Λαμιάρα με καρ(υ)διά νίκησε ΟΦΗ και VAR! [εικόνες]

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με το κόσμο να δίνει δυναμικό παρόν στο ΔΑΚ Λαμίας οι κυανόλευκοι του Άκη Μάντζιου κατάφεραν να ανακόψουν την πορεία του ΟΦΗ αλλά και τις διαιτητικές αποφάσεις των διαιτητών του παιχνιδιού, επικρατώντας με 2-1 των Κρητικών.
Λαμία με ψυχή και…καρύδια. Οι κυανόλευκοι με εξαιρετική εμφάνιση και άψογο κοουτσάρισμα από τον Άκη Μάντζιο κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους σκορ με το πέναλτι εφεύρεση του διαιτητή Γκορτσίλα (είχε προηγηθεί οφσάιντ) και επικράτησαν με 2-1. Τουράμ με πέναλτι και Δημούτσος τα γκολ των γηπεδούχων.
Αρκετά μεγάλη και η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες του ΔΑΚ Λαμίας οι οποίες γέμισαν μετά από αρκετό καιρό, με τις καιρικές συνθήκες να ευνοούν και τους ποδοσφαιριστές της ομάδας μας να τους το ανταποδίδουν με ωραίο ποδόσφαιρο.
Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΣ Λαμία μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, παρόλο αυτά ο ΟΦΗ μετά το 3΄κατάφερε και πήρε τον έλεγχο της μπάλας με την γηπεδούχο ομάδα να πιέζει ψηλά για να κλέψει. Στο 5΄ο Νέιρα προσπάθησε με μία κάθετη μπαλιά να «τρυπήσει» την άμυνα της Λαμίας παρόλο αυτά ο Δημούτσος με πολύ ωραίο τάκλιν, «ανέκοψε» τον Ναμπί ο οποίος πήγε να μπει στη πορεία της μπάλας.

Η απόφαση του Γκορτσίλα, το VAR και το πέναλτι!

Στο 10΄ο Μάνος βρίσκεται απέναντι στον Θεοδωρόπουλο, πλασάρει τον Έλληνα τερματοφύλακα ο οποίος τον βρήκε με τον πόδι, ενώ η μπάλα πέρασε άουτ. Αρχικά, ο βοηθός έδειξε οφ-σάιντ όμως ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR καθώς εν τέλει οφ-σάιντ δεν υπήρχε και έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Μάνου από τον Θεοδωρόπουλο.

Ο Αντίλ Ναμπί ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-1 απέναντι στον Θεοδωρόπουλο, όμως στον πανηγυρισμό του ο Άγγλος μέσος τραυματίστηκε και πέρασε εκτός, με τον Στάικο να παίρνει τη θέση του. Στο 18΄παράλληλη μπαλιά του Μπεχαράνο, ο Καραμάνος δεν μπορεί να μπει στη φάση και ο Σωτηρίου μπλόκαρε τη μπάλα εύκολα. Καταπληκτική κάθετη πάσα του Μπράουν στο 19΄με τον Μάνο να πατάει και πάλι περιοχή, όμως το πλασέ του Έλληνα σέντερ φορ, πέρασε αόυτ. Μία ακόμη καλή φάση για τον ΟΦΗ. Η Λαμία από το 20΄και μετά άρχισε και πάλι να πιέζε, θέλοντας να κλέψει μπαλιές κυρίως στον άξονα.

Στο 22΄σουτ του Νέϊρα από καλή θέση και μέσα στην περιοχή, όμως ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε και πάλι τη μπάλα. Ο Τάϊρον προσπάθησε στο 24΄και από τα αριστερά να κάνει μία σέντρα με στόχο το κεφάλι του Τουράμ, αλλά παρά τις δύο προσπάθειες δεν είχαμε φάση… Ένα λεπτό αργότερα, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ Λαμία, εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, όμως έστειλε τη μπάλα λίγα μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου. Στο 34΄ο Σεμέντο έπειτα από μεγάλη μπαλιά του Νέιρα, βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε αλλά ο Θεοδωρόπουλος έπεσε και έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Μαρινάκης έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Θεοδωρόπουλος και πάλι είπε όχι! Η αναγκαστική αλλαγή! Στο 35΄ Άκης Μάντζιος πέρασε στο παιχνίδι τον Βασιλόγιαννη, στη θέση του Ταϊρόν ο οποίος μάλλον δεν μπορούσε να συνεχίσει στ ματς.

Και πάλι VAR και πάλι ΠΕΝΑΛΤΙ!

Στο 43΄ο Βασιλόγιαννης, πάτησε περιοχή, «τσίμπησε» τη μπάλα με τον Μαρινάκη να τον πατάει στη φτέρνα του ποδιού και εννοείται να είναι πέναλτι! Κάτι που βέβαια ο Γκορτσίλας δεν έδειξε αμέσως αλλά χρειάστηκε την βοήθεια του VAR για να δώσει το αυτονόητο. Ο ΤΟΥΡΑΜ ανέλαβε την εκτέλεση και με έναν κεραυνό κέρδισε τον Σωτηρίου για το 1-1! Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Σκόνδρας αφού πέρασε με πολύ ωραίο τρόπο τον Σακόρ, σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας των Κρητικών, έπεσε και έσωσε την ομάδα του. Το 1-1 έμεινε έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου…

Μπήκε με φόρα και …2-1 με Δημούτσο

H Λαμία το ‘πιασε από εκεί που το άφησε στην επανάληψη με τους παίκτες του Άκη Μάντζιου να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο όντας κυρίαρχοι. Το 4-4-2 που επέλεξε να παρατάξει στον αγωνιστικό χώρο ο Άκης Μάντζιος μετά το γκολ των φιλοξενούμενων απέδωσε τα μέγιστα στον αγωνιστικό χώρο κάτι που φάνηκε τόσο από τη φάση της ισοφάρισης όσο και στη συνέχεια.

Στο 46′ λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Τουράμ είχε την ευκαιρία να δημιουργήσει προϋποθέσεις, αλλά καθυστέρησε και κόπηκε ενώ τρία λεπτά αργότερα κεφαλιά του Μπεχαράνο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα ψηλά από το τέρμα του Σωτηρίου στο 50′. Στο 58′ σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ,όταν ο Μάνος βρέθηκε απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο, αλλά αστόχησε με τη Λαμία ένα λεπτό αργότερα να φτάνει δικαίως σε δεύτερο γκολ, με τον Δημούτσο με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι κυανόλευκοι έφτασαν μια ανάσα από το 3-1 με τον Τουράμ ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Βασιλόγιαννη να στοπάρει και στη συνέχεια να σουτάρει λίγο έξω από την μικρή περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας του Σωτηρίου.

Το 2-1 δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης με την Λαμία να διευρύνει το αήττητο σερί της τόσο στο πρωτάθλημα όσο και γενικότερα με αντίπαλο τον ΟΦΗ.

Oι κυανόλευκοι με τη νίκη αυτή έφτασε τους 17 βαθμούς και αναρριχήθηκε  ακόμη ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Ταϊρόν, Καραμάνος, Σκόνδρας

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Χουάν Νέιρα, Μάνος, Ναμπί, Λισάντρο Σεμέδο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Κοροβέσης, Μπράουν