Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 19ης αγωνιστικής

Διαβάστε αναλυτικά όλα όσα είδαμε και αυτή την αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League για την 19η στροφή του.

ΑΕΚ – ΛΑΜΙΑ 2-0

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό από το παιχνίδι με την ΑΕΚ, με τους “κιτρινόμαυρους” να κάμπτουν την αντίσταση των παικτών του Τεννέ, και να κερδίζουν με 2-0. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, έχοντας δοκάρι με τον Μπακασέτα, αλλά και δύο καλές φάσεις, στις οποίες αντέδρασε ικανοποιητικά ο Πίτκας. Όμως, μια ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ στο 39′ έχρισε σκόρερ τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, που έπιασε στον ύπνο την άμυνα της ομάδας. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αναστασόπουλος είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε το κοντινό σουτ του, στερώντας από τη Λαμία ένα τέρμα που το χρειαζόταν. Στο 63′, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε όταν ο Μπακασέτας έκανε το σουτ, ο Πίτκας απέκρουσε ασταθώς, και ο Λιβάϊα σκόραρε, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην “Ένωση”. Το παιχνίδι τελείωσε χωρίς μεγάλες φάσεις, με εξαίρεση ένα πολύ ωραίο σουτ του Καραγιάννη, με την ΑΕΚ να πηγαίνει προσωρινά πρώτη, και την Λαμία να μένει στους 19 βαθμούς…

Θυμηθείτε εδώ το παιχνίδι

Συνθέσεις :

AEK (Μανόλο Χιμένεθ) : Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Σιμόες (80′ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Χριστοδουλόπουλος (69′ Κλωναρίδης), Μασούντ, Μπακασέτας, Λιβάγια (72′ Γιακουμάκης)

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Πίτκας, Μπουλούλης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Όμο, Αναστασόπουλος, Ακόστα (57′ Παντελιάδης), Ορτέγκα (74′ Λινάρδος), Καραγιάννης, Τσούκαλος (62′ Μπούτνικ)

Σκόρερ : 39′ Χριστοδουλόπουλος, 63′ Λιβάϊα

Γήπεδο : ΟΑΚΑ

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-0

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Κέρκυρα επί του Πλατανιά, σε ένα παιχνίδι που έκρινε πολλά ανάμεσα στις ομάδες που είναι υποψήφιες για υποβιβασμό. Ο Τουράμ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αφού πέτυχε και τα δύο τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο επιθετικός των Φαιάκων κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 75ο λεπτό εκτέλεσε με ωραίο σουτ τον Κλίαϊτς, σφραγίζοντας την πολυπόθητη νίκη. Έτσι, το ντεμπούτο του Γιάννη Μαντζουράκη συνδυάστηκε με νίκη, ενώ αντιθέτως ο Μανουέλ Ρόκα απολύθηκε από τον πάγκο των Κρητικών.
Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης) : Γιαννακόπουλος, Γεωργίου, Τουράμ, Σπίνουλας, Αναστασίου, Σιόντης, Ρόλε (83′ Ζορμπάς), Ιωάννου, Μπαλάφας (73′ Αρτυματάς), Επστάιν (68′ Παμλίδης), Γρομιτσάρης

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα) : Κλίαϊτς, Σκαρντοβέλι, Στάμου, Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης (78′ Γκρετσλζακ), Δημούτσος, Ντουαλά (64′ Στόιτσεφ), Μάνσα, Νίλι, Ν’ Σικουλού

Σκόρερ : 45’+3′ (π.), 75′ Τουράμ

Γήπεδο : ΕΑΚ Κέρκυρας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-0

Στα “λευκά” ντύθηκε το παιχνίδι στην Ριζούπολη, καθώς Απόλλων και Παναθηναϊκός δεν κατάφεραν να βάλουν την μπάλα στα δίχτυα, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν με πολλούς νεαρούς στην αποστολή, λόγω των γνωστών προβλημάτων που αντιμετωπίζει ο σύλλογος, χωρίς να καταφέρουν να κάνουν κάτι αξιοσημείωτο στον αγώνα. Η “Ελαφρά Ταξιαρχία” είχε δοκάρι πολύ νωρίς με τον Ελμπάζ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, σε σέντρα – σουτ του Γιόχανσον. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα, με το τελικό 0-0 να μοιάζει δίκαιο αποτέλεσμα.
Συνθέσεις :

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος) : Τσόβιτς, Στάθης, Ζησόπουλος, Μπαρτολίνι, Κούρος (39’ λ.τ. Χουάρες), Παπάζογλου, Κονέ, Τσουκαλάς (62’ Μενδρινός), Αλμπάνης, Ντεβέσα (75’ Ανιέτε), Ελμπάζ

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης (81’ Κουντουριώτης), Τζανδάρης (90’ Πίσπας), Κουρμπέλης Λουντ, Αλτμαν (75’ Στάικος), Δώνης

Σκόρερ : –

Γήπεδο : Ριζούπολη

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ 0-1

Απόδραση που τον έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά από καιρό έκανε ο ΠAOK, νικώντας τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με 0-1. Το γκολ που έκανε την διαφορά πέτυχε ο Πρίγιοβιτς στο 88′ με πέναλτι, το οποίο σήκωσε πολύ κουβέντα. Με αυτή τη νίκη ο “Δικέφαλος του Βορρά” πήγε μόνος πρώτος, και είναι αισιόδοξος για την συνέχεια, καθώς έχει ευνοϊκό πρόγραμμα.
Συνθέσεις :

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Ροντρίγκες (Bακράκος 89′), Μάζουρεκ, Ρόσα, Κλέσιο (Βασιλούδης 69′), Ντίας (Χαντάκιας 80′), Πάουλο, Τσοκάνης, Μαρινάκης, Μιχάι, Μοράρ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας (Σάχοφ 77′), Τζάλμα, Λημνιός (Μακ 57′), Ελ Καντουρί (Μπίσεσβαρ 21′), Πρίγιοβιτς

Σκόρερ : 88′ (π.) Πρίγιοβιτς

Γήπεδο : Παναιτωλικού

ΞΑΝΘΗ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1
Παιχνίδι των ανατροπών στην Ξάνθη, όπου η τοπική ομάδα κατάφερε και έφερε τούμπα το κατά της σκορ, και νίκησε εντέλει τον αξιόμαχο Λεβαδειακό με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Γιουσούφ πρόλαβε την έξοδο του Ζίβκοβιτς, και έκανε το 0-1. Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς μέσα σε 7 λεπτά. Αρχικά, στο 57′ ο Ντε Λούκας με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε, και λίγο αργότερα ο νεαρός Φασίδης με κοντινή προβολή έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.
Συνθέσεις :

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας (69′ Καμαρά), Τριάδης (46′ Φασίδης), Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Λισγάρας, Κίκε (80′ Μπρίτο), Μεχία, Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Σιλά

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Τσαμπούρης, Λεονάρντο, Μπελγκαζουανί (73′ Σαβαντογκό), Ντιόγκο, Σουμπίνιο, Νιάσε, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μητρόπουλος (84′ Καλτσάς), Τριποτσέρης

Σκόρερ : 57′ Ντε Λούκας, 64′ Φασίδης – 31′ Γιουσούφ

Γήπεδο : ΧΑΝΤΗΙ ΑRENA

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 1-0

Έκαμψε την αντίσταση της Λάρισας ο Ατρόμητος, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την αξιοθαύμαστη φετινή του πορεία στο Πρωτάθλημα. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντάουντα στο 61′, μετά από πολύ ωραία συνεργασία Ουάρντα και Ντιγκινί. Έτσι, οι γηπεδούχοι εδραιώθηκαν στην τέταρτη θέση, ενώ οι Λαρισαίοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στις θέσεις της Ευρώπης.
Συνθέσεις :

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (46΄ Μπρούνο), Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς (72΄ Μάντσον), Ούμπιδες, Σάκιτς, Βασιλακάκης (88΄ Καρασαλίδης), Ντιγκινί, Ντάουντα

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης) : Μπόζοβιτς, Ρέντζας (20΄ Κριζμάν) 64΄ Μλαντένοβιτς, Γιοβάνοβιτς, Ζίζιτς, Χούμπσεφ, Φατιόν, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (74΄ Περόνε), Ναζλίδης

Σκόρερ : 61′ Ντάουντα

Γήπεδο : Περιστερίου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 0-1
Τεράστιο σοκ για τον Πανιώνιο στις καθυστερήσεις του αγώνα, αφού ο ΠΑΣ κατάφερε και έφυγε με τους τρεις βαθμούς, αφήνοντας τους “κυανέρυθρους” στα κρύα του λουτρού. Οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες φάσεις στη διάρκεια του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε παθητικό ρόλο. Όμως, στο 91′ ο Θωμάς Τζημόπουλος πήδηξε καλύτερα από όλους, εκμεταλλεύτηκε την καλή εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στην εστία του Κότνικ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΣ πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα, ενώ ο Πανιώνιος έδωσε συνέχεια στις μέτριες εμφανίσεις του.
Συνθέσεις :

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης (46′ Μπραχίμι), Λάμπρου, Ντουρμισάι (63′ Γεσίλ)

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπέριος, Καρανίκας, Γαρουφαλιάς, Γιάκος (73′ Χαλκιαδάκης), Βιντάλ (87′ Σκόνδρας), Μπετρά (59′ Μανθάτης), Κόντε

Σκόρερ : 91′ Τζημόπουλος

Γήπεδο : Νέας Σμύρνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Στραβοπάτησε ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, μένοντας στο 1-1 με τον τοπικό Αστέρα, σε ένα παιχνίδι που μπορούσε κάλλιστα και να ηττηθεί. Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά για τους γηπεδούχους ο Ιγκλέσιας στο 21ο λεπτό, με τους “ερυθρόλευκους” να απαντάνε λίγο πριν το ημίχρονο, με πέναλτι του Καρίμ Ανσαριφάρντ. Στην επανάληψη ο διαιτητής Ζαχαριάδης δεν έδωσε πέναλτι στον Αστέρα, ενώ έχασε και τον πειθαρχικό έλεγχο σε πολλές περιπτώσεις, με το αποτέλεσμα τελικά να μένει ως έχει, και τον Ολυμπιακό να πέφτει στη δεύτερη θέση.
Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης) :  Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Κυριακόπουλος (74′ Ντουντού), Τσιλιανίδης (64′ Ισνάλδο), Τόνσο, Μανιάς (84′ Καλτσάς)

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Φιγκέιρας, Ένγκελς, Σισέ (85′ Τζούρτζεβιτς), Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ, Πάρντο (70′ Οτζίτζα), Μάριν (46′ Φορτούνης), Μιραλάς, Ανσαριφάρντ

Σκόρερ : 21′ Ιγκλέσιας – 39′ (π.) Ανσαριφάρντ

Γήπεδο : “Θ. Κολοκοτρώνης”