η Λαμία σε αυτό το παιχνίδι αλλά και με εχθρική διαιτησία εκτός από τους φιλάθλους των γηπεδούχων, έμεινε στους 23 βαθμούς.
Από το παιχνίδι δεν έλειψαν οι εντάσεις αφού οι θερμόαιμοι Μενιδιώτες προκαλούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης πετώντας νερά και μπουκάλια σε ποδοσφαιριστές της ομάδας μας και χτυπώντας τον πάγκο της ομάδας.
Εξαιρετική παρουσία 100 περίπου φίλων της Λαμίας, οι πλειοψηφία των οποίων ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα για να στηρίξουν την ομάδα στην δύσκολη αυτή έξοδο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάση για την ομάδα μας, με τον Αχαρναϊκό όμως να είναι η ομάδα που είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.
Στο 8′ λοιπόν ο Μίλιεβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Λεάντρο έκανε την κεφαλιά, ο Παγούδης  απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τζόκιτς έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 13′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 1-0 όταν αρχικά ο Μπέλιτς εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Πίτκας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα βρέθηκε στην περιοχή της Λαμίας, εν μέσω ασυνενοησίας επωφελήθηκε ο Παβίσεβιτς ο οποίος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα και απομακρύνθηκε.
Στο 28′ ο Τζόκιτς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ όμως μπλόκαρε σταθερά ο Παγούδης.
Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο τρανές ευκαιρίες να κάνουν το 1-0΄.
Αρχικά στο 36′ ο Παβίσεβιτς βρέθηκσε στην περιοχή της ομάδας μας, πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 44′ ο Μήλιος δοκίμασε το σούτ με τον Πίτκα να διώχνει σε κόρνερ.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κυκλοφορία της μπάλας. Στο 59′ ένας πρώην κυανόλευκος, ο Κωστόπουλος, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μπέλιτς πήρε την κεφαλιά με τον πολύ καλό Πίτκα να μπλοκάρει σταθερά.
Στο 62΄η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να σκοράρει όμως αφού δεν το έκανε αυτή, το έκαναν οι γηπεδούχοι στην αντεπίθεση.
Μετά από σέντρα του Ζουλιώτη ο νεοεισελθόν Νεόφυτος έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πήγαινε προς το τέρμα όμως ο Πολίμος έδιωξε την τελευταία στιγμή πάνω στην γραμμή και στη συνέχεια της φάσης οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, ο Ομπράντοβιτς έσπασε την μπάλα στον Μπέλιτς και αυτός προ κενής εστίας έκανε έυκολα το 1-0.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρους στους φιλοξενούμενους, όμως κάπου εκεί ανέλαβαν δράση οι “άρχοντες της αναμέτρησης”.
Αρχικα στο 66′ ο Σιατραβάνης πέρασε δύο παίκτες πάτησε στην περιοχή, ανατράπηκε με τον Αδαμόπουλο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
10 λεπτά αργότερα η Λαμία ισοφάρισε με τον Νεόφυτο όμως ο βοηθός Κομκοτός αυτή τη φορά έδειξε οφσάιντ, όπως και στον επόμενο γκολ της ομάδας μας 2 λεπτά αργότερα με τον Σιατραβάνη.
Στα λεπτά που απέμειναν η Λαμία έπαιζε στο μισό γήπεδο τους γηπεδούχους χάνοντας πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και θα το είχε καταφέρει αν ο Μίλιεβιτς στο 92′ σε διπλή προσπάθειά που έκανε δεν είχε πέσει πάνω στον πορτιέρο Παγούδη ο οποίος πραγματοποίησε διπλή επέμβαση, την δεύτερη μάλιστα στο “Γ” της εστίας του.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Τίμος Καβακάς): Παγούδης, Μήλιος (46′ Ματσούκας), Ομπράντοβιτς (83′ Ρεπετσάς), Παγώνης, Μάρης, Παβίσεβιτς, Χριστοφιλέας, Κωστόπουλος, Πολίμος, Εμέκα, Μπέλιτς (63′ Καλογερόπουλος)
ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Σπανός): Πίτκας, Ζουλιώτης, Παπαργυρίου (83′ Καραλής), Καραγιάννης, Πίντο (52′ Νεόφυτος), Σιατραβάνης, Λεάντρο, Μπαλού, Κοτσώνης, Τζόκιτς (66′ Νατσιόπουλος), Μίλιεβιτς
ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Μενιδίου.

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.