Εγκέλαδος 3 Ρίχτερ ο ΠΑΣ….

Πολύ σκληρή για να πεθάνει. Η Λαμία μπροστά σε περίπου 3000 θεατές της αν και καρδιοχτύπησε κατάφερε να φτάσει στην πρώτη της εντός έδρα νίκη στο πρωτάθλημα.

Νίκη δια πυρός και σιδήρου. Οι κυανόλευκοι του Μάκη Χάβου προηγήθηκαν με 2-0, ο Λεβαδειακός λίγο έλειψε να χαλάσει το πάρτι της Λαμίας όμως ο Αντέτζο πέτυχε το τρίτο του γκολ στη φετινή Super League και λύτρωσε την ομάδα του.

Στους 9 βαθμούς πλέον οι κυανόλευκοι, που αφήνουν πίσω Λάρισα και ΟΦΗ που αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Έτσι ξεκίνησαν:

Συνταγή που κερδίζει δεν αλλάζει λέει ο θυμόσοφος λαός και ο Μάκης Χάβος το εφάρμοσε ακόμη μια φορά. Με μία υποσημείωση. Αντικατέστησε τον τιμωρημένο Βάντερσον με τον Ασίγκμπα και επανέφερε τον Μπερτόλιο στο αρχικό σχήμα. Κατά τα άλλα Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Μπερτόλιο, Επστάιν, Καραμάνος, Μπαράλες διατήρησαν τις θέσεις τους.

Ντεμπούτο για τον Σανίνο στον πάγκο των Βοιωτών με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα των Βοιωτών και σημαντική απουσία τον Όμο ο οποίος δηλώθηκε να εκτίσει την ποινή του. Για τους Βοιωτούς ξεκίνησαν οι Επασί, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Καραχάλιος, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Σουμπίνιο, Σαβατογκό, Μητρόπουλος, Μαρκόφσκι.

Γρήγορο γκολ και 2-0 με παίκτες-κομάντο

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 4′ μπήκε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή με τον Βασιλαντωνόπουλο μετά από πάσα του Επστάιν, έκανε το γύρισμα στο πέναλτι όμως δεν ακολούθησε κάποιος ποδοσφαιριστής για να κάνει το σουτ. Αντίθετα ο Λεβαδειακός βγήκε στη κόντρα και και βρέθηκε στη μικρή περιοχή με τον Σουμπίνιο από πολύ κοντά να κόβεται από τον Σαράνοφ.  Έξι λεπτά αργότερα ο Σαράνοφ κράτησε ξανά το μηδέν όταν ο Νανγκίς κουβάλησε τη μπάλα σχεδόν σε όλο το γήπεδο, έβγαλε στον Μαρκόφσκι, αυτός άνοιξε στον Σουμπίνιο ο οποίος σούταρε με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να λέει όχι.

Η Λαμία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Μπερτόλιο, ο οποίος στην αντεπίθεση της Λαμίας, μετά από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου βρέθηκε στο πέναλτι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Επασί για το 1-0. ‘Ενα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΔΑΚ. Ψ

Και το ΔΑΚ να παίρνει φωτιά. Στο 28′ παραλίγο να έρθει ένα γκολ-ποίημα που αν έμπαινε θα θύμιζε αυτό του Παναγιώτη Σπυρόπουλου σε ένα παιχνίδι κυπέλλου με τον Ατρόμητο πριν 2 χρόνια. Ο Πλιάτσικας από πολύ μακριά έκανε μια φωτοβολίδα με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί τραντάζοντας την εστία του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν βρουν το γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Μαρκόφσι στο 35′ με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Σαράνοφ. Στο 43’ η Λαμία έφτασε κοντά και σε ένα τρίτο γκολ, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά και ο Επασί έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Το ταμείο του ημιχρόνου:

Ίσως το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα. Οι κυανόλευκοι του Μάκη Χάβο μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στον αγωνιστικό χώρο έχοντας μονάχα ένα στο μυαλό τους. Να πάρουν τη νίκη. Τα δύο γκολ των Μπερτόλιο και Μπαράλες θα μπορούσαν να είναι τρία ή και τέσσερα με τους φιλάθλους της ομάδας στο ΔΑΚ να τρίβουν τα μάτια τους, αφού έχει περάσει πολύς καιρός από την τελευταία καλή εικόνα της ομάδας. Κέρβερος για μια ακόμη φορά ο Σαράνοφ ο οποίος σε δύο περιπτώσεις κράτησε το μηδέν.

Πάγωσε το ΔΑΚ ο Νανγκίς

Στην επανάληψη το σκηνικό ίδιο με το παιχνίδι να έχει έντονο ρυθμό και τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να ψάχνουν το γκολ. Η Λαμία ήθελε ένα γκολ για να βάλει τέλος στο παιχνίδι και ο Λεβαδειακός για να ξαναμπει σε αυτό. Ένα σουτ του Επστάιν στο 56′ δεν ανησύχησε τον Επασί, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπλάζιτς αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο με το φορίο, καταχειροκροτούμενος, αφήνοντας την θέση του στον Σκόνδρα. Οι Βοιωτοί με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού μείωσαν το σκορ με τον Νανγκίς μετά από σέντρα του Παντελιάδη να πλασάρει σωστά τον Σαράνοφ για το 2-1.

Μπήκε και ισοφάρισε ο Γιακουμάκης

Στο 70′ ο Σαβατογκό λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Παντελιάδη να του γυρίζει την μπάλα στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αυτός σούταρε δυνατά και η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο νεοεισελθόν Καραγκούνης μπήκε και σούταρε δυνατά από δεξιά με τον Επασί να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ένα λεπτό αργότερα και πάλι στο προσκήνιο η Λαμία με τον Βασιλαντωνόπουλος να βγάζει παράλληλη σέντρα και τον Μπαράλες να μην προλαβαίνει να μπει στην τροχιά της μπάλας. Στο 81′ ο ΠΑΣ  προειδοποίησε με τον Παντελιάδη να πιάνει έναν κεραυνό και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, με τον Γιακουμάκη ο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 2-2.

Αντέτζο ο λυτρωτής

Η αντίδραση των κυανόλευκων ήταν άμεση με τον Αντέτζο από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη να στέλνει την μπάλα με το κεφάλι στην εστία του Επασί για το 3-2. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλο το ΔΑΚ… Ο Μπαράλες στο 90′ έφτασε κοντά και στο 4-2, ενώ ο Λεβαδειακός με Σαβατογκό και Μαρκόφσκι προσπάθησε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια όμως δεν τα κατάφερε.

ΜVP

Αδιαμφισβήτα ο MVP της αναμέτρησης είναι ο Ντάνιελ Αντέτζο, ο οποίος έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ήταν ο σωτήρας της Λαμίας. Έβαλε το γκολ αμέσως μετά την ισοφάριση της Λαμίας και στη συνέχεια καθάρισε δύο πολύ επικίνδυνες καταστάσεις έσωσε την ομάδα από την…δεύτερη ισοφάριση.

Το περίεργο σκηνικό του παιχνιδιού

Για τους λάτρεις των λίγο…διαφορετικών στατιστικών να πούμε πως ο Μπαράλες όπως και στην Λάρισα άλλαξε παπούτσια σχεδόν στο 20λεπτο, με αποτέλεσμα και σήμερα, όπως και μια εβδομάδα πριν, να σκοράρει μετά από λίγο. Το έχει γούρι; Θα δείξει στο παιχνίδι με τα Γιάννενα την επόμενη Κυριακή.

Συνθέσεις

ΠΑΣ Λαμία(Μάκης Χάβος):  Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς (57′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Μπερτόλιο (79′ Οσμάν), Καραμάνος, Επστάιν (70′ Καραμάνος), Μπαράλες.

Λεβαδειακός(Τζιουζέπε Σανίνο):  Επασί, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Καραχάλιος, Ζησόπουλος, Αντιλέχου (67′ Φαβάρο), Σουμπίνιο (70′ Στανόγεβιτς), Σαβατογκό, Μητρόπουλος (79′ Γιακουμάκης), Μαρκόφσκι.