Χωρίς κατηγορία

Πας Λαμία- Κισσαμικός 2-0

Με σκορ 2-0 η Λαμία έκανε ντεμπούτο με το δεξί στα εντός έδρας παιχνίδια απέναντι στον Κισσαμικό και διασκέδασε τις εντυπώσεις μετά το στραβοπάτημα στην πρεμιέρα απέναντι στον Αιγινιακό.

Η Λαμία με γκολ των Αναστασιάδη και Ντουρμισάι πήρε το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα με μαέστρους τους Βασιλόγιαννη και Καραγιάννη, έχασε όμως τον Βάντερσον ο οποίος θα μείνει εκτός για περίπου 10-15 μέρες ,  κάτι το οποίο σημαίνει ότι η ομάδα μας θα στερηθεί τις υπηρεσίες του στο παιχνίδι της ερχόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την Καλλονή στην Μυτιλήνη.

Περίπου 1000 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ, με εμφανή την απουσία του οργανωμένου πυρήνα φίλων της Λαμίας….

Αγωνιστικά η Λαμία ήθελε την νίκη και μπήκε στο παιχνίδι για να την διεκδικήσει. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στην ομάδα μας όταν στο 5′ ο Ντουρμισάι στο ντεμπούτο του στπ πρωτάθλημα με την φανέλα της Λαμίας εκτέλεσε ένα κερδισμένο φάουλ με την μπάλα να περνά αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά τοων φιλοξενούμενων να απαντήσει με τον Κίκε Μπουλά να σουτάρει μέσα από την περιοχή της ομάδας μας, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 30′ η ομάδα μας έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε ένα κόρνερ με τον Τσούκαλο να παίρνει την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δοκάρι του Λαζαρίδη. Ότι δεν κατάφερε η Λαμία με τον Τσούκαλο το έκανε 11 λεπτά αργότερα με τον Αναστασιάδη ύστερα από μια φάση διαρκείας στα καρέ του Λαζαρίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο Βασιλόγιαννης ήταν και πάλι ο εκτελεστής ενός κόρνερ για την ομάδα μας, ο Όμο έκανε την πρώτη κεφαλιά ο Λαζαρίδης απέκρουσε και ο Αναστασιάδης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης η Λαμία έχασε και τον Βάντερσον ο οποίος τραυματίστηκε σε μία διεκδίκηση με τον Παντελάκη και πέρασε αναγκαστικά εκτός αγωνιστικού χώρου αφήνοντας την θέση του στον Καραγιάννη με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για θλάση…

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε με όρεξη για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι και στο 46′ ο Καραγιάννης έφυγε από τα αριστερά έκανε και το σουτ με τον Λαζαρίδη να αποσοβεί τον κίνδυνο ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσούκαλος γύρισε στον Βασιλόγιαννη ο οποίος σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.
Στο 61′ ο Καραγιάννης εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Αναστασιάδη να προσπαθεί με περίτεχνο τρόπο να στείλει την μπάλα προς την εστία του Λαζαρίδη και τους αμυντικούς να διώχνουν.
Ο Όμο πέντε λεπτά αργότερα έπιασε την κεφαλιά, δεν κατάφερε όμως να απειλήσει στέλνοντας την μπάλα αρκετά ψηλά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλντι στο 77′ σε προσπάθεια του Τιάγκο με τον διαιτητή Φωτιάδη να δείχνει παίζεται και στη συνέχεια και την κίτρινη κάρτα στον ποδσφαιριστή για διαμαρτυρία.
Η Λαμία εντέλει έκανε το 2-0 στο 88′ με τον Ντουρμισάι να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ ύστερα από καταπληκτική κάθετη πάσα του Βασιλόγιαννη και να νικά τον Λαζαρίδη για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Βαλιός (46′ Κοτσώνης), Όμο, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (71′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι, Βάντερσον (44′ Καραγιάννης).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Σταθάκης, Κουρέλλας, Παντελάκης, Γκούμας, Σεληνιωτάκης (46′ Ν’Γκουεμ), Τιάγκο, Μάντζης, Θέος (75′ Μίλιτς), Κίκε (36′ Ποκονγκ).

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ ΛΑΜΙΑΣ

Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα κυανόλευκα νέα στην Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο. Ακολουθήστε το lamiara.gr στο Facebook, στο Twitter και στο Instagram για να μαθαίνετε σε χρόνο dt όλα τα νέα.