Του έδωσε οξυγόνο στις καθυστερήσεις / Παναιτωλικός – Λαμία 1-1

Έφτασε κοντά στο να πάρει τη νίκη αλλά…

Έφτασε κοντά στο να πάρει τη νίκη αλλά… δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ Λαμία!

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Θεοδωρόπουλο και σκόρερ τον Ντάνι Μπεχαράνο ο ΠΑΣ Λαμία έφτασε κοντά στο να πάρει τη νίκη μέσα στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό, όμως το πέναλτι στα τελευταία λεπτά του Ντάουντα έφερε το τελικό 1-1…

Να σημειώσουμε πως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζήλος χαρίστηκε σε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη του Παναιτωλικού για μαρκάρισμα ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Χάβος τον έκανε αλλαγή με τη Λαμία δίκαια να φωνάζει!

Το ματς:

Μόλις στο 2΄ο Άλβαρες είχε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ! Ο ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού σούταρε εκτός περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος εκτινάχθηκε και με τα ακροδάχτυλα βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι!

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα, θέλοντας να πετύχει κάποιο γρήγορο τέρμα, που της έδιωχνε το άγχος που είχε εξ΄αρχής.

Στο 10΄και πάλι ωραία ενέργεια του Άλβαρεζ, ο οποίος μετά την στραβοκλωτσιά του Τζανακάκη σούταρε αλλά ο Θεοδωρόπουλος ήταν εκεί για να μπλοκάρει τη μπάλα.

Πρώτο σουτ στον αγώνα για τη Λαμία, στο 12΄ όταν ο Σάλιακας πήρε τη μπάλα, προχώρησε δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση όμως ο Κνετ, με ένα μικρό αλματάκ μπλόκαρε τη μπάλα σχετικά εύκολα.

Σέντρα του Κέβιν από τα αριστερά, ο Σκόνδρας κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω και παραλίγο να έχουμε αυτογκόλ, απο τον μέσο της Λαμίας, στο 14΄.

Μέσα σε ένα λεπτό ο Παναιτωλικός έχασε τρεις σημαντικές ευκαρίες για γκολ! Αρχικά στο 17΄σουτ του Άλβαρεζ ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε πολύ σωστά, όμως η μπάλα έφτασε στον Ρόσα ο οποίος σούταρε με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να λέει και πάλι «όχι».

Ένα λεπτό αργότερα κι΄άλλο σουτ από τους παίκτες του Παναιτωλικού ο Θεοδωρόπουλος είναι εκεί και μπλοκάρει στην γωνία του τη μπάλα.

Ένα επικίνδυνο γύρισμα του Σάλιακα από τα δεξιά στο 23΄ο Κνετ προλαβαίνει και μαζεύει τη μπάλα. Καταιγιστική η ομάδα του Μάκη Χάβου στα πρώτα λεπτά του ματς με τη Λαμία να έχει χάσει κατακράτος το κέντρο…

Στο 29΄ωραία σέντρα από τον Δημούτσο, ο Καραμάνος βρήκε τη μπάλα ελάχιστα με το κεφάλι, η άμυνα του Παναιτωλικού σάστισε αρχικά, αλλά έπειτα απομάκρυνε τον κίνδυνο ο Γιοβάνοβιτς.

Και εκεί που το παιχνίδι είχε ηρεμήσει αρκετά, με τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας να έχουν κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο… ήρθε το γκολ!

Ο Λάζαρ Ρόμανιτς τρέχει στο 42΄στην αριστερή πλευρά του Παναιτωλικού να κυνηγήσει θεωρητικά μία χαμένη μπαλιά, ο Σέρβος έβγαλε καταπληκτική σέντρα στην καρδιά της άμυνας του αντιπάλου και ο Ντάνι Μπεχαράνο ήρθε σαν «τρέιλερ» και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1!

Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Βολιβιανού άσσου στο πρωτάθλημα, το οποίο βέβαια δεν πανηγύρισε καθώς σεβάστηκε τη φανέλα του Παναιτωλικού όπου φόρεσε στο παρελθόν!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου και 0-1 η Λαμία, η οποία κρατάει μόνο το γκολ του Μπεχαράνο, καθώς στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα είχε ρόλο κομπάρσου, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, βρήκε το γκολ που έψαχνε!

Το ταμείου του πρώτου 45λεπτου!

Ο… άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε στο πρώτο ημίχρονο! Ο Παναιτωλικός έχανε τις ευκαιρίες, έφτανε με ευκολία στην περιοχή της Λαμίας, αλλά η δική του αστοχία και ο Θεοδωρόπουλος την κράτησαν στο μηδέν. Σαν να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την πρώτη της καλή επιθετική προσπάθεια βρήκε το γκολ με την κεφαλιά του Μπεχαράνο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τζήλο να χαρίζει, ξεκάθαρα, δεύτερη κίτρινη στον Τζανακάκη για σκληρό μαρκάρισμα και λίγα λεπτά μετά ο Χάβος τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού.

Η Λαμία προσπάθησε στα πέντε πρώτα λεπτά να πιέσει την άμυνα του Παναιτωλικού, με τον Δημούτσο να έχει ακόμη πιο ενεργό ρόλο στο παιχνίδι.

Απο το 55΄και έπειτα οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν ξανά και η ομάδα της Φθιώτιδας προσπαθούσε να αμυνθεί και το έκανε εξαιρετικά!

Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία στο 71΄!

Ο Μάντζιος πέρασε στο παιχνίδι στο 69΄ τον Βασιλόγιαννη, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα χάνει τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-2.

Ο Βάντερσον κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καραμάνος πηδάει για την κεφαλιά, δεν κατάφερε να την πιάσει αλλά ο Βασιλόγιαννης που ερχόταν από πίσω δεν μπόρεσε με πλασέ να σκοράρει εξ΄επαφής.

Ο Παναιτωλικός πίεζε, με τον Χάβο να βάζει στο παιχνίδι και τον Ντάουντα, με τη Λαμία παρόλο αυτά να έχει βρει τα «κουμπιά» του αντιπάλου της και να κρατάει σχετικά εύκολα αυτο το 0-1.

Στο 84΄ κάκιστο τέλειωμα της φάσης από τον Ντουάρτε από το ύψος της μικρής περιοχής, πολύ ψηλά η μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρόσα πέρασε τη μπάλα χαμηλά στην άμυνα της Λαμίας, με στόχο τον Άλβαρεζ αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ντάουντα βγαίνει σε φάση τετ α τετ με τον Θεοδωρόπουλο να του κάνει πέναλτι. Ο επιθετικός του Παναιτωλικού εκτέλεσε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης, Κέβιν, Σίεστεντ, Γιοβάνοβιτς, Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντίας, Ρόσα, Μπαΐροβιτς, Άλβαρες

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Ταχάρ, Μμίτο, Ντουάρτε, Σανιά, Ντάουντα, Μαρσιάλ

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος,Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Ασίγκμπα, Καραμάνος, Σάλιακας

Αναπληρωματικοί: Κάχριμαν, Τζανετόπουλος, Βασιλόγιαννης, Βλαχομήτρος, Σασί,Βύντρα, Μπουλούλης

Απόδοση κειμένου:Lamiasports