Χωρίς κατηγορία

Το πανόραμα της 22ης αγωνιστικής

Όλη δράση της 22ης αγωνιστικής στις οθόνες σας…

ΛΑΜΙΑ – ΠΑΟΚ 0-2

Την ήττα με 0-2 από τον ΠΑΟΚ γνώρισε η ομάδα μας στο ΔΑΚ, με τον “Δικέφαλο του Βορρά” να επικρατεί σχετικά άνετα. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάποια ιδιαίτερη φάση, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν με τον Βαρέλα, αλλά τον Παπαδόπουλο να δηλώνει “παρόν. Οι φάσεις που έκριναν το παιχνίδι έγιναν μέσα σε διάστημα 5 λεπτών, όταν στο 56′ ο Πέλκας σκόραρε έπειτα από ωραία σέντρα του Μπίσεσβαρ, με τον Μαουρίσιο να κλειδώνει το ματς πέντε λεπτά αργότερα. Με αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην πρώτη θέση, ενώ η ομάδα μας θα πρέπει να συνεχίσει τον αγώνα της για την παραμονή στη κατηγορία.

Συνθέσεις :

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο (Μπεν Τζεμιά 66’) Μπλάζιτς, Πίτι, Ακόστα, Βάντερσον (Καραγιάννης 75’), Μπούντνικ (Αστσέριτς 60΄)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας (Μουλέν 78’ ), Μακ (Κουλούρης 89΄), Μπίσεσβαρ (Λημνιός 73΄) Πρίγιοβιτς

Σκόρερ : 56′ Πέλκας, 61′ Μαουρίσιο

Γήπεδο : ΔΑΚ Λαμίας

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Κέρκυρα στην έδρα της, νικώντας 2-0 τον Απόλλων Σμύρνης, με αποτέλεσμα να τον περάσει στη βαθμολογία. Το πρώτο τέρμα σημειώθηκε με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, με την μπάλα να καταλήγει πρώτα στο δοκάρι, ύστερα στην πλάτη του Τσόβιτς και έπειτα στα δίχτυα του Απόλλων. Στο 68ο λεπτό η Κέρκυρα ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι, όταν ο Ρόλε έκανε ωραία κάθετη, με τον Επστάϊν να πλασάρει εύστοχα τον Τσόβιτς και να γράφει το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης) : Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Γεωργίου, Τουράμ (32’ Παμλίδης), Σπίνουλας, Σιόντης, Ρόλε (82′ Μυτίδης), Μπαλάφας, Επστάιν (70′ Αρτυματάς), Γρομητσάρης

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος) : Τσόβιτς, Κοντοές, Τσουκαλάς, Ναδάλες (59’ Ανιέτε), Στόουκς, Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Παπάζογλου, Στάθης, Μπαρτολίνι, (71’ Καστιγέχος), Ντεβέσα (59’ Κονέ)

Σκόρερ : 41′ Ρόλε, 68′ Επστάϊν

Γήπεδο : EAK Κέρκυρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1

Μεγάλο διπλό έκανε ο εντυπωσιακός Ατρόμητος, περνώντας από την έδρα του Αστέρα Τρίπολης με 0-1. Το καθοριστικό τέρμα πέτυχε στην εκπνοή του αγώνα ο Χατζηισαϊας με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα, με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να γίνονται ένα κουβάρι. Με αυτή τη νίκη οι Περιστεριώτες έμειναν σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη θέση, ενώ ο Αστέρας συνεχίζει να χάνει έδαφος για τις θέσεις της Ευρώπης.

Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης) : Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς (74′ Κυριακόπουλος), Τόνσο, Τσιλιανίδης (61′ Τζάαντι), Μανιάς (77′ Δουβίκας)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Σάκιτς (46′ Ντάουντα), Μάντσον, Μπουσουλάζιτς, Βασιλακάκης, Ουάρντα (90+4′ Καρασαλίδης), Ντιγκινί (58′ Μπρούνο)

Σκόρερ : 91′ Χατζηισαϊας

Γήπεδο : “Θ. Κολοκοτρώνης”

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 0-3

Εύκολη επικράτηση του ΠΑΣ επί του Πλατανιά στα Χανιά με 0-3, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τον συνήθη ύποπτο, Πέδρο Κόντε. Ο Ισπανός επιθετικός χτύπησε πρώτα στο 47ο λεπτό με σουτ που κατέληξε στα δίχτυα έπειτα από κόντρα, αλλά και τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης έδωσε υπέροχη ασίστ, με τον Κόντε να διπλασιάζει τα τέρματα του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπέριος με κεφαλιά λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.

Συνθέσεις :

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου) : Κλάγιτς, Νίλι (76′ Στανισάβλιεβιτς), Στάμου (58′ Ντουαλά), Καρυπίδης, Βάντερσον, Πατράλης, Πλιάτσικας, Μαλσά, Ενσικουλού, Ουντότζι (49′ Κασάλιτσα), Πετρόπουλος

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (76′ Μπέριος), Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς, Μανθάτης (71′ Νικολιάς), Βιντάλ, Χαλκιαδάκης (58′ Γιάκος), Μπετρά, Κόντε

Σκόρερ : 47′, 51′ Κόντε, 86′ Μπέριος

Γήπεδο : Περιβολίων

ΑΕΚ – ΞΑΝΘΗ 4-0

Καταιγιστικοί ήταν οι “κιτρινόμαυροι” στο παιχνίδι με την Ξάνθη, επικρατώντας των Θρακιωτών με 4-0. Το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί ήδη από το ημίχρονο, στο οποίο η “Ένωση” έπαιξε εντυπωσιακά, με το στοιχείο που ξεχωρίζει να είναι το χατ-τρικ του Βράνιες (!!!). Ο Βόσνιος αμυντικός σκόραρε στο 5ο, 19ο και 33ο λεπτό του αγώνα, με τον Τάσο Μπακασέτα να συμπληρώνει τον πίνακα των σκόρερ με κεφαλιά στο 44ο λεπτό. Έτσι, η ΑΕΚ μένει σε απόσταση δύο βαθμών από τον ΠΑΟΚ, με το πρωτάθλημα να έχει ακόμα πολύ δρόμο.
Συνθέσεις :

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (65′ Αϊντάρεβιτς), Μοράν, Μπακασέτας (59′ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (70′ Γιακουμάκης), Αραούχο

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Καμαρά (80′ Ορφανίδης), Ντε Λούκας, Μπρίτο, Κασάδο (46′ Μεχία), Γέντρισεκ, Μελιόπουλος, Ντζουρίτσκοβιτς (59′ Τριάδης), Μπαξεβανίδης, Σιλά, Λισγάρας

Σκόρερ : 5′, 19′, 33′ Βράνιες, 44′ Μπακασέτας

Γήπεδο : OAKA

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-2

Διπλό με το οποίο πέρασε τον Λεβαδειακό πέτυχε στην Βοιωτία ο Παναιτωλικός, νικώντας την ομάδα του Ανιγκό με 1-2. Το σκορ άνοιξε ο Μοράρ με πέναλτι που υπέπεσε ο γκολκίπερ Επασί, με τον Μαρκόβσκι να ισοφαρίζει άμεσα με πολύ ωραία ενέργεια. Τελικά, ο Επασί ήταν ο μοιραίος του αγώνα, καθώς έκανε ακόμη ένα πέναλτι (αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα), με τον Μοράρ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, χαρίζοντας της παράλληλα μια μεγάλη νίκη.
Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Λεονάρντο, Αντιλέχου, Νίκας (58′ Σωτηρίου), Τσαμπούρης, Καθάριος (76′ Ζαραδούκας), Μαρκόφσκι, Μητρόπουλος, Γιακουμάκης, Σουμπίνιο (67′ Καραχάλιος), Φάβαρο

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Χαντάκιας, Άργκους (72′ Γουίλιαν), Μύγας, Μαρινάκης, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα, Μοράρ, Μάζουρεκ, Ντίας

Σκόρερ : 39′ Μαρκόβσκι – 31′(π.), 53′(π.) Μοράρ

Γήπεδο : ΔΑΚ Βοιωτίας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0

Άνετα επικράτησε ο Ολυμπιακός του Πανιωνίου στο άδειο, λόγω τιμωρίας “Καραϊσκάκη” με 1-0. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Οτζίτζα Οφόε, με ψύχραιμο πλασέ μετά από ασίστ του Ανσαριφάρντ. Αυτή η νίκη ήρθε σε μια δύσκολη περίοδο για τους “ερυθρόλευκους”, καθώς μετά τις απανωτές γκέλες και τις τιμωρίες η ομάδα χρειαζόταν μια ψυχολογική τόνωση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Συνθέσεις :

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Χατζισαφί, Νικολάου, Μποτία, Ομάρ, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οτζίτζα (85′ Μαρτίνς), Μιραλάς, Μάριν (65′ Ανδρούτσος), Ανσαριφάρντ (74′ Τζούρτζεβιτς)

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Γκιοατά, Βλάχος, Πινιώτης (70′ Παπαγεωργίου), Ουάσινγκτον, Μασούρας (56′ Μακρύλλος), Μπραχίμι (56′ Σπιριντόνοβιτς), Λάμπρου, Νίλσεν

Σκόρερ : 48′ Οφόε

Γήπεδο : “Γ. Καραϊσκάκης”

ΛΑΡΙΣΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-1

Τεράστια βαθμολογική ανάσα για τον Παναθηναϊκό, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη δύσκολη έδρα της Λάρισας. Το τέρμα που καθόρισε το παιχνίδι πέτυχε στο 19ο λεπτό ο Ρόμπιν Λούντ με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή. Έτσι, οι “πράσινοι” μπορούν να είναι πιο χαλαροί στη συνέχεια του πρωταθλήματος, και να μην ανησυχούν για σενάρια που τον ήθελαν να παλεύει για την παραμονή.
Συνθέσεις :

Λάρισα (Ηλίας Φυντάνης) : Μπόζοβιτς, Ρέντζας (66′ Περόνε), Γκόϊκοβιτς (62′ Γκόλιας), Ζίζιτς, Γουάλας, Λαγός (46′ Αγκάνοβιτς), Φατιόν, Μσούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Κριζμάν, Ναζλίδης

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) : Βλαχοδήμος, Ινσούα, Οικονόμου, Αυλωνίτης, Γιόχανσον, Κάτσε (86′ Κολοβέτσιος), Τζανδάρης (90’+5′ Μουνιέ), Λούντ, Χατζηγιοβάννης (74′ Στάϊκος), Κουλιμπαλί, Δώνης

Σκόρερ : 19′ Λούντ

Γήπεδο : AEL FC ARENA