Χωρίς κατηγορία

Με 2 μπαλοθιές ξανά στην κορυφή!!! (vid)

Με 2 μπαλοθιές από Ντουρμισάι και Όμο η Λαμία ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 και πάτησε ξανά κορυφή. Καταπληκτική η αντίδραση της ομάδας μας μετά το γκολ που δέχτηκε. Άψογο διάβασμα του παιχνιδιού από τον Μπάμπη Τεννέ.

Πραγματοποιώντας ένα ονειρικό δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 και μέσα σε ένα δεκάλεπτο να πετύχει δύο τέρματα και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς.

Νίκη ψυχολογίας απέναντι σε έναν τόσο μεγάλο αντίπαλο, που επαναφέρει την ομάδα μας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον πηγαίνει με άλλο αέρα στα 2 επόμενα κρίσιμα παιχνίδια με Ατρόμητο για το Κύπελλο και Απόλλων Σμύρνης για να παίξει την κορυφή του πρωταθλήματος.

Πρίν την έναρξη της αναμέτρησης η ΠΑΕ ΟΦΗ τίμησε τον αρχηγό της ομάδας μας Ανέστη Αναστασιάδη για την προσφορά του στο Σύλλογο (2002-2006).

Η Λαμία ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας για τα πρώτα 10 λεπτά χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη στιγμή. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ανήκε στους γηπεδούχους όταν στο 12′ ο Μιλοσάβλιεφ σούταρε από πλάγια θέση με τον Τσενάμο να μπλοκάρει. Στο 14′ και από ένα λάθος γύρισμα του Κοτσώνη οι Κρητικοί λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ όμως ο πορτιέρο της Λαμίας πρόλαβα και αποσόβησε την κίνδυνο για την ομάδα του.
Η πρώτη καλή στιγμή της ομάδας μας ήτα στο 25′ με τον Βασιλόγιαννη να σουτάρει και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Δερμιτζάκη. Στο 37′ ο ΟΦΗ με τον Κώτσιο και τον Βουό απώλεσε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, υστερώντας στην τελική προσπάθεια. Έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα και τους γηπεδούχους να παίζουν σκληρά σε αρκετές περιπτώσεις.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι πιο δραστήριοι με την Λαμία να λειτουργεί σωστά αμυντικά. Ωστόσο στο 53′ ο ΟΦΗ απείλησε με τον Βουο να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο άουτ χτυπώντας καμπανάκι για την άμυνα μας και οχτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Συγκεκριμένα ύστερα από φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας, ο Τσέναμο έκανε διπλή απόκρουση με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Βουό ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση καθώς το γκολ που δέχτηκε φάνηκε να την αφυπνεί με αποτέλεσμα πέντε λεπτά αργότερα να έρθει και η ισοφάριση. Ο Ντουρμισάι μετά από ωραία μπαλιά του Μπλάζιτς διένυσε σχεδόν μισό γήπεδο και πλάσαρε εύστοχα τον Δερμιτζάκη για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε αφύλακτος στην μεγαλή περιοχή, πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή.

Βάντερσον εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά με τον Όμο να πηδά αφύλακτος στην μικρή περιοχή και να στέλνει την μπάλα (ύστερα από ασταθή απόκρουση του Δερμιτζάκη) στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 1-2, με τον πάγκο της ομάδας μας να εισέρχεται ολόκληρος στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσει.
Στα λεπτά που απέμειναν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση όμως η σωστή αμυντική λειτουργία της ομάδας μας δεν επέτρεψε κάτι παραπάνω στους Κρητικούς.

Έτσι η Λαμία πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη, απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο και βάζει πλώρη για ακόμη μεγαλύτερες νίκες στη συνέχεια.

Μάλιστα η ήττα των Κρητικών έφερε και την παραίτηση του Νίκου Νιόπλια από την τεχνική ηγεσία της ομάδας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Κώτσιος, Όστοιτς, Νάστος (75′ Μάνος), Αντουκόρ, Χαντί (75′ Χίσι), Όγκμποε (46′ Ράντι), Μιλοσάβλιεφ, Βουό.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Τσέναμο, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Κοτσώνης, Όμο, Μπλάζιτς, Καραγιάννης (83′ Φερφελής), Βασιλόγιαννης (60′ Τζόκιτς), Ντουρμισάι (90′ Αυγενικού), Βάντερσον

ΓΗΠΕΔΟ: Θόδωρος Βαρδινογιάννης (Γεντί Κουλέ)