Το πάλεψε αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της Ένωσης / ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ 0-2

Published

on

Τις τελικές ευκαιρίες ο ΠΑΣ Λαμία… τα γκολ η ΑΕΚ. Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, η ομάδα της Φθιώτιδας υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο ΔΑΚ Λαμίας «Αθανάσιος Διάκος» στο πρώτο παιχνίδι του 2022. #slgr #lamiafc #aekfc #slgrinterwetten #matchreport #season2021_2022

Την ήττα με 0-2 σκορ γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο εντός έδρας ματς με την ΑΕΚ. Στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παρουσίασε καλό πρόσωπο, δημιούργησε ευκαιρίες όμως πλήρωσε τα λάθη της, δεχόμενη δύο γκολ.

Ξεκίνησαν το ματς:

Ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε τον αγώνα με τον Σαράνοφ κάτω από τα δοκάρια, τον Σαραμαντάς αριστερά και τον Σκόνδρα δεξία, με τον Έλληνα αμυντικό να είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που μπορεί να παίξει στο δεξί άκρο της άμυνας. Στο κέντρο της άμυνας, ο ξεκίνησε ο Τζανετόπουλος με τον Γκόλεμιτς ενώ στα χαφ βρέθηκαν ο Μπεχαράνο με τον Τζανδάρη. Πιο μπροστά τους ήταν ο Νούνιες ενώ στα άκρα αριστερά ήταν ο Ρόμανιτς και δεξιά ο Ελευθεριάδης. Στην κορυφή ήταν ο Αραμπούλι.

Από την άλλη, ο Γιαννίκης ξεκίνησε με τον Τσιντώτα στο τέρμα, τον Σβάρνα δεξιά και τον Μοχαμάντι αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας βρέθηκε ο Μήτογλου με τον Τζαβέλλα ενώ μπροστά τους ήταν ο Λε Ταλέκ και ο Σιμάνσκι. Στα άκρα, δεξιά ο Άμραμπατ και αριστερά ο Γκαρσία ενώ ο Μάνταλος έπαιξε πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ανσαριφάρντ.

Το ματς:

Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του παλαιμάχου ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Στέλιο Σεραφείδη και του πρώην παράγοντα της αθηναϊκής ομάδας Κώστα Γενεράκη.

Απίστευτη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία μόλις στο 2΄. Ο Μήτογλου στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα έκανε στραβοκλωτσιά, το λάθος του Έλληνα αμυντικού εκμεταλλεύτηκε ο Νούνιες, ο οποίος πήρε τη μπάλα, σούταρε αλλά ο Τσιντώτας έκανε εξαιρετική ενέργεια κρατώντας το 0-0.

Καταπληκτική πάσα του Τζανδάρη προς τον Ελευθεριάδη, ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας μπήκε αναμεσα στον Τσιντώντα και τον Τζαβέλλα με τη μπάλα τελικά να χάνεται… να γίνεται διεκδικήσιμη αλλά αυτός που την απομάκρυνε τελικά ήταν ο αμυντικός της ΑΕΚ.

Πρώτη καλή ευκαιρία το ματς για τους φιλοξενούμενους στο 12΄. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία ήρθε από πλάγια θέση και στο πίσω δοκάρι να κάνει το σουτ όμως ευτυχώς η μπάλα πέρασε άουτ, τραντάζοντας τα δίχτυα του Σαράνοφ, από την εξωτερική πλευρά όμως.

Λίγο πριν ολοκληρώσουμε το πρώτο μισάωρο του αγώνα, η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει το πρώτο της γκολ στο 2022. Κόρνερ του Μάνταλου, ο Σαράνοφ έδιωξε με γροθιές, όχι τόσο καλά όμως με αποτέλεσμα η μπάλα να προσγειωθεί μέσα στην περιοχή της Λαμίας, εκεί που βρισκόταν μόνος του ο Λιβάι Γκαρσία. Ο εξτρέμ από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έκανε το απευθείας σουτ με τη μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του γκολκίπερ του ΠΑΣ για το 0-1.

Μία ακόμη καλή φάση για την ΑΕΚ. Ο Ανσαριφάρντ συνεργάζεται πολύ ωραία με τον Σιμάνσκι, ο Ιρανός πάσαρε με το τακουνάκι στον Πολωνό, αυτός πάτησε περιοχή, σούταρε αλλά ο Σαράνοφ του είπε «όχι» διώχνοντας τη μπάλα με τα πόδια.

Σουτ του Άμραμπατ στο 34΄, έπειτα από πάσα του Γκαρσία, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σάρανοφ με το 0-1 να παραμένει. Πάσα του Τζανδάρη στον Ρόμανιτς από τα αριστερά, ο Σέρβος έκανε την κούρσα έφτασε έως το κόρνερ αλλά λίγο πριν βγει εκτός ο ποδοσφαιριστής της Λαμίας σέντραρε στο πίσω δοκάρι. Εκεί βρισκόταν ο Ελευθεριάδης, όμως λίγο πριν σουτάρει προ κενής εστίας ο Σβάρνας έδιωξε τον κίνδυνο με το κεφάλι. Στο 37΄η φάση αυτή.

Καταπληκτική ενέργεια και συνεργασία του Ρόμανιτς με τον Νούνιες. Ο Σέρβος, αφού «εσβησε» με διαδοχικές ντρίμπλες δύο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, πάσαρε στον Κοσταρικανό για να πάρει ξανά την μπάλα πίσω και να την δώσει ωραία στον Σαραμαντά από τα αριστερά που είχε ανέβει. Ο Έλληνας μπακ, έβγαλε τη σέντρα όμως ο Ελευθεριάδης δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα.

Στο 45΄μία ακόμη τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Νούνιες εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα παρέμεινε στην περιοχή της ΑΕΚ, φτάνοντας στα πόδια του Τζανδάρη. Αυτός σούταρε μπροστά από τέρμα με αρκετά όμως άτομα να βρίσκονται μπροστά της. Όλοι πίστευαν πως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Το 0-1παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Διαμαντόπουλο να μην κρατά καθυστερήσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νεύρα… σκληρά μαρκαρίσματα και κίτρινες κάρτες. Αμέσως, αμέσως δύο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, ο Σιμάνσκι και ο Άμραμπατ σε διάστημα δύο λεπτών πήραν δύο κίτρινες κάρτες για σκληρά μαρκαρίσματα σε ποδοσφαιριστές της Λαμίας.

Στο φάουλ που κέρδισε ο Σαραμαντάς, ο Μπεχαράνο εκτέλεσε με σέντρα στη μεγάλη περιοχή του Τσιντώτα. Την πρώτη κεφαλιά πήρε ο Μήτογλου όμως το ριμπάουντ ο Τζανδάρης, με τον Έλληνα μέσο να κάνει το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Τσιντώτα.

Σέντρα του Άμραμπατ στο 51΄από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε απ΄όλη την άμυνα της Λαμίας, έφτασε στο πίσω δοκάρι εκεί οπου βρισκόταν ο Γκαρσία και ο Σκόνδρας. Ευτυχώς, ο αμυντικός του ΠΑΣ πρόλαβε τον αντίπαλο επιθετικο και απομάκρυνε τον κίνδυνο βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ.

Στην επόμενη φάση, ο Μάνταλος αντάλλαξε τη μπάλα με τον Γκαρσία με τον αρχηγός της ΑΕΚ να δοκιμάζει το πόδι του από πλάγια αριστερά, στέλνοντας τη μπάλα ευτυχώς εκτός. Εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο στο 55΄ο Γκαρσία έδιωξε τη μπάλα με το στήθος, ο Νούνιες βρέθηκε στη φάση αλλά υπό πίεση σούταρε άουτ.

Πάσα του Γκαρσία στο 58΄προς τον Σιμάνσκι στον άξονα της μεγάλης περιοχής του Σάρανοφ, ο Πολωνός ολομόναχος σούταρε αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε εκτός του τέρματος του Σέρβου γκολκίπερ της Λαμίας.  Εκληκτική επέμβαση του Σαράνοφ, σε φάση τετ α τετ του Άμραμπατ, λέγοντάς του ένα τέραστιο όχι. Η πρώτη αλλαγή της Λαμίας, πραγματοποιήθηκε στο 63΄του αγώνα. Ο Γρηγορίου, πέρασε στον αγώνα τον Ταϊρον στη θέση του Τζανδάρη.

Τεράστια ευκαιρία του Αραμπούλι στο 67΄. Ο Γεωργιανός σέντερ φορ, πάτησε ωραία περιοχή από τα δεξιά, έφτασε απέναντι τον Τσιντώτα αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ δίπλα από το κάθετο δεξί δοκάρι της Ένωσης με το 0-1 να παραμένει.

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η φάση για γκολ για τον ΠΑΣ Λαμία στο 76΄. Διπλό σουτ του Ταϊρόν, τη μία του λέει όχι ο Τσιντώτας ενώ την άλλη ο Σιμόες, με τον Ισπανό να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 1-1…

Η Λαμία πίεζε… η ΑΕΚ σκόραρε. Στο 83΄τεράστιο λάθος του Μπεχαράνο στο κέντρο, γύρισε τη μπάλα στον Γκόλεμιτς, όμως εκεί βρισκόταν και ο Άμραμπατ. Ο Μαροκινός έφυγε στην κόντρα, πάσαρε στον Γέβτιτς και το αρχικό του σουτ διώχθηκε από τον Σαράνοφ, όμως το ριμπάουντ πήρε ξανά ο Άμραμπατ, ο οποίος προσποιήθηκε, σούταρε και έκανε το 0-2.

Δυστυχώς, για ακόμη ένα ματς η Λαμία έχασε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ… όμως τις έχασε όλες με τον αντίπαλό της να δημιουργεί λιγότερες αλλά να σκοράρει κιόλας.

Τετ α τετ για τον Χατζισαφί, με τον Ιρανό να μην εκμεταλλεύεται την ωραια πάσα του Γκαρσία, σπαταλώντας ένα σίγουρο γκολ.

Στις καθυστερήσεις που έδωσε ο διαιτητής Διαμαντόπουλος… δεν άλλαξε τίποτα με το 0-2 να παραμένει έως το τέλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Νούνιες, Ελευθεριάδης, Ρόμανιτς, Αραμπούλι

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Μαρτίνεθ, Μαζουλουξής, Ταϊρόν, Τρούμπουλος, Καραμάνος, Βλαχομήτρος, ΤσούκΤο Παλος, Μανουσάκης

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Άμραμπατ, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ

Αναπληρωματικοί: Χατζηεμμανουήλ, Θεοχάρης, Λάτσι, Χατζισάφι, Σιμόες, Σάκχοφ, Μουστακόπουλος, Γέβτιτς, Αραχούχο, Κουσίδης, Γιούσης