Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 20ης αγωνιστικής

Η 20η αγωνιστική της Super League στο…μικροσκόπιο του LamiaraGate3. Αποτελέσματα, στιγμιότυπα και λεπτομέρειες από κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, σε μια αγωνιστική που μας άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

ΛΑΜΙΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-1

“Κλώτσησε” την ευκαιρία για νίκη επί του Ατρομήτου η ομάδα μας, μένοντας στο 1-1, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από όμορφα γκολ και την αποβολή του Μπούντνικ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξαν αξιοσημείωτες φάσεις, με εξαίρεση μια κεφαλιά του Παντελιάδη, που μπλόκαρε εύκολα ο Γιαννιώτης, αλλά και κάποια στημένα των Περιστεριωτών που δεν ανησύχησαν τον Παπαδόπουλο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πίτι έβαλε την Λαμία μπροστά με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς. Όμως, η ανόητη αποβολή του Μπούντνικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες, και σε συνδυασμό με μια λανθασμένη έξοδο του Παπαδόπουλου, ήρθε η ισοφάριση με τον Ντιγκινί. Το αποτέλεσμα έμεινε έτσι ως το τέλος, και σίγουρα η Λαμία θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι στο ΔΑΚ.

Συνθέσεις :

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Πριντέτα (74′ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα (37′ Πίτι), Βάντερσον, Μπούντνικ

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Κιβρακίδης (80′ Σάκιτς), Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς (69′ Ούμπιδες), Βασιλακάκης (69′ Μπρούνο) , Γιαννούλης, Ντάουντα, Ουάρντα, Ντιγκινί

Σκόρερ : 55′ Πίτι – 70′ Ντιγκινί

Γήπεδο : ΔΑΚ Λαμίας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΞΑΝΘΗ  1-1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Αστέρας και Ξάνθη στην Τρίπολη, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε μέσα σε δύο λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 28′ ο Τσιλιανίδης εκμεταλλεύτηκε την κακή απόκρουση του Ζίβκοβιτς, βάζοντας μπροστά την ομάδα του, όμως δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Ράσταβατς ισοφάρισε με τον Κάστρο, κόβοντας γρήγορα τα πανηγύρια των γηπεδούχων. Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό, χωρίς πολλές φάσεις, με τον Μανιά να μην μπορεί στο 75′ να ξαναβάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης) : Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Σελίν (89’ Μαντίντα), Κυριακόπουλος (45’ Καλτσάς), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (45’ Ισνάλντο), Τόνσο, Μανιάς

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κίκε (73’ Γέντρισεκ), Μεχία, Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς, Σιλά (57’ Κασάδο), Σβάρνας, Καμαρά, Φασίδης (61’ Μπρίτο), Κάστρο

Σκόρερ : 28′ Τσιλιανίδης – 30′ Κάστρο

Γήπεδο : “Θ. Κολοκοτρώνης”

ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-0

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, Λάρισα και Πανιώνιος έμειναν στη “λευκή” ισοπαλία στο AEL FC ARENA, χάνοντας έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για να πλασαριστούν ψηλότερα στη βαθμολογία. Τις μεγαλύτερες φάσεις τις είχε η Λάρισα με τον Αγκάνοβιτς και τον Ναζλίδη να μην μπορούν να βρουν δίχτυα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα με κάποιες διαιτητικές αποφάσεις. Τελικώς, το αποτέλεσμα δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι κράτησαν και οι δύο δυνάμεις ενόψει των επαναληπτικών του Κυπέλλου.

Συνθέσεις :

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης) : Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (61′ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (66′ Λεοζίνιο), Κρίζμαν, Ναζλίδης (71′ Περόνε)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Παπαγεωργίου, Γκιοατά, Μπανανά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης, Λάμπρου, Μπραχίμι (70′ Ουάσινγκτον), Μασούρας (56′ Σπιριντόνοβιτς), Γεσίλ (62′ Νίλσεν)

Σκόρερ : –

Γήπεδο : AEL FC ARENA

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 0-0

Ακόμη μια “λευκή” ισοπαλία είχε το πρόγραμμα, με τον Παναθηναϊκό και τον Παναιτωλικό να μην “ματώνουν” τα δίχτυα, μένοντας στο 0-0. Οι “πράσινοι”, έχοντας τον Έργκις Κάτσε στη σύνθεσή τους, δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ ο Παναιτωλικός μπορούσε να φύγει με τη νίκη, αλλά δεν ήταν εύστοχος στην τελική προσπάθεια.

Συνθέσεις :

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης (71’ Κουλιμπαλί), Κουρμπέλης (46’ Μυστακίδης), Κάτσε, Λουντ, Αλτμαν (79’ Μπουζούκης), Δώνης

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Περέιρα, Τσοκάνης, Μάρκος Πάουλο, Βασιλούδης (88’ Χαντάκιας), Ντίας, Κλέσιο (79’ Γουίλιαν), Ρόσα (93’ Νταλακούρας), Μόραρ

Σκόρερ : –

Γήπεδο : Λεωφόρος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ – ΠΑΟΚ 1-3

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ στους “Ζωσιμάδες”, όπου επικράτησε με 1-3 του ΠΑΣ, μένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε ο Πέλκας μόλις στο 9ο λεπτό με κοντινό πλασέ, ευρισκόμενος βέβαια σε φανερή θέση οφσάιντ. Λίγο αργότερα, μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Πρίγιοβιτς νίκησε τον Βελλίδη σε δεύτερο χρόνο, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στους “ασπρόμαυρους”. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σέρβος επιθετικός καθάρισε το παιχνίδι, κάνοντας με προβολή το 0-3. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΣ ήταν να μειώσει με τον Πέδρο Κόντε στο 76′.

Συνθέσεις :

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Τζημόπουλος (Τσικάρσκι 69΄), Μπουκουβάλας, Γιάκος, Καρανίκας, Μπέριος, Βιντάλ (Σολτάνι 46΄), Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς, Λίλα (Μανθάτης 16’ ), Κόντε

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίσιο, Πέλκας (Μπίσεσβαρ 86΄), Μακ (Λημνιός 79΄) Κάμπος (Αζεβέδο 65΄), Πρίγιοβιτς

Σκόρερ : 76′ Κόντε – 9′ Πέλκας, 39′ , 45’+2′ Πρίγιοβιτς

Γήπεδο : Ζωσιμάδες

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ 2-0

Πολύ σημαντική νίκη για τον Λεβαδειακό, ο οποίος νίκησε 2-0 την Κέρκυρα στην Λιβαδειά, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Το σκορ άνοιξε ο Μάρκο Μαρκόβσκι με εξαιρετική κεφαλιά στο 49ο λεπτό, ενώ ο Γιακουμάκης σφράγισε τη νίκη είκοσι λεπτά αργότερα. Πλέον η μάχη για την παραμονή αποκτάει τεράστιο ενδιαφέρον, και μένει να δούμε ποιος θα χαμογελάσει στο τέλος.

Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Ντιόγκο, Αντιλέχου, Λεονάρντο, Τσαμπούρης, Νιάσε, Μητρόπουλος, Γιουσούφ (91′ Ομπιόρα), Γιακουμάκης, Σουμπίνιο (60′ Μπελγκαζουανί), Μαρκόβσκι

Kέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης) : Γιαννακόπουλος, Σπίνουλα, Αναστασίου, Ιωάννου (58′ Αντέτζο), Γρομητσάρης, Γεωργίου, Σιόντης (80′ Αρτυματάς), Μπαλάφας, Επστάιν (70′ Παμλίδης), Ρόλε, Τουράμ

Σκόρερ : 49′ Μαρκόβσκι, 66′ Γιακουμάκης

Γήπεδο : Δημοτικό Λιβαδειάς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 1-2

Τρομερή εξέλιξη στο ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, με τους “κιτρινόμαυρους” να ανατρέπουν μέσα σε 6 λεπτά το κατά τους σκορ, και να παίρνουν ένα τεράστιο “διπλό” στο “Γ. Καραϊσκάκης”. Οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν γκολ στο 82′ με τον Ανσαριφάρντ, και όλα έδειχναν ότι θα σταματούσε το αήττητο σερί της ΑΕΚ. Όμως, οι φιλοξενούμενοι πρώτα ισοφάρισαν με κοντινό σουτ του Τσιγκρίνσκι, και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το παιχνίδι τούμπα, με γκολ του Γιακουμάκη. Ο Αλβάρο Μποτία αντίκρισε κόκκινη κάρτα λόγω βιαιοπραγίας κατά του διαιτητή, ενώ εκτυλίχθηκαν και επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς των “ερυθρολεύκων” και δυνάμεων της αστυνομίας.

Συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Ομάρ, Σισέ, Μποτία, Κούτρης, Ρομαό, Ζιλέ (71′ Ταχτσίδης), Οτζίτζα (58′ Ανσαριφάρντ), Φορτούνης, Πάρντο (79′ Μάριν), Μιραλάς

AEK (Μανόλο Χιμένεθ) : Τσιντώτας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες, Κονέ (72′ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος, Μπκασέτας (85′ Γιακουμάκης), Μασούντ, Αραούχο (62′ Λιβάγια)

Σκόρερ : 82′ Ανσαριφάρντ – 87′ Τσιγκρίνσκι, 90’+4′ Γιακουμάκης

Γήπεδο : “Γ. Καραϊσκάκης”

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1-1

Στο παιχνίδι που έκλεισε νωρίτερα σήμερα την 20η αγωνιστική, ο Πλατανιάς δεν κατάφερε να για ακόμη να πάρει τους 3 βαθμούς και έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Απόλλων το οποίο και αδικεί τους φιλοξενούμενους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κοντοέ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της καριέρας του, με τους Χανιώτες να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Πετρόπουλο στο 81′ να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Συνθέσεις :

Πλατανιάς: Κλάγιτς, Ντικαμονά, Αγγελόπουλος (84′ Ντουαλά), Πετρόπουλος, Καρυπίδης, Κοροβέσης, Δημούτσος, Ουντότζι, Μάλσα (57′ Πλιάτσικας), Νίλι (71′ Κασάλιτσα) και Ενσικουλού.

Απόλλων Σμύρνης: Τσόβιτς, Κοντοές, Τσουκαλάς, Ναδάλες (90+ λ.τρ. Χουάρες), Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (73′ λ. τρ. Μενδρινός), Ελμπάζ (46′ λ.τρ. Ντεβέσα), Παπάζογλου, Στάθης και Μπαρτολίνι

Σκόρερ : Κοντοές 68′, Πετρόπουλος 81′

Γήπεδο : “Περιβόλια”