Βουλιάζει! Η πιο βαριά ήττα της στην Super League / ΠΑΣ Λαμία – Ολυμπιακός 0-6

Published

on

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της SuperLeague 1, o ΠΑΣ Λαμία υποδέχθηκε στο «Αθανάσιος Διάκος» τον Ολυμπιακό, στην πρώτη αναμέτρηση της δεύτερης πράξης της αγωνιστικής. #SuperLeague1 #ΠΑΣΛαμία #Ολυμπιακός #αγώνας #matchreport

Σε ένα ματς από το οποίο η Λαμία ήθελε πρώτα απ΄όλα την καλή εμφάνιση, δέχθηκε τρία γκολ από τον Ολυμπιακό και γνώρισε μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα.

Χαμένο πέναλτι για τον Ντέλετιτς, το οποίο μαρτυρά και την τεράστια ατυχία που που δέρνει τους Φθιωτούς. Γκολάρα το δεύτερο τέρμα του Ολυμπιακού, με τον Εμβιλά ίσως να πετυχαίνει ένα από τα γκολ της χρονιάς.

Tο ματς:

Με πεντάδα στην άμυνα ξεκίνησε τον αγώνα ο Μπάμπης Τεννές για λογαριασμό του ΠΑΣ Λαμία. Θεοδωρόπουλος στο τέρμα, Αντέτζο, Ζιούλης και Τζανετόπουλος στην άμυνα ενώ τα δύο μπακ ήταν ο Σαραμαντάς αριστερά και ο Προβυδάκης δεξιά.

Στο κέντρο Γκούγκα και Μπουλούλης ενώ στην επίθεση Ρόμανιτς, Ντέλετιτς και Αραμπούλι.

Από την άλλη ο Πέδρο Μαρτίνς, είχε μόνο δύο αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο του παιχνίδι, καθώς ο Τιάγκο Σίλβα πήρε τη θέση του Φορτούνη ενώ ο Ραντζέλοβιτς αυτή του Βρουσάι.

Πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς, μόλις στο 3΄και ήταν για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης από τα δεξιά έκανε μία κούρσα, έφτασε έξω από την περιοχή του Σα, δοκίμασε το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Αυτή ήταν και η πρώτη ολοκληρωμένη επίθεση του αγώνα…

Στο 6΄καταπληκτική συνεργασία του Ρόμανιτς με τον Ντέλετιτς, με τον δεύτερο να περνάει σταν σταματημένο τον Σεμέντο, να πάταει περιοχή αλλά η κάθετη μπαλιά που πέρασε πέρασε ανεκμετάλλευτη καθώς δεν βρισκόταν κανείς στη μικρή περιοχή.

Από τη φάση αυτή η Λαμία κέρδισε κόρνερ το οποίο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί. Στη συνέχεια της φάσης ο Ολυμπιακός έχασε και αυτός τη δική του καλή στιγμή έπειτα από σέντρα του Χολέβα, ο Ραντζέλοβιτς έβαλε το πόδι του αλλά ο Σαραμαντάς τον πρόλαβε και απομάκρυνε.

Μακρινό και δυνατό σουτ του Εμβιλά στεο 10΄, ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ, το οποίο δεν απέφερε κάτι στους φιλοξενούμενους.

Ωραία συνεργασία μεταξύ Αραμπούλι, Προβυδάκη και Μπουλούλη, οι οποίοι άλλαξαν την μπάλα, με τον αρχηγό της Λαμίας να δοκιμάζει το σουτ αλλά ο Σα του είπε και πάλι «όχι», μπλοκάροντας τη μπάλα.

Στο 13΄και έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Θοεδωρόπουλος έδιωξε η μπάλα όμως κατέληξε στο κεφάλι του Μπουχουλάκη ο οποίος σκόραρε… χωρίς να το θέλει για το 0-1.

Πραγματικά μεγάλη αδικία για τη Λαμία, η οποία είχε μπει καλύτερη στο ματς, είχε τον έλεγχο των πρώτων δέκα λεπτών αλλά το τυχερό γκολ τωνν φιλοξενούμενων, την έβαλε ξανά σε ρόλο «κυνηγού» του σκορ.

Από το γκολ και έπειτα ο Ολυμπιακός «ξεδιπλώθηκε» και άρχισε το γρήγορο παιχνίδι παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής.

Γρήγοροι συνδυασμοί, κάθετες πάσες και γενικό έλεγχο του παιχνιδιού από την ομάδα του Πέδρο Μαρτινς, με τη Λαμία να προσπαθεί να κλείσει χώρους, να κρατήσει μπάλα και να κάνει το δικό της παιχνίδι.

Λίγο πριν το μισάωρο, ο Μπουχουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ σε πολύ καλή απόσταση για τον Ολυμπιακό, η μπάλα κόντραρε στο τοίχος για να φτάσει στον Σισέ ο οποίος σούταρε και έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Ότι δεν έκανε ο Σισέ στο 30΄έκανε ο Εμβιλά στο 33΄.

Ο Γάλλος μέσος του Ολυμπιακού, πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά απομάκρυνση του Τζανετόπουλου και με μία σουτάρα από σχεδόν 30 μέτρα σκόραρε για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Απίστευτο σουτ από τον μέσο των Πειραιωτών, ο οποίος βρέθηκε ολομόναχος, δοκίμασε την τύχη του και σκόραρε. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ελ Αραμπί σκόραρε για το τρίτο γκολ της ομάδας του, έπειτα από πάσα του Μασούρα.

Δύο γκολ μέδα σε δύο λεπτά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος «καθάρισε» το ματς πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Τεννέ, όσο και αν προσπάθησε να κλείσει τα ατού των «ερυθρόλευκων» δεν τα κατάφερε παρά μόνο σε δύο τρεις φάσεις.

Ένα σουτ του Ντέλετιτς στο 40΄δεν ανηχύσησε και ιδιαίτερα τον Σα, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Όσο αφορά την εικόνα των παικτών της Λαμίας, θα πρέπει να αναφέρουμε πως γενικά εμφανίστηκαν πιο παθιασμένοι από τα προηγούμενα ματς. Δεν φτάνει όμως μόνο η μαχητικότητα των παικτών. Για να κερδίσει η ομάδα και να αλλάξει την μοίρα της θέλει τύχη πάνω απ΄όλα αλλά και ποιότητα. Κανένα από τα δύο δεν έχει μέρχι στιγμής.

Το 0-3 έμεινε έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ένα καλό δεκάλεπτο για τον ΠΑΣ Λαμία και από το 0-1 και έπειτα ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές. Δύο για τη Λαμία, με τον Τσούκαλο και τον Βασιλακάκη να παίρνουν τις θέσεις των Μπουλούλη και Γκούγκα, ενώ μία έκανε και ο Μαρτίνς με τον Πέπε να μπαίνει μέσα στη θέση του Εμβιλά.

Μετά τις αλλαγές που έκανε ο Τεννές, επί της ουσίας άλλαξε και σχήμα στην ομάδα του. Από το δεύτερο ημίχρονο λοιπόν, είχαμε τετράδα στην άμυνα, Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, ενώ ως αμυντικό χαφ ήταν μπροστά τους ο Ζιούλης. Σε δημιουργικό ρόλο έπαιζε ο Βασιλακάκης, ενώ μπροστά ήταν οι Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Τσούκαλος και Αραμπούλι.

Η γηπεδούχος ομάδα και στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε αρκετά καλά, με διάθεση να πιέσει ψηλά, παρόλο αυτά από την στιγμή που άρχισε η πίεση του Ολυμπιακού άλλαξαν και πάλι εικόνα.

Σέντρα σουτ του Ρόμανιτς από τα αριστερά στο 52΄η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σα. Ωραία σέντρα του Σαραμαντά στο 55΄ ο Αραμπούλι δεν μπορεί εξ΄επαφής να σκοράρει. Τεράστια ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα και πάλι για τον ΠΑΣ.’Ο Τσούκαλος ύψωσε τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Βασιλακάκης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά η προβολή που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Δύο μαζεμένες καλές ευκαιρίες για τη Λαμία, τις οποίες και σπατάλησε δυστυχώς…

Στο 62΄και σε μία απρόσμενη φάση, ο Ραντζέλοβιτς έκανε χέρι στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τον διαιτητή Βάτσιο να πηγαίνει στο VAR για να το δει. Τελικά, έδωσε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Ντέλετιτς.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως προείπαμε χρειάζεται και τύχη κάτι που η ομάδα δεν το έχει. Ο Ντέλετιτς σούταρε αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Σα και η φάση σταμάτησε.

Στο 81΄ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να κερδίσει πέναλτι έπειτα από χέρι του Σαραμαντά με τον Σουντανί να γράφει το 0-4 ενώ δύο λεπτα αργότερα ο Κάιπερς με κεφαλιά έκανε το 0-5…. εύκολα. Στη φάση του πέναλτι, ο Σαραμαντάς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς.

Χάνει δηλαδή το επόμενο παιχνίδι με τον Ατρόμητο…

Η εικόνα της Λαμίας όσο περνούσε η ώρα τόσο χειροτέρευε ενώ το παιχνίδι δυσκολέψε από την στιγμή που έμεινε η ομάδα και με δέκα παίκτες.

Στα πέντε εννοείται πως δεν θα σταματούσε η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, για τον λόγο αυτό έβαλε και 6ο με τον Μασούρα να σκοράρει έπειτα από σέντρα του Ανδρούτσου.

Δεν άλλαξε κάτι έως το τέλος του αγώνα, το 0-6 έμεινε και το πρόβλημα είναι ότι παραμένουν κι΄άλλα πράγματα στη Λαμία, που προφανώς διατηρούν την κατάσταση της αποτυχίας.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Ζιούλης, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπουλούλης, Γκούγκα, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι.

Αναπληρωματικοί: Επασί, Μαργαρίτης, Τσούκαλος, Βλαχομήτρος, Νικολόπουλος, Βασιλακάκης, Κωστίκα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Τιάγκο, Μασούρας, Ρατζέλοβιτς, Ελ Αραμπί.

Αναπληρωματικοί: Κριστινσον, Σουντανί, Καμαρά, Πέπε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Κάιπερς, Μπρούμα, Παπαδόπουλος