Νέα

Το πανόραμα της 26ης αγωνιστικής

Τα αποτελέσματα και τα αξιοσημείωτα της 26ης αγωνιστικής στις οθόνες σας, μέσω του LamiaraGate3…

ΚΕΡΚΥΡΑ – ΛΑΜΙΑ 0-0

Έναν πολύ σημαντικό βαθμό αποκόμισε η ομάδα μας στο νησί των Φαιάκων, φέρνοντας λευκή ισοπαλία (0-0) με την τοπική Κέρκυρα. Την μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε ο Πίτι στο πρώτο ημίχρονο με μακρινό σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του Γιαννακόπουλου, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με ευκαιρίες των Τουράμ και Επστάϊν. Στο τέλος οι παίκτες του Τεννέ πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο ντέρμπι με τον Απόλλων που θα διεξαχθεί στο ΔΑΚ.

Συνθέσεις :

Κέρκυρα (Γιάννης Μαντζουράκης) : Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Κρητικός (78΄ Μυτίδης), Τουράμ (83΄ Αρτυματάς), Παμλίδης (28΄ Ζορμπάς), Σιόντης, Ρόλε, Μπαλάφας, Επστάϊν, Γρομητσάρης

Λαμία (Μπάμπης Τεννές) : Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαργυρίου (78΄ Μπεν Τζεμιά), Αναστασιάδης, Κουκόλης, Μπλάζιτς, Πίτι, Μπουλούλης, Μπούντνικ (86΄ Αντρονικ), Τσούκαλος (62΄ Βάντερσον), Ασίγκμπα

Σκόρερ : –

Γήπεδο : ΕΑΚ Κέρκυρας

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 1-0

Νίκη με την οποία προσπέρασε τον ΠΑΣ πέτυχε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο, νικώντας τον “Άγιαξ της Ηπείρου” με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μάρκος Πάουλο μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Δέλλα, και ιδανικό τελείωμα του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αποστολόπουλου με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το σκορ δεν άλλαξε, και πλέον ο Παναιτωλικός κοιτάει τις πιθανότητες για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης.

Συνθέσεις :

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας) : Κυριακίδης, Μπράβο, Γιαννιώτης, Μάζουρεκ (63′ Ιταμπέλ), Ρόσα, Ντίας (71′ Κλέσιο), Μάρκος Πάουλο, Μαρινάκης, Χαντάκιας, Μιχάι, Μοράρ (74′ Βακράκος)

ΠΑΣ Γιάννενα (Γιάννης Πετράκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γαρουφαλιάς (62′ Λίλα), Γιάκος (73′ Χέλκβιστ), Χαλκιαδάκης, Μανθάτης (57′ Νικολιάς), Βιντάλ, Κόντε

Σκόρερ : 14′ Μάρκος Πάουλο

Γήπεδο : Παναιτωλικού

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΟΚ 0-2

Άνετο απόγευμα είχε ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, όπου επικράτησε επί του Ατρομήτου με 0-2. Το πρώτο τέρμα του “Δικεφάλου του Βορρά” πέτυχε με ωραία ομαδική κομπίνα ο Τζάλμα Κάμπος, τσιμπώντας την μπάλα προ του Γιαννιώτη. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρυθμοί έπεσαν, με τον Πέλκα να πραγματοποιεί ωραία ενέργεια, να κάνει μια εξαιρετική διαγώνια μπαλιά, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Κρέσπο. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε αυτή τη νίκη σε ένα περίεργο χρονικά διάστημα για την ομάδα, αφού το Πρωτάθλημα δεν είναι πλέον στο χέρι της.

Συνθέσεις :

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Γιαννιώτης, Σάκιτς, Κυβρακίδης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Μάντσον, Μπουσουλάζιτς, Βασιλακάκης (Ούμπιδες 75΄), Ντιγκινί, Μπρούνο, Ντάουντα (Κωτσόπουλος 60′ )

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μαλεζάς, Κρέσπο, Μάτος, Μαουρίσιο, Κάνιας, Πέλκας (Ελ Καντουρί 77′ ), Κάμπος (Μακ 83′ ), Λημνιός (Μπίσεσβαρ 64΄), Πρίγιοβιτς

Σκόρερ : 36′ Κάμπος, 56′ Κρέσπο

Γήπεδο : Δημοτικό Περιστερίου

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

Απώλεια που δυσκολεύει την κατάληψη της δεύτερης θέσης είχε ο Ολυμπιακός, μένοντας στο 1-1 με τον Λεβαδειακό εκτός έδρας. Οι Βοιωτοί ξάφνιασαν τους “ερυθρόλευκους”, προηγούμενοι στο σκορ με κεφαλιά του Νιάσε μόλις στο τέταρτο λεπτό. Οι παίκτες του Γκαρθία έδειξαν να μην συνέρχονται, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες για να διευρύνουν το πλεονέκτημα τους. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, όμως δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, υποχωρώντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Συνθέσεις :

Λεβαδειακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Επασί, Ντιόγκο, Φαβάρο Αμαράλ, Αντιλέχου, Τσαμπούρης, Νιάσε, Μητρόπουλος (90+2′ Καραχάλιος), Σαβαντογκό (69′ Καλτσάς), Σουμπίνιο (68′ Μπελγκαζουανί), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία) : Προτό, Κούτρης, Σισέ, Μποτία, Ομάρ, Μαρτίνς (65′ Σεμπά), Ρομαό, Οτζίτζα, Μιραλάς (86′ Τζούρτζεβιτς), Μάριν (46′ Φορτούνης), Ανσαριφάρντ

Σκόρερ : 4′ Νιάσε – 49′ Ανσαριφάρντ

Γήπεδο : Δημοτικό Βοιωτίας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΞΑΝΘΗ 0-0

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η μάχη για την πέμπτη θέση ανάμεσα στον Πανιώνιο και την Ξάνθη στη Νέα Σμύρνη. Οι δύο ομάδες έδειξαν επηρεασμένες από τη διακοπή και δεν είχαν πολύ όρεξη στις ενέργειές τους, με αποτέλεσμα να δούμε ένα σχεδόν αδιάφορο παιχνίδι, με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον βέβαια. Τελικά, αφού δεν παραβίασε κανένας την εστία των δύο τερματοφυλάκων, η αγωνία για την κατάληψη της πέμπτης θέσης θα πάρει παράταση.

Συνθέσεις :

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κότνικ, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (85′ Oικονομίδης), Σιώπης, Μασούρας (81’ Μακρύλλος), Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης (70’ Γεσίλ), Ντουρμισάι

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς) : Ζίβκοβιτς, Ζβάρνας, Βαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης (90′ Μελιόπουλος), Ντουρίτσκοβιτς, Μεχία, Φλίσκας, Σιλά, Μπρίτο (57’ Κάστρο), Γέντρισεκ (70′ Λουσέρο)

Σκόρερ : –

Γήπεδο : Νέας Σμύρνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΛΑΡΙΣΑ 3-0

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Απόλλων στη Ριζούπολη, συντρίβοντας τη Λάρισα με 3-0, βγαίνοντας παράλληλα από την ζώνη του υποβιβασμού. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο ενδέκατο λεπτό ο Κονέ σε φάση διαρκείας, που ταλαιπώρησε τον Μπόζοβιτς. Στην επανάληψη, ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χρήστος Αλμπάνης, ο οποίος καθάρισε το παιχνίδι για χάρη της “Ελαφράς Ταξιαρχίας”. Πρώτα έγραψε το 2-0 με ωραίο συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, και έπειτα τίναξε τα δίχτυα των Λαρισαίων με φοτοβολίδα έξω από την περιοχή. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλων έβαλε από κάτω την Κέρκυρα, και έρχεται στην Λαμία ώστε να παλέψει για την σωτηρία του.

Συνθέσεις :

Απόλλων (Γιώργος Παράσχος) : Χουάντερσον, Κοντοές, Κύργιας (64′ Χουάρες), Τσουκαλάς, Ναδάλες, Κονέ, Ζησόπουλος, Αλμπάνης (88′ Ανιέτε), Ελμπάζ (74′ Καστιγέχος), Παπάζογλου, Στάθης

Λάρισα (Σωτήρης Αντωνίου) : Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γιοβάνοβιτς (63′ Λεοζίνιο), Μόρας, Ζίζιτς, Λαγός (46′ Ναζλίδης), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κρίζμαν (78′ Γκόλιας), Ντέλετιτς, Μλαντένοβιτς

Σκόρερ : 11′ Κονέ, 66′,72′ Αλμπάνης

Γήπεδο : Ριζούπολης

AEK – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

Νίκη που την έφερε ακόμη πιο κοντά στον τίτλο πέτυχε η ΑΕΚ, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (3-0). Το σκορ άνοιξε με εκπληκτικό σουτ ο Σέρχιο Αραούχο με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Λίγο αργότερα, ο Ινσούα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πίεσε για άλλα γκολ και τα πέτυχε, πρώτα με τέρμα του Γκάλο ύστερα από ωραία σέντρα του Χούλτ, και ύστερα με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Αραούχο που κλείδωσε το ματς. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα, με δοκάρια των Χριστοδουλόπουλου, Μπακασέτα, όμως το σκορ έμεινε ως έχει. Η ΑΕΚ πλέον χρειάζεται τέσσερις βαθμούς για να κατακτήσει μαθηματικά τον τίτλο.

Συνθέσεις :

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κονέ (76’ Γαλανόπουλος), Γκάλο, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (63′ Μασούντ), Αραούχο (83’ Γιακουμάκης)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης) :  Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Κουρμπέλης, Ινσούα, Τζανδάρης, Κάτσε (73’ Οικονόμου), Κουλιμπαλί, Λουντ, Μουνιέ (62΄Λουτσιάνο), Δώνης (73’ Μυστακίδης)

Σκόρερ : 30′,68′ Αραούχο, 52′ Γκάλο

Γήπεδο : ΟΑΚΑ

AΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 4-0

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την 26η αγωνιστική ο Αστέρας Τρίπολης είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Πλατανιά. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από τους Κρητικούς. Το σκορ άνοιξε ο Μανιάς για τους γηπεδούχους μόλις στο 12ο λεπτό με τον Τόνσο στο 55′ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Στο 77′ ο Δουβίκας έκανε το 3-0 με τον Τόνσο πέντε λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση.

Συνθέσεις :

Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ντουντού, Μουνάφο, Τόνσο, Μανιάς, Τσιλιανίδης, Μαντιντά